З 05 по 07 березня 2018 року в місті Києві походив ХV черговий З’їзд суддів України. Перелік питань, що був на порядку денному чергового З’їзду суддів України свідчив про надважливий характер з’їзду представників судової влади в країні.
Отже, відповідно до порядку денного ХV чергового З’їзду суддів України мав наступний перелік питань для обговорнення:
1. Стан здійснення правосуддя в умовах судової реформи, зокрема:
– звіти Ради суддів України про виконання завдань органів суддівського самоврядування щодо забезпечення незалежності судів і суддів, стан організаційного та фінансового забезпечення діяльності судів;
– інформація Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про її діяльність;
– інформація Голови Державної судової адміністрації України про її діяльність, зокрема щодо організаційного, фінансового та матеріально-технічного забезпечення діяльності органів судової влади.
2️. Про обрання Ради суддів України.
3. Про обрання членів Вищої ради правосуддя.
️4. Про обрання членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Головні меседжі виступу очільниці суддівського самоврядування Валентини Сімоненко стосувалися роботи Комітетів Ради, які здебільшого працювали в напрямках стратегічного розвитку, забезпечення гарантій незалежності суддів, правового захисту суддів, соціального захисту суддів та їх сімей, адміністрування та організаційного забезпечення діяльності суду, бюджетного планування, фінансового та матеріально-технічного забезпечення, етики, врегулювання конфлікту інтересів та професійного розвитку суддів та комунікації з громадськістю і ЗМІ.
Голова Ради суддів України представила делегатам детальний звіт з цифрами та порівняльними таблицями, які засвідчили певне “потепління” у сприйнятті громадянами судової влади, що підтверджувалося, зокрема, соціологічними дослідженнями, опитуваннями та моніторингом судових процесів, які здійснювалися як вітчизняними, так і зарубіжними експертами.
Як приклад Валентина Сімоненко навела одне з останніх опитувань, що було проведено відповідно до рішення Ради суддів України та за підтримки проекту Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні», Українським центром економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова наприкінці 2017 року.
Відповідно до звіту, складеного за результатами соціологічного дослідження ставлення громадян до судової системи в цілому є негативним, проте рівень довіри громадян, які мають власний досвід спілкування з судами є значно вищим. Більш того, баланс довіри з боку цих громадян до місцевих судів та судової системи в цілому є позитивним, тобто число тих, хто довіряє судам, є вищим, ніж число тих хто не довіряє.
Виступ очільника Державної судової адміністрації України Зеновія Холоднюка в основному був присвячений досягненням, проблемам та нагальним потребам провадження судової реформи, недостатності працівників судової системи, як суддів (25% вакантних посад) так і допоміжного персоналу (13% вакантних посад), на тлі значного збільшення навантаження на суди. Окремо Голова Державної судової адміністрації Україи звернув увагу на поліпшення ситуації з матеріального забезпечення судів, але цей процес повинен тривати і надалі, оскільки матеріально-технічне забезпечення судів залишає бажати кращого в зв’язку з вичерпанням попередньої ресурсної бази судів та необхідності її оновлення новітніми технологіями, які повнині спростити доступ до правосуддя для всіх верств населення в України, включаючи і осіб з інвалідністю та інші маломобільних груп населення.
На ХV черговому З’їзді суддів України було оновлено Раду суддів України. З’їзд суддів України дослухався до пропозиції Валентини Сімоненко, що для подальшого покращення ставлення до судової гілки влади з боку громадян та відстоювання інтересів суддів всерединні суддівської спільноти, необхідно зберегти і проголосувати за кандидатів, які реально працюватимуть на захист суддів та розвиток суддівського самоврядування. Головою нового складу Ради суддів України було обрано Олега Ткачука. Сподіваємось, що він гідно прийме нелегку естафету від Валентини Сімоненко та продовжить розпочатий курс відкритості судової системи, професійної організації суддівського самоврядування, не полишить проторену стежку захисту прав громадян, в тому числі людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. Зі складом нової Ради суддів України можна ознайомитись у фотозвіті до статті.
Делегати XV з’їзду суддів України членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України обрали суддю Апеляційного суду міста Києва Степана Гладія. Свої голоси за кандидата віддали 171 делегат.
Крім того, Делегати XV чергового з’їзду суддів України обрали двох членів до складу Вищої ради правосуддя. За квотою від суддів загальних суддів та суддів у відставці, а вона становить три особи, було обрано два члени. Ними стали Лариса Швецова – суддя апеляційного суду Харківської області, за неї віддали голоси 183 делегати, та Володимир Говоруха – суддя апеляційного суду Київської області – 158 голосів. Новообрані члени ВРП склали присягу перед делегатами з’їзду.
У Вищій раді правосуддя вакантними залишились дві посади. Делегати з’їзду не змогли обрати члена Вищої ради правосуддя від адміністративної юстиції і дообрати одного члена від суддів місцевих загальних судів та суддів у відставці.
У другому турі таємного голосування за кандидатів до складу ВРП до бюлетеня було внесено чотири претенденти, які набрали найбільшу кількість голосів.
Від суддів загальних судів та суддів у відставці: Тетяна Чумаченко- суддя Вищого адміністративного суду України у відставці та Сергій Гирич – суддя Личаківського районного суду міста Львова, які у другому турі голосування набрали, відповідно, 119 і 92 голоси.
Адміністративну юстицію представляли: Олександр Сасевич – суддя Львівського окружного адміністративного суду та Сергій Чумак – суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду. Їхній результат – 147 і 96 голоси.
Оскільки, відповідно до регламенту, ніхто із претендентів не набрав необхідну кількість голосів, кандидатів визнано такими, що не обрані.
Таким чином, дві посади членів Вищої ради правосуддя залишаються вакантними до наступного з’їзду суддів України.
На запрошення Ради суддів України та Державної судової адміністрації України в ХV черговому З’їзді суддів України брали участь представники ВГОІ “Правозахисна спілка інвалідів” на чолі з Головою Олександром Вознюком.
Прес-центр