19 липня 2023 року команда Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» відвідала місто Рожище Луцького району Волинської області для проведення фокус-групового дослідження в рамках Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».
Інформація про громаду
Рожищенська міська територіальна громада була створена за розпорядженням Кабінету Міністрів України 25.10.2020 року з адміністративним центром у місті Рожище в складі Луцького району Волинської області. До неї входять місто Рожище, селище міського типу Дубище та 35 сіл. За адміністративним поділом у складі громади сформовано 6 старостинських округів (Дубищенський, Носачевичівський, Рудко-Козинський, Топільненський, Сокільський та Переспівський). Кількість населення громади складає 28 946 осіб.
Наразі при міській раді м. Рожище діють такі консультативно-дорадчі органи:
- Молодіжна рада (створена 30 червня 2021 року) — основне завдання полягає в сприянні участі молоді в процесі розроблення та прийняття рішень місцевою владою щодо питань у молодіжній сфері, а також контролі за їх виконанням.
- Громадська рада (створена 4 серпня 2022 року) — займається підготовкою пропозицій та нормативно-правових актів щодо різних сфер життєдіяльності громади, здійснює громадський моніторинг за виконанням міською радою пропозицій та зауважень з боку громадськості.
Як проходило дослідження
Захід відбувся в приміщенні історико-краєзнавчого музею громади. Серед учасників були посадові особи органу місцевого самоврядування (ОМС), активні члени громади, в тому числі й представники громадських організацій, які діють при міській раді.
Традиційно на початку заходу присутні вшанували хвилиною мовчання полеглих захисників та захисниць України. Саме в цей день Рожищенська громада проводила в останню земну дорогу ще одного свого Воїна Світла — рожищанина В. В. Матвійчука. Вічна слава і пам’ять Героям, що віддали найцінніше в боротьбі за недоторканість кордонів нашої Батьківщини!
Учасники дослідження фокус-груп у м. Рожище
Далі слово надали членам Молодіжної ради — активним представникам місцевої молоді. Вони поділилися власною історією успіху щодо взаємодії з органом місцевого самоврядування. Так, саме завдяки цій співпраці в громаді з’явився облаштований молодіжний простір, користуватися яким може як молодь громади, так і загалом усі мешканці.
Інші учасники фокус-групового дослідження, серед яких були люди з інвалідністю та внутрішньо переміщені особи (ВПО), зазначили, що також хотіли б долучатись до процесів прийняття владних рішень та співпрацювати з ОМС. Проте для цього потрібно провести додаткові правоосвітні заходи та навчання.
Присутніх особливо зацікавили наступні питання:
- розмежування повноважень та компетенції ОМС і органів виконавчої влади;
- існуючі механізми залучення до процесів прийняття рішення та способи їх реалізації;
- як ініціювати створення консультативно-дорадчих органів та як долучитися до вже наявних КДО.
Варто наголосити на важливості створення дорадчих органів, що займалися б представництвом та відстоюванням інтересів вразливих категорій населення. Зокрема, до їх компетенції належить розробка та реалізація проєктів соціальної підтримки для різних цільових груп: людей з інвалідністю, літніх людей, молоді, малозабезпечених родин тощо. Тож актуальність потреби в таких громадських організаціях не викликає сумнівів.
Аналіз сайту громади
Ще одним аспектом дослідження, окрім збору думок учасників та анкет, є аналіз офіційних інформаційних ресурсів громади. Так, команда ВГОI «ПСI» під час проведення заходу зробила поверхневий огляд сайту Рожищенської громади, а в процесі обробки результатів дослідження підготувала детальний аналіз ресурсу за наступними критеріями:
- актуальність інформації та регулярність оновлення розділів з новинами громади та звітами щодо діяльності ОМС;
- доступність та зручність користування сайтом для людей з різними типами нозологій (порушення зору, слуху);
- зручність навігації (легкий пошук необхідних розділів, документів, контактної інформації);
- читабельність — наскільки зручний інтерфейс сайту;
- наявність доступу до документів (проєктів і рішень міської ради та виконкому тощо);
- наявність корисних посилань для відвідувачів. Зокрема, розділів для створення електронних петицій та подачі заяв, форми зворотного зв’язку.
Учасники заходу
Обговорення питань з анкети
Під час фокус-групового дослідження присутні обговорили ряд питань, серед яких:
- архітектурна та інформаційна доступність ОМС;
- виклики щодо залучення до процесів прийняття рішення в громаді;
- можливості долучатись до процесів прийняття владних рішень жінок, осіб з інвалідністю, ВПО;
- наявні комплексні національні документи, а також місцеві стратегії, програми, плани щодо питань безбар’єрності, інклюзії та залучення мешканців до процесів прийняття рішень.
Кожен з учасників мав змогу висловитись з даних питань, розповісти свій досвід взаємодії з ОМС та поділитися ідеями/пропозиціями, які б дозволили збільшити присутність цільових категорій населення в системі прийняття владних рішень. Проте основною перешкодою для цього є суттєвий брак знань щодо базових понять, методик та способів залучення.
Далі присутнім запропонували виставити бали по кожному з 25 питань анкети. Вони стосувались означених вище тем, але більш глибоко розкривали аспекти кожної з них. Підрахунком балів та аналізом показників по кожному напрямку займалась команда ВГОI «ПСI» — всі висновки та рекомендації за результатами дослідження фокус-груп у м. Рожище відображені в Аналітичному звіті.
Документ направлений посадовцям ОМС для розгляду можливості застосування зазначених рекомендацій та проведення необхідних освітніх заходів для місцевого населення та представників громадського активу.