04 березня 2021 року відбулося друге засідання міжвідомчої робочої групи Кабінету Міністрів України, під час якого було презентовано пропозиції до проєкту Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору України.
Робота над Стратегією розпочалась на початку грудня 2020 року в межах ініціативи Першої Леді Олени Зеленської та відповідно до Указу Президента «Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні». Координує роботу над Стратегією міжвідомча робоча група Кабінету Міністрів України під головуванням Міністра розвитку громад та територій Олексія Чернишова. Загалом до робочої групи входять 11 діючих міністрів України. Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк став координатором та провідним експертом групи «Фізична безбар’єрність», стратегічна мета якого створення такого середовища , в якому громадські місця, транспорт та послуги є фізично доступними для всіх суспільних груп, включаючи людей з інвалідністю, маломобільних груп, батьків з дитячими візочками та ін.
Відкрили засідання Перша леді Олена Зеленська, Прем’єр-міністр Денис Шмигаль, та Міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов.
Міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов зазначив, що підготовку проєкту Нацстратегії безбар’єрного простору вдалося зробити динамічною завдяки долученню експертів та представників громадянського суспільства. Доповідач вказав, що наразі напрацьовано понад 600 пропозицій та ініціатив. Вони стосуються різних сфер: до прикладу, регулювання доступності міського транспорту, стимулів для роботодавців підтримувати різноманіття серед працівників, освіти протягом життя.
Перша леді Олена Зеленська у своїй промові акцентувала увагу присутніх на тому, що безбар’єрність має стати державною політикою та новою суспільною нормою і вона вірить, що так і станеться. Адже, по-перше, стратегія орієнтована на практичну реалізацію – в кожному напрямку є відповідальні, є конкретні ініціативи та терміни їхнього виконання, по-друге, стратегія – всеукраїнська та охоплює шість ключових напрямків: від соціальної до фізичної безбар’єрності, по-третє – над Стратегією працює команда небайдужих професіоналів. Тож є всі передумови, аби Стратегія жила не тільки на папері, а й була реалізована.
Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» презентував напрацювання робочої групи «Фізична безбар’єрність» міжвідомчої робочої групи Кабінету Міністрів України. Олександр Вознюк пояснив присутнім поняття фізичної безбар’єрності – це доступність громадського простору, будівель і споруд, а також транспорту та інфраструктури для всіх суспільних груп, зокрема людей з інвалідністю, батьків з дитячими візочками, людей похилого віку, людей з тимчасовим порушенням здоров’я та інших маломобільних груп населення. Щодо структури фізичної безбар’єрності, то остання складається з наступних компонентів: фізичної доступності громадського простору, будівель та споруд; транспорту; існуючої системи нормативно-правових актів у зазначеній сфері, системи моніторингу та контролю за виконанням існуючих норм; кваліфікованих фахівців та експертів у сфері доступності. Він зазначив про існуючі на сьогоднішній день виклики, які потребують рішення, а саме: більшість існуючих будівель та споруд на сьогодні не адаптовані під потреби осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення; під час будівництва нових будівель та споруд ігноруються норм чинних ДБНів та відбувається введення в експлуатацію приміщень, які не є фізично доступними для всіх категорій громадян; громадський міський та міжміський транспорт не є доступним для людей з інвалідністю (зазначене стосується як комунального транспорту, так і транспорту приватних перевізників).
Щодо недосконалості правових актів було зазначено, що система нормативно правових актів , які стосуються фізичної безбар’єрності є недосконалою та неузгодженою. Серед пропозицій, які були напрацьовані групою «Фізична безбар’єрність» було озвучено: необхідність обладнання у кожному населеному пункті існуючих об’єктів фізичного простору, що не пристосовані до потреб маломобільних груп населення , спеціальними і допоміжними засобами відповідно до положень ДБН з доступності; розробка спеціальних рішень для підвищення доступності тих існуючих об’єктів фізичного простору, процес переобладнання яких ускладнений через наявність об’єктивних організаційних чи технічних перешкод; збір і поширення достовірної інформації про доступність будівель, споруд та громадських просторів, а також транспорту; стимулювання виробництва вітчизняними підприємствами транспортних засобів , спеціального та допоміжного устаткування для перевезення чи переміщення людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, а також виготовлення відповідних інформаційних та технічних засобів (піктограм, інформаційних щитів, електронних табло) ; забезпечення, під час закупівлі за державні кошти рухомого складу транспорту (міського, міжміського, міжнародного сполучення), придбання моделей , які максимально пристосовані для перевезення осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення, а також дообладнання існуючого парку спеціальними і допоміжними засобами для перевезення МГН; запровадження програми стимулювання приватних перевізників до оновлення парку транспортними засобами, які пристосовані до перевезення людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення; запровадження служби соціальних перевезень (соціального таксі).
Після презентації робота над документом – проєктом Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні буде продовжена. Наступний етап – широке громадське обговорення проєкту Національної стратегії, до якого зможе долучитися кожен. Адже головна мета Стратегії – зробити безбар’єрність новою суспільною нормою. А це можливо лише за умови максимального залучення людей до спільного пошуку рішень у питаннях безбар’єрності.
Планується, що після опрацювання всіх пропозицій та зауважень проєкт Національної стратегії у квітні 2021 буде переданий на розгляд та затвердження Кабінету Міністрів України.
Слідкуйте за нашими новинами на офіційному сайті та групі ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» у мережі Facebook.
Прес-центр