27 листопада 2020 року Всеукраїнська громадська організація інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» у межахпроєкту «Інновації та розумні пристосування як інструмент доступу до правосуддя», що реалізується в межах Програми ООН із відновлення та розбудови мируза фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції провела адвокаційну онлайн-зустріч із представниками місцевої виконавчої влади та громадськими активістами Запорізької області на тему: «Доступність у Запорізькій області: реалії та виклики».
До заходу долучилися:
– Начальник Управління містобудування та архітектури Запорізької обласної державної адміністрації Білим Олександр
– Заступниця голови Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області Шпак Олена
– Начальниця Управління соціального захисту населенняТокмацької районної державної адміністрації ЯловенкоОльга
– Перший заступник голови Більмацької районної державної адміністрації Василенко Олександр
– Заступниця голови Мелітопольської районної державної адміністрації Когут Інна
– Керівниця апарату Мелітопольської районної державної адміністрації Берегович Ірина
– Начальник відділу територіального розвитку Розівської районної державної адміністрації Денисенко Сергій
– Начальниця Управління соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації Балабанова Світлана
– Начальниця відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, будівництва та цивільного захисту населення Великобілозерської районної державної адміністраціїЗенько Тетяна
– Представники Новомиколаївської, Більмацької, Пологівської, Приазовської районних державних адміністрацій
– Керівниця Мелітопольського міського товариства людей з інвалідністю Запорізького обласного об’єднання організацій інвалідів України Демідова Альбіна
– Керівниця благодійної організації «Інклюзі друзі» Туліна Інна
Зазначимо, що під час реалізації проєкту, представники Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» дійшли висновку, що питання доступу до правосуддя неможливо комплексно опрацювати та вивчити без розгляду питання доступності місцевої інфраструктури вцілому, оскільки для того, щоб потрапити в судову установу людині з інвалідністю , як мінімум, потрібно вийти на вулицю, мати змогу вільно та безпечно пересуватися вулицями населеного пункту не зустрічаючи перед собою фізичних бар’єрів, мати можливість скористуватися громадським транспортом тощо.
Саме тому питання доступу до правосуддя не можна звести виключно до вузького розуміння у значенні архітектурної доступності самої судової установи.
Протягом листопада 2020 року команда проєкту здійснювала дослідження стану доступності (архітектурної, інформаційної, транспортної) у Запорізькій області. Всі отримані данні були опрацьовані та укладені у формі інформаційних таблиць та схем для кращого зорового сприйняття. Також Організацією було здійснено напрацювання рекомендацій задля подолання існуючих проблем.
Під час зустрічі Олександр Вознюк продемонстрував презентацію, в якій відображені основні зауваження щодо доступності у Запорізькій області та шляхи подолання цих проблем, які пропонуються.
Серед основних проблем регіону були зазначені наступні:
а) щодо інформаційної доступності.
Під час пандемії COVID-19 основна комунікація здійснюється в режимі «онлайн», а тому сайти всіх державних органів обов’язково мають відповідати вимогам щодо інформаційної доступності.
Наразі більшість веб-сайтів місцевої виконавчої влади в Запорізької області не відповідають умовам сучасної доступності:
– сайти місцевої виконавчої влади не адаптовані під потреби осіб з порушенням зору та слуху;
– має місце розміщення на сайтах інформації у формі PDF-файлів, які є недоступними для незрячих осіб, які використовують спеціальні програмні продукти для зчитування інформації;
– інформація викладена дрібним шрифтом що не є зручним для її сприйняття;
– відсутність істотної інформації на сайті (найчастішими недоліками були: відсутність відомостей про керівника, відсутність актуальних засобів зв’язку, контактної інформації, як дістатися до установи тощо);
– недостовірність та невідповідність відомостей зазначених на сайтах.
Щодо наповнення сайтів, Олександр Вознюк зазначив, що на сайтах органів державної влади доцільно розмістити інформацію щодо важливих та першочергових установ регіону, включаючи судові установи для полегшення орієнтування місцевих жителів. Так, варто зазначати конкретний вид та номер транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв), з окремою поміткою транспорту, який пристосований до перевезення осіб з інвалідністю і маломобільних груп населення та їх маршрути.
б) щодо транспортної доступності
Варто зазначити, що наявна кількість пристосованого до перевезення осіб з інвалідністю транспорту у регіоні не може забезпечити потреби людей з інвалідністю та маломобільних груп населення у транспортних послугах.
в) щодо архітектурної доступності
Було звернуто увагу присутніх, що не дивлячись на те, що наразі комунікація здійснюється переважно за допомогою засобів електронного зв’язку, варто звернути увагу і на ситуацію що існує в режимі «оф-лайн». Так, часто особа, право якої порушено, спочатку йде за захистом, консультацією або отриманням відповідних документів до органів місцевої виконавчої влади. Необхідно створити такі умови, за яких всі особи зможуть безперешкодно потрапляти та переміщуватися всередині та на прилеглій території органів виконавчої влади.
Щодо власне судових установ, то за результатами проведеного дослідження було встановлено, що більшість судів Запорізької області розміщені у будівлях, що перебувають у комунальній формі власності. Тому органам місцевої виконавчої влади необхідно комунікувати з Територіальним управлінням державної судової адміністрації України для досягнення необхідного рівня забезпечення доступності до правосуддя людей з інвалідністю та маломобільних груп населення.
Наразі актуальними є наступні питання, які потребують вирішення:
– відсутність пандусів або наявність пандусів, які не відповідають сучасним вимогам щодо доступності;
– відсутність тактильних інформаційних покажчиків;
– вхідні групи належним чином не адаптовані під потреби всіх громадян;
– відсутність можливості людям з інвалідністю та маломобільним групам населення самостійно переміщуватися між поверхами установ;
– наявність недоступних гігієничних кімнат;
У свою чергу Начальник Управління містобудування та архітектури Запорізької обласної державної адміністрації Олександр Білим зазначив, що вказані проблеми справді існують, проте поступово вирішуються, хоча не так швидко як би хотілось, оскільки відсутнє належне фінансування. Тим не менш, над проблемами продовжать працювати, оскільки у представників органів місцевого самоврядування є розуміння необхідності розбудови інклюзивного простору для забезпечення рівних прав і можливостей для всіх категорій громадян.
Начальник Управління містобудування та архітектури Запорізької обласної державної адміністрації Білим Олександр зазначив, що вказані проблеми справді існують, поступово вирішуються та будуть вирішуватись надалі оскільки і представники Запорізької обласної державної адміністрації, і представники районних державних адміністрацій зацікавлені у забезпеченні архітектурної доступності та розширені інклюзивного простору у своїх громадах.
По завершенню презентації учасники та учасниці заходу поділилися враженнями від побаченого та мали змогу поставити запитання експертам та експерткам. Увесь презентаційний матеріал, який було використано під час заходу, був надісланий учасникам .
Сподіваємося, що озвученні проблеми будуть подолані найближчим чином для забезпечення належного рівня доступності у Запорізькій області.
Наразі ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» готується до проведення онлайн-зустрічі з керівниками судових установ Запорізької області та представниками Територіального управління державної судової адміністрації в Запорізькій області щодо забезпечення доступності до правосуддя у регіоні.
Прес-центр