Дослідження доступу до правосуддя. Забезпечення та дотримання прав осіб з інвалідністю в Україні 2021: реалії та виклики

3 грудня 2021 року ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» у партнерстві з Міністерством соціальної політики України, Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю, Радою суддів України, Західним апеляційним господарським судом, ТУ ДСА України в Львівській області, Радою адвокатів Львівської області провела круглий стіл «Дослідження доступу до правосуддя. Забезпечення та дотримання прав осіб з інвалідністю в Україні 2021: реалії та виклики».

З вітальним словом до учасників заходу звернулись: Олександр Вознюк, Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів», Борис Плотніцький, Голова Західного апеляційного господарського суду, Олег Заверуха, Голова Восьмого апеляційного адміністративного господарського суду та Олександр Сасевич, член Ради суддів України, суддя Львівського окружного адміністративного суду.

Відкриваючи захід, Голова ВГОІ “Правозахисна спілка інвалідів” Олександр Вознюк зазначив, що мета зустрічі – проаналізувати проблемні питання доступу до правосуддя людей з інвалідністю та змінити підходи, які існують на сьогодні в державі щодо зазначеного питання оскільки як показало дослідження, яке було проведено організацією, наразі в Україні не забезпечено в повній мірі право осіб з інвалідністю на доступ до правосуддя. Існує ряд бар’єрів, які стають на перешкоді доступу до правосуддя та потребують подолання.

Голова Західного апеляційного господарського суду Борис Плотніцький підкреслив, що, незважаючи на велику кількість нормативно-правових актів, які мали б забезпечувати безбар’єрний доступ людей з інвалідністю до органів правосуддя, на практиці є дуже багато невирішених питань. Перше з них – це складність пристосувати приміщення судів до потреб людей з інвалідністю в частині фізичної доступності цих будівель для такої категорії відвідувачів, оскільки переважна кількість приміщень була збудована за часів СРСР, коли жодних вимог щодо доступності та універсального дизайну до споруд не ставилося.

Голова Восьмого апеляційного адміністративного суду Олег Заверуха наголосив, що люди з інвалідністю є такими ж користувачами судових послуг, як і всі інші учасники судового процесу. Необхідно вживати усіх можливих заходів, щоб кожен, хто звертається в суд за захистом свого порушеного права, зміг реалізувати свої конституційні права.

Суддя Львівського окружного адміністративного суду, член Ради суддів України Олександр Сасевич звернув увагу, що ще у 2015 році з метою покращення доступу до правосуддя, забезпечення рівних прав для всіх категорій громадян та інтеграції сучасних інформаційних технологій в роботу судів Радою суддів України було схвалено Програму “Право на справедливий суд осіб з обмеженими можливостями”.

Нагадаємо, що зазначена програма було розроблена ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» з метою покращення доступу до правосуддя, забезпечення рівних прав для всіх категорій громадян та інтеграції сучасних інформаційних технологій в роботу судів. Олександр Вознюк презентував результати моніторингу забезпечення та дотримання прав осіб з інвалідністю щодо доступу до правосуддя, розповів про заходи для організації безбар’єрного та безперешкодного доступу до правосуддя людей з інвалідністю, зазначив про сучасні вимоги щодо інформаційної доступності, а також приділив увагу такій важливій темі як етика спілкування з людьми з інвалідністю. Під час дискусійної панелі учасники заходу обговорили ряд важливих питань серед яких: способи забезпечення архітектурної та інформаційної доступності у судах різних рівнів та юрисдикцій, інновації, розумні пристосування та універсальний дизайн як інструменти забезпечення доступності у судових установах, успішні кейси щодо забезпечення доступності будівель судів, необхідність комунікації з представниками спільноти людей з інвалідністю на етапі проведення відповідних змін, необхідність проведення навчань для працівників апарату судів щодо етичного спілкування з людьми з інвалідністю.

В ході дискусії керівник апарату Чернівецького апеляційного суду Іван Сорохан розповів про проблеми, які наявні в судах: відсутність фінансуванні останні два роки, невідповідність приміщень судів нормам ДБН. Також зазначив про важливість співпраці з громадськістю, завдяки чому закупили переносні пандуси, встановили контрастні таблички зі шрифтом Брайля.

Представниця Івано-Франківського апеляційного суду Людмила Безусова-Попович виступила з доповіддю «Забезпечення доступності Івано-Франківського апеляційного суду для людей з інвалідністю» та також наголосила про важливість співпраці з громадськими організаціями людей з інвалідністю, задля ефективного вирішення проблем з доступністю будинків правосуддя та уникнення дискримінації.

Марія Нікітіна, заступниця голови громадської організації «Чернівецьке об’єднання «Захист» розповіла про важливість забезпечення інформаційної доступності як сайтів, так і інформаційних стендів , а також необхідності надання документів у форматах, які сприймаються людиною з інвалідністю залежно від нозології.

Присутні оголосили подяку голові та членам організації за проведене дослідження та організацію заходу на якому обговорюються такі важливі питання та проблеми.

ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» вдячна учасникам заходу за активну участь в круглому столі та небайдужість до проблем, які винесені на обговорення.

Прес-центр

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *