Доступність у Луганській області: реалії та виклики













15 грудня 2020 року Всеукраїнська громадська організація інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» у межах проєкту «Інновації та розумні пристосування як інструмент доступу до правосуддя», що реалізується в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції, провела адвокаційну онлайн-зустріч із представниками місцевої виконавчої влади та громадськими активістами на тему: «Доступність у Луганській області: реалії та виклики».
Нагадаємо, що протягом листопада 2020 року команда проєкту здійснювала дослідження стану доступності (архітектурної, інформаційної, транспортної) у Луганській області. Усі отримані дані були опрацьовані та укладені у формі інформаційних таблиць та схем для кращого зорового сприйняття.
Під час реалізації проєкту представники Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» дійшли висновку, що питання доступу до правосуддя неможливо комплексно опрацювати та вивчити без розгляду питання доступності місцевої інфраструктури загалом, оскільки для того, щоб потрапити в судову установу людині з інвалідністю, як мінімум, потрібно вийти на вулицю, мати змогу вільно та безпечно пересуватися вулицями населеного пункту, не натрапляючи на фізичні бар’єри, мати можливість скористуватися громадським транспортом тощо. Саме тому питання доступу до правосуддя не можна звести виключно до вузького розуміння у значенні архітектурної доступності самої судової установи.
Під час зустрічі Олександр Вознюк продемонстрував презентацію, в якій відображені основні зауваження щодо доступності у Луганській області та шляхи подолання цих проблем, які пропонуються Організацією.
Голова Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» вказав, що питання доступу до правосуддя не можна звести виключно до вузького розуміння у значенні архітектурної доступності самої судової установи. Коли ми говоримо про доступ до правосуддя, то потрібно пам’ятати, що реальний доступ до правосуддя забезпечено у випадках: архітектурної доступності судових установ, інформаційної доступності та транспортної доступності. Тільки при забезпечені цих трьох перелічених складових можна говорити про забезпечення реального доступу до правосуддя у відповідному регіоні.
Щодо архітектурної доступності було зазначено, що існуюча в регіоні ситуація потребує змін, наразі більшість державних установ Луганської області не є доступними для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення. Голова Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» зазначив, що серед виявлених проблем наступні:
1. відсутність пандусів або пандуси, що облаштовані з порушенням вимог чинних ДБНів;
2. сходові марші не відповідають вимогам чинних ДБНів;
3. вхідна група будівлі не відповідає вимогам чинних ДБНів;
4. відсутня можливість самостійно пересуватися між поверхами людям з інвалідністю та маломобільним групам населення;
5. відсутність можливості безперешкодного переміщення будівлею суду людям з інвалідністю та маломобільним групам населення.
Стосовно стану архітектурної доступності у регіоні висловився також громадський активіст, керівник Громадської спілки «Луганська асоціація організацій осіб з інвалідністю» Микола Надулічний. На думку активіста стан архітектурної доступності державних установ та об’єктів соціального призначення є незадовільним, а ситуація щодо архітектурної доступності потребує уваги з боку представників державної влади.
Голова Біловодської районної державної адміністрації Луганської області Катерина Колесникова зазначила, що у Біловодському районі вживаються певні заходи, щоб зробити життя людей з інвалідністю більш комфортним. Так, завдяки Програмі ООН із відновлення та розбудови миру в Біловодському ліцеї «Лідер» споруджено підйомник, а всередині будівлі ліцею облаштовано санвузол для людей з інвалідністю, які пересуваються за допомогою крісла колісного.
Олександр Вознюк розповів присутнім про 2 шляхи забезпечення архітектурної доступності: універсальний дизайн та розумне пристосування. Детальніше спікер зупинився на розумному пристосуванні, видах розумних пристосувань та випадках, коли їх доцільно використовувати.
Щодо інформаційної доступності Голова Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк зазначив, що доступ до інформації та засобів комунікації є важливим аспектом забезпечення активної участі в житті суспільства та умовою реалізації прав для всіх людей. Доповідач звернув увагу присутніх, що питання інформаційної доступності стосується всіх аспектів життєдіяльності людей в тому числі і :
1. інформації в транспорті, на вокзалах та аеропортах;
2. інформації у органах державної влади;
3. інформації у закладах харчування;
4. інформації у медичних закладах;
5. інформації у закладах освіти, в тому числі і під час освітнього процесу;
6. інформації під час виборчого процесу, тощо.
Учасники та учасниці заходу обговорили питання інформаційної доступності офіційних сайтів органів державної влади Луганської області. Олександр Вознюк надав поради щодо адаптації сайтів під потреби людей з інвалідністю та звернув увагу присутніх, що держава не створює інформацію виключно для власних потреб. Інформація готується посадовими особами (за рахунок державних коштів) для оприлюднення та використання всіма громадянами країни, а тому на державні інституції покладається особлива відповідальність за те, щоб офіційна інформація була доступна в різних форматах для будь-якої людини, в тому числі і для людини з інвалідністю . Державні органи не мають ігнорувати потреби людей з інвалідністю та порушувати право на інформацію останніх.
Щодо наповнення сайтів, Олександр Вознюк зазначив, що на сайтах органів державної влади доцільно розмістити інформацію щодо важливих та першочергових установ регіону, включаючи судові установи для полегшення орієнтування місцевих жителів. Так, варто зазначати конкретний вид та номер транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв), з окремою поміткою транспорту, який пристосований до перевезення осіб з інвалідністю і маломобільних груп населення та їх маршрути.
Не обійшли стороною питання транспортної доступності регіону. Голова Всеукраїнської громадської організації інвалідів зазначив, що за результатами проведеного аудиту доступності залізничної інфраструктури області, залізничні вокзали облаштовано засобами безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення у м. Рубіжному – місцями для відпочинку, туалетною кімнатою, пандусом, розширено вхідні двері; у м. Лисичанську – місцями для відпочинку, кімнатою для відпочинку, залою очікування, туалетною кімнатою, кімнатою гігієни, кріслом колісним, розширено вхідні двері. Усі станції та залізничні вокзали на території області облаштовано місцями для паркування автомобілів для осіб з інвалідністю.
Доповідач висловив сподівання, що в майбутньому весь транспорт, що функціонує в Луганській області буде адаптований та пристосований для перевезення людей з інвалідністю та маломобільних груп населення.
Наразі ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» готується до проведення онлайн-зустрічі з керівниками судових установ Луганської області та представниками Територіального управління державної судової адміністрації в Луганській області щодо забезпечення доступності до правосуддя у регіоні.
Проєкт «Інновації та розумні пристосування як інструмент доступу до правосуддя» реалізується Всеукраїнською громадською організацією інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Прес-центр

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.