Фокус-групове дослідження залученості громадян до прийняття рішень місцевою владою в Костопільській громаді Рівненської області

15 червня 2023 року представники Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» у      рамках Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» провели фокус-групове дослідження в Костопільській громаді Рівненської області. Детальніше про діяльність Проєкту — за посиланням.

Цілі та завдання дослідження

Основною метою фокус-групових досліджень, що проводить команда ВГОI в громадах 7 партнерських областей, є вивчення реального стану речей щодо інтеграції (залучення) цільової аудиторії (осіб з інвалідністю, жінок та ВПО) до процесів прийняття рішень на місцях.

Також предметом розгляду є ступінь обізнаності представників цільових категорій та активних мешканців громади щодо можливості долучатися до процесів прийняття рішень та способів впливу на органи місцевого самоврядування (ОМС).

На першому етапі проводиться обговорення існуючих проблем та викликів, які перешкоджають представникам цільової аудиторії долучатися до процесів прийняття рішень органами влади. На другому етапі учасники дослідження заповнюють анкету, що кладається з 25 питань на теми оцінки інформаційної та фізичної доступності органу місцевого самоврядування, знання методів впливу на прийняття владних рішень, завдань та функцій ОМС тощо.

У      дослідженні взяли участь 15 осіб, серед яких 2 особи з інвалідністю, 2 ВПО та 2 жінки пенсійного віку.

Довідка: Костопільська громада утворена 12 червня 2020 року. До неї входять місто Костопіль і 29 сіл (Брюшків, Велика Любаша, Великий Мидськ, Великий Стидин, Волиця, Гута, Жалин, Збуж, Золотолин, Комарівка, Корчів’я, Космачів, Ледне, Майдан, Малий Мидськ, Малий Стидин, Мар’янівка, Моквинські Хутори, Олександрівка, Осова, Пеньків, Підлужне, Пісків, Рокитне, Рудня, Тростянець, Трубиці, Яполоть та Яснобір). Станом на 2020 рік чисельність населення складала 44 304 особи     .

Початок зустрічі

Вступне слово мав голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк. Він розповів про реалізацію Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та про те, як буде проходити фокус-групове дослідження.

Присутні вшанували хвилиною мовчання захисників, що полягли в російсько-українській війні, виборюючи для жителів мирних міст і сіл нашої країни можливість жити далі, працювати на перемогу та розвиватись у суспільному, політичному та економічному напрям     ах.

Обговорення питань з порядку денного

Дискусія з питань, винесених на порядок денний, була плідною та конструктивною. Учасники висловилися на тему поінформованості щодо завдань та функцій ОМС:

«Стосовно співпраці влади й громади, то у нас є громадська організація, яка реалізовує програму підтримки статутної діяльності, яку затверджують на сесіях. Ми запрошені, нас слухають і чують».

Щодо фізичної доступності приміщення органу місцевого самоврядування      присутні розповіли, що ситуація загалом неоднорідна: міська рада фактично не пристосована до відвідин маломобільними громадянами, а от приміщення ЦНАПу відповідає вимогам інклюзивності.

Інформаційна доступність ОМС — ще одна важлива тема, яку порушували під час опитування. Ось що розповів один з учасників:

«Як на мене, у нас все добре з інформуванням. Завжди все викладають на сайт і      сторінки у соцмережі. Також для мене значущим є той факт, що наші представники влади щотижня їздять у старостинські округи й проводять зустрічі з громадянами».

Проте аналіз сайту Костопільської громади показав кілька технічних недоліків, які перешкоджають людям з вадами зору отримувати актуальну інформацію про діяльність ОМС.

Стосовно планів розвитку населеного пункту з підвищення рівня інклюзії та залученості до процесів прийняття рішень громадян      присутні зазначили, що системи регулярного інформування та доступу до даних щодо планів розвитку у них немає. А моніторинг доступності об’єктів для осіб з інвалідністю здійснюється ситуативно — під час будівництва чи капітального ремонту окремих будівель міста.

Підсумки зустрічі

За результатами фокус-групового дослідження команда ВГОI «Правозахисна спілка інвалідів» підготувала Аналітичний звіт, в якому виклала рекомендації для органів місцевого самоврядування та активних громадян Костопільської громади.

На думку організаторів заходу, керівництву та співробітникам ОМС варто:

  • забезпечити прозорість і доступність публічних даних про населення, його гендерний та віковий склад. Для цього потрібно створити механізми для відкритості та регулярного оновлення статистичних даних і поширення їх серед громади;
  • проводити систематичну роботу з просвітництва та підвищення громадської свідомості через підготовку інформаційних кампаній, тренінгів та семінарів, що стимулюватимуть громадян до активної участі у процесах прийняття рішень, а також задля пояснення процедур ухвалення бюджету та залучення громади до цього процесу;
  • розробити та прийняти плани й програми розвитку селища та громади, в яких будуть визначені конкретні заходи для підвищення рівня інклюзії та залученості громадян до процесів прийняття рішень;
  • створити механізми для громадського контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування та забезпечити доступ громади до інформації про прийняття важливих рішень;
  • покращити інфраструктурну доступність органів місцевого самоврядування, зокрема забезпечити доступність будівель і входів для осіб з інвалідністю та встановити необхідні підіймачі й пандуси.

Успіх реалізації вказаних заходів залежить від активної участі та співпраці всіх зацікавлених сторін, тож для НУО та активних громадян були надані окремі рекомендації.

Наприклад:

  • заснувати ініціативні групи та НУО, спрямовані на розробку та реалізацію проєктів соціальної підтримки для різних цільових груп;
  • сприяти залученню громадських експертів та ініціативних груп, які можуть виконувати роль незалежних контролерів та представників громади;
  • проводити просвітницькі заходи для громади, спрямовані на підвищення обізнаності про процеси прийняття рішень, управління та бюджетування на місцевому рівні.

Успішний досвід втілення рекомендацій ВГОI

Практичні результати діяльності команди ВГОI «Правозахисна спілка інвалідів» у      рамках Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» не змусили на себе довго чекати. Уже за кілька днів після проведення фокус-групового дослідження в Костопільській громаді було створено консультативно-дорадчий орган (КДО) — Молодіжну раду.

Членами КДО стали 15 ініціативних та креативних молодих людей, що пройшли конкурсний відбір, презентувавши власні проєкти (створення молодіжного простору в громаді, майданчику для вигулу тварин, кінотеатру просто неба тощо).

Натхненні амбітними планами та креативними ідеями, представники новоствореної КДО готові формувати молодіжну політику в Костопільській громаді та активно працювати на спільний результат.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *