Фокус-групове дослідження у Шацькій громаді Волинської області

21 липня 2023 року команда Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» відвідала селище міського типу Шацьк Ковельського району Волинської області для проведення фокус-групового дослідження в рамках Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

Зазначимо, що Шацька селищна територіальна громада була утворена 27 березня 2016 року шляхом об’єднання Шацької селищної та Прип’ятської, Самійличівської сільських рад Шацького району. У 2020 році в результаті децентралізаційних процесів, відповідно до Розпорядження КМУ від 12 червня 2020 р. No 708-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Волинської області» до складу Шацької громади доєдналось ще 6 сільських рад колишнього Шацького району: Грабівська, Піщанська, Пулемецька, Пульмівська, Ростанська, Світязька.

            Захід відбувся у приміщенні Шацької селищної ради. Його відвідали місцеві мешканці, а також внутрішньо переміщені особи (далі- ВПО), які наразі знаходяться на території громади.  Долучилися до заходу і представники Шацької селищної ради.

            Учасники заходу обговорили ряд важливих питань, які так чи інакше впливають на можливість залучення мешканців до процесів прийняття владних рішень, а саме: архітектурна доступність селищної ради, а також навколишнього простору, інформаційна доступність офіційного сайту органу місцевого самоврядування (далі ОМС) та його наповнення, обізнаність щодо компетенції органів місцевого самоврядування, розмежування їх повноважень з повноваженнями органів виконавчої влади, наявність знань щодо можливості впливати на рішення ОМС та ознайомленість з правовими механізмами залучення до процесів прийняття рішень.

            Представниками ОМС було зазначено, що поліпшення фізичної доступності громади для осіб з інвалідністю є важливим питанням в громаді. Було вказано, що загальна кількість осіб з інвалідністю, які наразі проживають в громаді становить 587 осіб та беззаперечно всі вони мають безперешкодно користуватися своїми правами в тому числі і щодо залучення до процесів прийняття рішень на місцевому рівні.

            Важливим питанням та викликом є і інтеграція ВПО до суспільного життя в громаді. Так, до початку повномаштабного вторгнення на території громади проживало 34 внутрішньо переміщені особи, наразі ж це 1189 осіб, з яких 53 особи мають статус особи з інвалідністю.

            Обговорили важливість існування консультативно-дорадчих органів (далі КДО) в громаді. Наразі в Шацькій громаді утворена Молодіжна рада, проте, на жаль, вона не є активною. Орган ОМС планує розмістити оголошення щодо оновлення складу Молодіжної ради, що на їх думку сприятиме тому, що орган стане реально діючим.

            В громаді планується створення окремого КДО щодо захисту прав осіб з інвалідністю, а також ВПО.

            Щодо органів самоорганізації населення було зазначено, що мешканці села Мельники Шацької громади, яка є партнеркою Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», у червні 2022 року створити орган самоорганізації населення у вигляді сільського комітету «Мельники», який представляє інтереси жителів села. Його поява зумовлена відсутністю депутата або старости, який проживав би у селі та був добре обізнаний у місцевих питаннях та проблемах. Тому для відстоювання та захисту своїх інтересів, а також для сприяння розвитку населеного пункту мешканці самоорганізувались та створили комітет. Варто зазначити, що пріоритетним напрямком діяльності комітету є комунікація з органами ОМС щодо вирішення господарських, культурних, екологічних питань. Також сільський комітет допомагає інтегрувати внутрішньо переміщених осіб у життя села, залучає їх до участі в ярмарках, творчих майстер-класах, спортивних турнірах тощо.

            Щодо наявних громадських об’єднань (далі у тексті ГО) в громаді було отримано інформацію, що наразі їх 17,проте не всі з них є активними. Головним чином ГО представляють інтереси жителів окремого населеного пункту, де створені. Спеціалізовані ГО щодо захисту прав осіб з інвалідністю, жінок, ВПО відсутні.          

            Присутні на заході представники ВПО зазначили, що вже прийняли рішення для себе про необхідність створення громадського об’єднання, яке адвокатуватиме інтереси внутрішньо переміщених осіб в громаді. Наразі вони потребують правоосвітніх заходів щодо роз’яснення юридичних процедур створення громадського об’єднання, підготовки статутної та іншої внутрішньої документації.

            Щодо опитувань мешканців громади та врахування їх думки присутні розповіли, що наразі опитування проводять нечасто. Проте змогли згадати та розповісти про опитування, яке проводилось в громаді з грудня 2022 року до березня 2023 року щодо розвитку громади, існуючих викликів, комфортності проживання. У проведеному дослідженні взяло участь 163 особи, з яких дві третини – жінки та третина– чоловіки. На думку всіх присутніх загальна кількість респондентів була б більшою, якби в громаді проводились заходи щодо комп’ютерної грамотності та ознайомлення з основними принципами роботи різних площадок, особливо серед людей літнього віку.

Представники ОМС зазначили, що відповідно до результатів серед найбільш значних проблем, що перешкоджають розвиткові громади респонденти вважають: безробіття, та відсутність можливості працевлаштуватися, недостатня громадська ініціативність та активність мешканців, відсутність можливості для самореалізації, відсутність зовнішніх інвестицій.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.