Громадські обговорення проєкту «Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні»










19 березня 2021 року відбулися громадські обговорення проекту Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні, розробленого міжвідомчою робочою групою Кабінету Міністрів України за ініціативою першої леді Олени Зеленськоїта на виконання указу Президента України Володимира Зеленського.
Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні -це проєкт, який визначить на найближчі 10 років політику, що стосується насправді ВСІХ. Так, може здатися, що безбар‘єрність потрібна тільки окремим вразливим групам населення, проте насправді вона значно може покращити можливості для всіх членів суспільства.
Стратегія націлена усунути бар’єри та перепони у різних сферах життя, посилити можливості та забезпечити рівні права для всіх українців. Проект Стратегії передбачає комплексний підхід до розбудови безбар’єрного простору для усіх без виключення соціальних груп населення, зокрема, молоді, батьків, дітей у віці до 6-ти років, дітей та дорослих з інвалідністю , а також літніх людей. Стратегія містить плани заходів на найближчі роки за різними напрямками: від забезпечення доступності об’єктів соціальної сфери та транспорту до розширення можливостей отримати освіту та місце роботи.
У роботі над Стратегією взяли участь понад 230 експертів з усієї України і саме їх пропозиції закладені в основу цього документа. Вони працювали в тематичних групах за 6-ма напрямками, які охоплюють різні сфери – від фізичної до цифрової безбар’єрності.
Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк є провідним експертом напрямку «Фізична безбар’єрність», стратегічна мета якого визначення основних перешкод у фізичному пересуванні маломобільних груп населення громадським простором та створення шляхом розробки та реалізації відповідних стандартів, планів, проектування, реконструкції, закупівель, будівництва середовища, в якому громадські споруди та публічні місця, транспорт і послуги на рівні громади та держави є фізично доступними для всіх суспільних груп, включаючи людей з інвалідністю, маломобільних людей, батьків з дитячими візочками та інше.
Наразі стартував процес громадського обговорення проєкту Стратегії. Метою цього етапу є доопрацювання документу, зробити його максимально дієвим , ефективним та таким, що відповідає запиту суспільства та враховує пропозиції всіх зацікавлених сторін.
В онлайн-форматі експерти окреслили пропозиції, які будуть направлені від громадськості та опрацьовані у Міністерстві розвитку громад та територій України за підтримки експертного консорціуму. Серед пропозицій були зазначені: необхідність провести сертифікацію фахівців з містобудування та працівників громадськості щодо фізичної доступності будівель та споруд для усіх груп населення, реформувати існуючі Комітети доступності та законодавство задля забезпечення дотримання принципів безбар’єрності, прописаних у Стратегії, визначити об’єкти культурної спадщини в Стратегії та їх доступності для різних груп населення, створити систему заохочень для бізнесу що дотримується принципів безбар’єрності,створити механізм імплементації та дотримання норм безбар’єрності.
Генеральний директор Директорату просторового планування та архітектури Міністерства розвитку громад та територій України Євген Плащенко коротко доповів присутнім про роботу над Національною стратегією зі створення безбар’єрного простору в Україні та зазначив, що Національна стратегія – це стратегічний документ, який обумовлює бачення, напрямки та ініціативи для усунення бар’єрів та перепон у різних сферах життя українського суспільства. Також спікер подякував громадськості за активну участь у роботі над Національною стратегією.
Голова громадської організації «Боротьба за права» Юлія Сачук та громадський діяч,фасилітатор в Active Citizens від British Council Володимир Висоцький провели спільну презентацію розділу «Фізична безбар’єрність» проєкту Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні, розповівши присутнім, що власне означає «фізична безбар’єрність» та в чому вона полягає, зазначили про структуру розділу, вказавши, що розділ складається з трьох частин (викликів): удосконалення та гармонізація нормативно-правової бази щодо забезпечення доступності, удосконалення механізму державного моніторингу і контролю стану доступності об’єктів фізичного оточення, удосконалення системи підготовки та сертифікації профільних фахівців. Щодо останнього було зазначено, що дуже часто від знань, кваліфікації та розуміння таких понять як «доступність», «універсальний дизайн», «інклюзивність» і низка інших залежить якість тієї роботи, що здійснюється та послуг, що надаються.
Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк звернув увагу присутніх , що питання доступності не вирішується також через слабкі механізми контролю за виконанням нормативів щодо доступності та не вирішенному питанні щодо притягнення до відповідальності посадових осіб, які такі порушення допустили. На думку спікера обов’язково потрібно притягати до персональної відповідальнлсті керівників та посадових осіб, яка приймають рішення всупереч вимогам щодо доступності і цим самим порушують права людей з інвалідністю та маломобільних груп населення на фізично доступний простір, а також фактично неефективно витрачають кошти платників податків, оскільки після проведення неякісних робіт існує необхідність у додаткових роботах щодо адаптування/переоснащення/додаткового обладнання об’єктів.
Нагадаємо, що ознайомитися з проєктом Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору можна на сайті Мінрегіону за посиланням: https://bit.ly/2OajTI1
Фіналізована версія стратегії буде підготовлена з урахуванням наданих на громадських обговореннях пропозицій. Остаточний варіант документу затвердить Кабінет Міністрів України.
Слідкуйте за нашими новинами на офіційному сайті та групі ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» у мережі Facebook.

Прес-центр

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.