Доступу до правосуддя бути!










2 липня за ініціативи та технічної підтримки ВГОІ «Правозахиснаспілкаінвалідів» відбувся онлайн-семінар «Доступ до правосуддя осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення» для судових установ Львівської області.
У заході взяли участь: представники судових установ Львівської області, керівниця ГО «Інститут судового менеджменту» Наталія Чумак та голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк.
Учасники обговорили можливість технічного впровадження Рекомендацій напрацьованих Робочою групою із забезпечення доступності суду і судової процедури для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення у судових установах Львівської області.
Нагадаємо, що вищезгадані Рекомендації одноголосно схвалили на засіданні Ради суддів України 5 червня 2020 року та рекомендували їх до застосування Державною судовою адміністрацією України, її територіальними управліннями, головами та керівниками апаратів судів.
Спікерка Наталія Чумак ознайомила учасників заходу з Рекомендаціями та зазначила, з яких елементів доступності варто починати переобладнання/адаптацію приміщень судових установ задля поліпшення рівня архітектурної, транспортної, інформаційної доступності будівель органів судової влади України, а також, які конкретні заходи задля цього необхідно провести.

Водночас вона поділилася напрацюваннями Робочої групи з приводу подолання такої проблеми як відсутність фізичної можливості облаштування/переоблаштування певного нормативного елементу доступності, зазначивши, що в таких випадках слід застосовувати пристрої розумного пристосування.
Зокрема Наталія Чумак надала коротку характеристику існуючим пристроям розумного пристосування. У формі презентації продемонструвала слухачам приклади вдало реалізованих кейсів із використанням таких пристроїв у різних судових установах України.
У свою чергу модератор Олександр Вознюк підкреслив, що керівники деяких судових установ помилково вважають, що наявність одного з існуючого елементів доступності та/або кнопки виклику працівника суду означає, що установа відповідає всім сучасним вимогам щодо доступного середовища. А виключно наявність комплексу таких елементів як пандусів або апарелей, інформаційних табличок, мнемосхем, промаркованих сходів та сходових майданчиків, сучасних інформаційних терміналів та систем, пристроїв розумного пристосування може свідчити, що державна установа є доступною для всіх категорій громадян.
Олександр Вознюк наголосив, що кнопка виклику працівника суду при цьому взагалі не може вважатися елементом доступності, оскільки не слугує тому, що особа самостійно може здійснити необхідні їй дії у державній установі без зовнішньої допомоги, а суди, які обладнані виключно цією кнопкою мають негайно розпочати процес адаптації приміщень до потреб осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення.
Під час семінару учасники заходу не тільки ознайомилися з Рекомендаціями та поділилися інформацією щодо відповідності судів, які вони представляють, вимогам щодо доступності та інклюзивності, а й змогли поставити наболілі запитання експертам-упорядникам Рекомендацій та одержати на них відповіді.
Для ознайомлення із схваленими Радою суддів України Рекомендаціями з питань доступності судових установ Організація планує проводити аналогічні семінари для судової влади інших областей України.
До речі, ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» уже провела аналогічні семінари для судових установ Вінницької та Житомирської областей.

Прес-центр

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *