18 липня 2023 року відбулося фокус-групове дослідження в Горохівській громаді Волинської області

Команда Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» (ВГОІ «ПСІ») в рамках Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» провела фокус-групове дослідження в Горохівській міській територіальній громаді Луцького району Волинської області. Детальніше про діяльність Проєкту — за посиланням.

Довідка: Горохівська громада була утворена 17 липня 2020 року. До її складу увійшли місто Горохів та 41 село. Чисельність населення складає 25 147 осіб.

Методологія опитування фокус-груп

Команда ВГОI «ПСI» вже провела дослідження фокус-груп у трьох партнерських областях — Полтавській, Житомирській та Рівненській. Методика опитування запрошених представників цільових категорій Проєкту показала свою ефективність — спілкування у форматі «відкритого мікрофону» дозволяє почути думку кожного з присутніх.

Опитування проводиться за 5 основними напрям     ами дослідження:

  • Поінформованість про завдання та функції місцевого самоврядування в Україні, способи бути залученими до процесів прийняття владних рішень.
  • Архітектурна доступність приміщень ОМС.
  • Інформаційна доступність ОМС.
  • Плани розвитку населеного пункту з підвищення рівня інклюзії.
  • Можливість залучатися до процесів прийняття рішень таким категоріям: ВПО, жінкам, особам з інвалідністю.

Другий етап передбачає заповнення присутніми анкети з 25 питань, що стосуються означених тем, але більш розширено. По кожному питанню учасники виставляють бали, спираючись на суб’єктивні судження, досвід і знання.

Як проходила зустріч у Горохівській громаді

До заходу долучилися представники органу місцевого самоврядування (посадові особи Горохівської міської ради), члени громадських організацій та активні мешканці, серед яких були жінки, особи з інвалідністю та ВПО.

Традиційно захід розпочався хвилиною мовчання на знак ушанування полеглих захисників та захисниць України. Можливість продовжувати йти шляхом розвитку та вдосконалення політико-соціальних процесів у мирних містах і селах навіть під час повномасштабного вторгнення забезпечується героїчними подвигами наших військовослужбовців.

Далі слово мали представники органу місцевого самоврядування (ОМС). Вони висловили подяку Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» за надану допомогу та розповіли, що нині за підтримки Проєкту актуалізується Стратегія розвитку Горохівської міської територіальної громади на період до 2027 року та напрацьовується План заходів з реалізації Стратегії на 2024-2027 роки.

Учасники висловили свої думки щодо архітектурної доступності приміщення ОМС для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення, а також щодо інформаційної доступності органу місцевого самоврядування.

Аналіз сайту громади

Під час зустрічі відбувся огляд офіційного сайту Горохівської громади. Його оцінка проводилася за декількома критеріями. Зокрема:

  • чи є вся необхідна інформація на сайті;
  • чи регулярно оновлюється розділ новин;
  • чи є форма зворотного зв’язку та інші можливості звернутися до співробітників ОМС (наповнення розділу з контактами);
  • чи передбачена можливість перегляду контенту людьми з вадами чи повною відсутністю зору;
  • чи використовуються альтернативні канали комунікації з мешканцями громади (сторінки в соцмережах і месенджерах, чат-боти).

Вдалося встановити, що сайт громади адаптований під потреби осіб з порушенням зору, існує відповідна версія. Інформаційне наповнення сайту та оновлення контенту здійснюється на постійній основі.

Також представники місцевої влади зазначили, що комунікують з мешканцями громади через офіційну сторінку в соціальній мережі фейсбук. А інформація для ВПО розміщується у      вайбер-групі. Актуальні новини, зокрема й щодо діяльності ОМС, мешканці громади можуть дізнатися зі щотижневого видання «Горохівський вісник».

Залученість мешканців до процесу прийняття рішень

Присутні приділили увагу діяльності громадського сектору регіону, активних громадських об’єднань та ініціативних груп. Як зазначили представники ОМС, сьогодні в      Горохівській громаді діють 2 консультативно-дорадчих органи — Рада з питань ВПО та Молодіжна рада.

Для безпосереднього залучення до процесів прийняття рішень місцеві жителі можуть використати такі інструменти на офіційному сайті:

  • звернення до посадовця;
  • заповнення форми зворотного зв’язку;
  • подання власної ініціативи у формі петиції.

Наразі остання форма є непопулярною у мешканців громади, тож ОМС планує провести додаткове інформування щодо можливості використання цього інструменту.

Також у досліджуваній громаді діють 4 активні громадські організації. Є фінансова підтримка громадських об’єднань, яка проводиться за заявкою організації. Загальна сума фінансування, що розподіляється на всіх заявників, — 150 000 грн.

Представники громадського активу зазначили, що їм невідомо про таку фінансову підтримку з боку ОМС та що було б добре, якби ці можливості додатково висвітлювались у формі інформаційної кампанії.

Потреба в освітніх заходах

Присутні зійшлися на думці щодо необхідності проведення регулярних інформаційних кампаній з питань залучення місцевих активних мешканців до процесів прийняття рішень, а саме — навчання механізмів та способів такого залучення.

Також не було б зайвим проведення курсів медіаграмотності та цифрової грамотності серед мешканців громади, особливо людей похилого віку.

Висновки фокус-групового дослідження

За результатами опитування та анкетування фокус-груп представники ВГОI «ПСI» склали Аналітичний звіт з аналізом кожного етапу дослідження, довідковою інформацією про громаду, даними про огляд сайту органу місцевого самоврядування та рекомендаціями щодо розв’язання виявлених проблем і труднощів. Цей звіт буде направлений представникам Горохівської міської ради для розгляду та впровадження відповідних рекомендацій.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.