Напрацювання та рекомендації щодо доступу до правосуддя осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення


29 квітня 2020 року за ініціативи та технічної підтримки ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» відбулось обговорення на тему: «Напрацювання та рекомендації щодо доступу до правосуддя осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення» у форматі відеоконференції.

У заході взяли участь:
– ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів»;
– Інститут Судового Менеджменту;
– ТУ ДСА України в м. Києві;
– Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області;
– Донецький апеляційний суд.
Запрошувались на обговорення Господарський суд Донецької області та Донецький окружний адміністративний суд, однак зазначені судові установи не виявили бажання розширити свої знання із доступності в своїх установах або їм це не потрібно, бо ці суди на 100 % доступні для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення: архітектурно, інформаційно та є адаптованою судова процедура для такої категорії осіб.

Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк наголосив, що сучасне українське суспільство ставить перед судами особливі вимоги, серед яких не лише забезпечення відкритості та гласності судових процесів, справедливого судового рішення але і забезпечення доступності до правосуддя всіх категорій населення включаючи осіб з інвалідністю, вирішення питання щодо обладнання приміщень судів для забезпечення фізичної доступності для осіб з інвалідністю. На сьогодні важливо створювати сприятливі умови, які дадуть можливість маломобільним групам населення ефективно реалізовувати свої права, свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя.
Спікер Наташа Чумак (Natasha Chumak) зазначила, що особи з інвалідністю досить часто стикаються з перешкодами у фізичному доступі до правосуддя. Фізичні бар’єри, такі як ускладнений доступ до будівлі суду, відсутність пандусу або непристосований пандус, завузькі дверні пройоми та коридори, відсутність кнопки виклику працівника суду, стають для осіб з інвалідністю додатковими перепонами на шляху до судових установ.
Учасникам було презентовано напрацювання та рекомендації Робочої Групи з питань доступності.
Презентація включає в себе наступні блоки: визначення поняття «інклюзивний суд», нормативно-правові акти, які регулюють питання доступу до правосуддя, визначення поняття «ДБН», інформація щодо введення оновлених ДБН «Інклюзивність будівель і споруд», приклади вдало реалізованих кейсів щодо адаптації вже існуючих приміщень суду до сучасних вимог щодо інклюзивності та рекомендації напрацьовані членами робочої групу з виконання Програми ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» «Право на справедливий суд осіб з обмеженими можливостями», яка затверджена Радою суддів України.
Проблема пристосування приміщень судів до потреб осіб з інвалідністю є загальнодержавною, а не окремо взятого суду.
Нагадаємо, що 10 квітня 2020 року ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» було проведено аналогічний семінар для судових установ та судової адміністрації Луганської області.
Всі матеріали, які використовувались під час заходу будуть додатково розіслані учасникам для детального ознайомлення та вивчення.

Прес-центр

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.