7 жовтня 2024 року відбулося чергове засідання Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції до Європейського Союзу. Учасники розглянули важливі питання, пов’язані з адаптацією українського законодавства до європейських стандартів. За словами голови ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів», члена Громадської рада при Міністерстві соціальної політики України Олександра Вознюка, який брав участь у засіданні, одним із ключових законопроєктів було внесення змін до Закону України «Про Рахункову палату».
«Це дозволить впровадити європейські стандарти аудиту для підвищення прозорості та ефективності використання державних коштів», – сказав він, зокрема.
Крім того, було обговорено проєкти законів, що стосуються різних сфер державного управління. Зокрема, це зміни до законодавства у сфері електронних комунікацій, удосконалення публічних реєстрів, що стосуються азартних ігор, а також нововведення у кримінальне законодавство. Серед важливих проєктів — пропозиції щодо боротьби з корупційними правопорушеннями, відповідальності юридичних осіб за вчинення таких правопорушень та удосконалення механізмів публічних закупівель.
Особливу увагу учасники засідання приділили питанням гармонізації українського законодавства з міжнародними стандартами, що стосуються зобов’язань України в рамках Угоди про асоціацію з ЄС. Йшлося також про захист водних ресурсів від забруднення нітратами із сільськогосподарських джерел і забезпечення фінансових гарантій для медичного обслуговування населення.
Важливою темою засідання стала й інтеграція європейських стандартів аудиту, що є невід’ємною складовою реформи державних фінансових інституцій України.
«Застосування європейських стандартів аудиту та фінансового контролю є важливою частиною реформи державних фінансових інституцій України, зокрема Рахункової палати. Це не тільки забезпечує прозорість та ефективність у використанні державних коштів, але й сприяє інтеграції України до Європейського Союзу, – розповів Олександр Вознюк. – Основні європейські стандарти аудиту включають Міжнародні стандарти аудиту (ISA), які регулюють аудиторські процеси і забезпечують єдині підходи в країнах ЄС. Крім того, рекомендації INTOSAI (ISSAI) визначають правила для аудиту в державному секторі. Велике значення мають етичні норми і незалежність аудиторів, що гарантує об’єктивність перевірок».
На його думку, прозорість аудиторських звітів і доступ до них громадськості зміцнюють контроль над державними інституціями. Аудитори зосереджуються на ризикових ділянках, що дозволяє зменшити неправильне використання коштів. Впровадження міжнародних стандартів аудиту дозволить підвищити незалежність аудиторів, забезпечити прозорість аудиторських звітів та сприяти зміцненню громадського контролю. Для України цей крок є критично важливим, оскільки гармонізація з Європейським Союзом не лише зміцнить інституційну спроможність країни, але й дозволить контролювати використання міжнародної фінансової допомоги, що надходить для відновлення після війни.