Сьогодні українці відзначають День Державного Прапора України
Державний прапор – це важлива автентична складова символіки будь-якої країни, яка має відповідне забарвлення та наповненість.
День Державного прапора України ми відзначаємо щорічно 23 серпня у переддень Дня Незалежності України. Його було оголошено офіційним святом за спеціальним Указом президента № 987/2004 від 23 серпня 2004 р. (з доповненнями від 7 серпня 2009 р. – Указ № 602/2009). Наразі це свято відзначаємо 19-й раз.
Наша команда зібрала для вас підбірку цікавих фактів про Державний прапор:
- Згідно із найбільш популярним тлумаченням колірної гами нашого прапора, синя його смуга символізує чисте та ясне небо, а жовта – золоті пшеничні поля та пшеничне колосся. За іншою, це символи 2 головних стихій природи: води та вогню.
- У 2022 році Інститут кольору Pantone визначив кольори українського прапору як “блакить свободи” та “жовть наснаги”.
- В Україні чинним є ДСТУ 4512:2006 «Державний прапор України. Загальні технічні умови». Відповідно до нього, відтворення кольорів прапора синій колір має відповідати номеру 2935 С стандартизованої системи підбору кольорів Pantone. В моделі RGB це відтінок 0:87:184, що має назву «Sapphire», тобто сапфіровий, а жовтий колір – це відтінок 012 С по Pantone. В моделі RGB це відтінок 255:213:0, який називається «Schoolbusyellow», тобто це жовтий як шкільний автобус.
- Перша історична згадка про поєднання синього та жовтого елементів в офіційній символіці датується 1256 роком — Днем заснування Львова. Герб цього міста якраз прикрасив золотий лев на синьому тлі.
- Перше офіційне визнання синьо-жовтого прапора відбулося 22 березня 1918 року. Тоді Центральна Рада ухвалила закон, затвердила поєднання жовтого і блакитного як стяг Української Народної Республіки (УНР).
- За радянських часів зберігання синьо-жовтого прапору вважалося злочином, за який могли ув’язнити на два роки.
- 22 липня 1976 року на Олімпійських іграх в Монреалі один канадський студент українського походження розгорнув синьо-жовтий прапор під час змагань із гандболу. Тоді його швиденько з трибун забрали: у цьому побачили небезпеку. А 26 квітня 1989 року, в річницю Чорнобильської трагедії, активіст Юрко Волощак розгорнув синьо-жовтий прапор на площі Ринок у Львові. Це був перший випадок використання національного прапора за весь радянський період.
- 18 вересня 1991 року Президія Верховної Ради України постановою «Про прапор України» надала прапору статус офіційної символіки країни.
- Серед прапорів слов’янських країн тільки український і боснійський не мають червоного кольору.
- У 2016 році українські альпіністи встановили наш прапор на вершині найвищого вулкана світу — Охос-дель-Саладо в Андах. Його висота — 6872 метри.
- Під час захисту Донецького аеропорту захисники – «кіборги», попри постійні обстріли, знов і знов вивішували прапор над будівлями. Прапор вцілів і нині двічі на рік цей стяг підіймають над військовою частиною у місті Кропивницькому.
- 23 серпня 2018 року в Дніпрі встановили на флагштоці прапор, що встановив одразу два національні рекорди країни, що потрапили в Книгу рекордів України: найбільший державний прапор України над містом: розмір полотна — 12×18 метрів, вага – 23 кілограми та найвищий флагшток із прапором України: висота –72 метри. 22 серпня 2020 року у Києві на території Національного музею історії України у Другій світовій війні було піднято державний прапор України розміром 16×24 метри на флагштоці висотою 89,17 метрів.
З Днем Державного Прапора України, друзі!
Слава Україні! Слава Героям! Ми переможемо!