Команда проекту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» продовжує робочий візит у громадах Житомирської області

 

10 травня ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» завітала до Звягельської територіальної громади Житомирської області, де провела зустріч з її мешканцями в рамках проекту щодо дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

Звягельська міська територіальна громада утворена 1 листопада 2018 року, спочатку як Новоград-Волинська міська об’єднана територіальна громада.

16 листопада 2022 року Верховна Рада України прийняла постанову №2779-ІХ про перейменування міста Новоград-Волинський у місто Звягель. Одночасно відбулося перейменування Новоград-Волинського району у Звягельський район.

До складу Звягельської міської територіальної громади входять місто Звягель та 14 сіл: Анета, Багате, Борисівка, Великий Молодьків, Городище, Груд, Дідовичі, Майстрів, Майстрова Воля, Маковиці, Наталівка, Олександрівка, Пилиповичі, Степове.

Чисельність населення міської територіальної громади складає 61 800. осіб, з них 882 – це особи з інвалідністю, які проживають, зареєстровані або перебувають на обліку в громаді (1,43 % від загальної кількості населення громади). Кількість осіб з інвалідністю, які пересуваються за допомогою крісел колісних – 102 особи, кількість дітей з інвалідністю – 326 осіб (37 % від загальної кількості осіб з інвалідністю).

Зустріч відбувалася у позитивній атмосфері. Була цікавою та корисною для  активних мешканців громади, осіб з інвалідністю, представників громадських об’єднань осіб з інвалідністю, ВПО, а також представників місцевих органів влади.

Учасники заходу з «перших вуст» отримали інформацію про стан реального залучення населення до процесів прийняття місцевими органами влади рішень та можливості впливати на них.

Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень в Звягельській міській територіальній громаді відбувалося в два етапи: фокус-групи та анкетування. До заповнення анкет фокус-групового дослідження долучилося 12 осіб, 2 з них є особами з інвалідністю.

Під час дослідження учасниками обговорено надважливі питання, які є ваговими елементами реалізації політики на рівні громади та, на їх думку, посилять спроможність місцевої влади діяти на користь та в інтересах жителів територіальної громади в довгостроковій перспективі.

Основні питання, які обговорювалися учасниками:

– забезпечення юридичним супроводженням громадські організації, які опікуються особами з інвалідністю, для активної їх спроможності;

– залучення громадськості до освітніх проектів з написання грантових проектів, які реалізовуватимуться в межах територіальної громади;

– налагодження співпраці громадських організацій, які опікуються особами з інвалідністю, та ОТГ в питанні залучення до прийняття рішення на рівні громади;

– інституційна підтримка ініціатив громадського сектору через оголошення участі у конкурсах, проектах, заходах;

– залучення місцевого населення до участі у розробці концепцій місцевого та національного рівня, проведенні круглих столів;

– створення хабу громадського сектору для спільних зустрічей громадського сектору.

Окрему увагу було приділено проблемам осіб з інвалідністю. Обговорили питання працевлаштування осіб з інвалідністю, умови проходження МСЕК, лікування дітей з інвалідністю.

«За 5 років багато що змінилось стосовно дітей з інвалідністю та їх залучення, з’явилось нове обладнання, наявні спеціалісти по роботі з ними, асистенти дитини, але потрібно далі працювати над поліпшенням їх становища» відмітив мешканець громади.

Також обговорили програми, які прийняті на рівні територіальної громади, зокрема для осіб з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб.

Слід відмітити, що на території Звягельської міської територіальної громади проживає 2 279 внутрішньо переміщених осіб (з них – 106 осіб з інвалідністю), що на  2 тис. осіб більше, ніж до початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України.

 

У підсумку учасники заходу відмітили, що основною передумовою розвитку Звягельської міської територіальної громади є безпосередня участь її мешканців у цьому процесі. До першочергових факторів, які необхідні для конструктивної участі громадськості, можемо віднести:

– ініціативу та бажання здійснити зміни;

– відданість справі;

– знання методів участі громадськості;

– обізнаність та освіта;

– співпраця з місцевою владою;

– досягнення успіху кожною зацікавленою стороною;

– планування та впровадження;

– прозорість;

– гнучкість;

– залучення спеціалістів.

Отримана інформація та озвучені ініціативи під час дослідження будуть відображені в аналітичному звіті та допоможуть підготувати змістовні рекомендації щодо їх врегулювання.

Правозахисна спілка інвалідів ВГОІ продовжує проводити дослідження щодо участі громадськості у процесах прийняття владних рішень, реалізація якого стала можливим за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.