03 липня 2023 року у Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів відбулося 5 засідання робочої групи з доопрацювання до другого читання проекту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю (реєстр. № 5344-д) під головуванням Голови підкомітету з питань соціального захисту і реабілітації осіб з інвалідністю та регулювання діяльності їх підприємств і громадських об’єднань Гривка Сергія Дмитровича.
Нагадаємо, що 30 травня 2023 року Верховна Рада України прийняла у 1 читанні законопроєкт №5344-д про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю.
Законопроектом пропонується створити сприятливі умови для працевлаштування осіб з інвалідністю, в тому числі шляхом впровадження апробованих в інших країнах підходів до розвитку стимулюючих механізмів для роботодавців, розширення можливостей для осіб з інвалідністю.
Водночас передбачається обов’язковість працевлаштовувати осіб з інвалідністю не лише приватним бізнесом, але і органами державної влади, комунальними установами і організаціями. При цьому роботодавцям будуть пропонуватися альтернативні механізми підтримки людей з інвалідністю , серед них наступні:
- працевлаштувати осіб з інвалідністю на спеціально облаштовані робочі місця, які відповідають їх потребам. Передбачається, що складовою процесу працевлаштування буде обов’язкове надання соціальних послуг (за потреби), а саме: соціального супроводу працівника-особи з інвалідністю на робочому місці, персонального асистента, перекладу жестовою мовою, тощо.
- сплатити цільовий внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю до спеціального фонду державного бюджету.
На обговорення було винесено важливе питання, а саме чи є необхідність працевлаштування людей з інвалідністю 1 групи підгрупи «А».
Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк виступив проти надуманих та неробочих пропозицій, які не враховують інтереси людей з інвалідністю, роботодавців, українського суспільства вцілому.
Так, спікер зазначив, що підтримує працевлаштування людей з інвалідністю, справедливі та сприятливі умови праці, зокрема рівні можливості та рівну оплату за рівноцінну роботу, сприяння у працевлаштуванні, обранні підходящої роботи та одержанні інформації про ситуацію на ринку праці й перспективи його розвитку, проте не може погодитися з виступами окремих осіб оскільки вважає, що право на працю та зайнятість має включати можливість вільно обирати роботу (службу), але при цьому мають враховуватися функціональні можливості кожної конкретної особи. Під час свого виступу пан Олександр задав конкретні запитання ініціаторам правки щодо того, яким чином вони бачать реалізацію запропонованого, яким чином людина, яка не може самостійно обслуговувати себе зможе ефективно працювати, чи отримає роботодавець необхідний у роботі результат в запланований строк, як бути з тим, що людині з інвалідністю може бути необхідний супровід на робочому місці та хто відповідатиме за безпеку працівника?
Щодо навчання голова організації зазначив, що професійне навчання людей з інвалідністю має здійснюватись відповідно до здібностей, функціональних можливостей та з урахуванням потреб ринку праці. Так, для прикладу, підприємства УТОС, які за часів Радянського Союзу мали великі державні замовлення та займалися виготовленням розеток та провідників, наразі не можуть конкурувати продукцією з іншими виробниками на вільному ринку. На сьогодні споживач купує те, що краще і, на жаль, не купить розетку, яку випустило УТОС, бо, як правило, вона зроблена за старими технологіями. Тому нема сенсу навчати людей з інвалідністю на застарілі, неактуальні професії, які не користуються попитом на ринку праці. Наразі є сучасні, затребувані та творчі професії, які людина з інвалідністю може опанувати за короткий час та почати працювати реалізуючи та забезпечуючи себе.
Зазначимо, що Всеукраїнська громадська організація інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» з перших днів долучена до роботи робочої групи, вносить правки та долучається до процесів обговорення.
Робота над законопроектом № 5344-д триває, будемо тримати вас в курсі.