26 червня у Києві сьогодні відбувся Другий загальнонаціональний форум “Незалежні суди та вільні ЗМІ: розширення можливостей співпраці”, організаторами якого виступили Вища рада правосуддя спільно з Верховним Судом, Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, Радою суддів України, Державною судовою адміністрацією України за підтримки Канадсько-українського Проекту підтримки судової реформи та генерального інформаційного партнерства від Юридичної газети й “Інтерфаксу-Україна”.
Представники судової влади, іноземні експерти, журналісти та редактори провідних ЗМІ України обмінялися думками, ідеями, пропозиціями про те, як комунікацію між судами та медіа зробити максимально ефективною для обох сторін.
Саме про це у вітальному слові говорив і Голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедисюк. На його думку, комунікація з суспільством для судової влади не менш важлива і необхідна, чим підвищення кваліфікації суддів і всі ті процеси з очищення, які тривають у судовій системі. “Відновити довіру до судової влади не вдасться до тих пір, допоки суди не донесуть до суспільства, що вони змінюються на краще і зробити це можуть тільки професійні журналісти”, – сказав Голова Вищої ради правосуддя. Він також зазначив, що в ідеалі, у прес-службах судів мають працювати професійні журналісти, які і доноситимуть інформацію про суди зрозумілою, не юридичною мовою.
Приклад побудови ефективної співпраці судів і ЗМІ на базі прес-центру Одеського апеляційного господарського суду представила учасникам голова суду Наталія Богацька. “Ми досягли того рівня інформування ЗМІ та журналістів про діяльність судів та перебіг судових процесів, коли нема необхідності просити журналістів написати інформацію, вони її відслідковують самі і звертаються у суди за роз’ясненням” – підсумувала пані Богацька.
Медійні експерти та редактори відомих видань та інформаційних агенцій говорили про своє бачення отримання інформації з судів.
Зокрема, Катерина Дячук – експертка Інституту масової інформації зазначила, що у порівнянні з минулими роками значно скоротилася кількість випадків порушення прав журналістів суддями у судовому процесі. З її слів якщо у 2016 році таких випадків було зафіксовано 11, то у 2917 вже тільки 5. В ІМІ визнають це як позитив у взаємодії судів та журналістів. Разом з тим, як зазначила Оксана Романюк, виконавча директорка ІМІ, своєрідним маркером у стосунках судів і ЗМІ є кількість вироків по так званих “журналістських статтях КК України”, які стосуються перешкоджання журналістській діяльності і захисту його життя. “За нашою інформацією, щороку у судах по захисту журналістів виноситься 8-9 вироків, а це мало” – зауважила директорка, оскільки, знову ж, за інформацією Інституту, “журналістських справ” до судів надходить значно більше.
На завершення роботи форуму учасники отримали інформацію про канадський досвід організації комунікації, ознайомилися з функціонуванням соціальних проектів, які стосуються судової тематики як в Україні, так і за її межами та визначилися з головними напрямками роботи на рік наступний.
На запрошення організаторів форуму участь у ньому взали представники ВГОІ “Правозахисна спілка інвалідів”.
Прес-центр