10 травня ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» завітала до Звягельської територіальної громади Житомирської області, де провела зустріч з її мешканцями в рамках проекту щодо дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».
Звягельська міська територіальна громада утворена 1 листопада 2018 року, спочатку як Новоград-Волинська міська об’єднана територіальна громада.
16 листопада 2022 року Верховна Рада України прийняла постанову №2779-ІХ про перейменування міста Новоград-Волинський у місто Звягель. Одночасно відбулося перейменування Новоград-Волинського району у Звягельський район.
До складу Звягельської міської територіальної громади входять місто Звягель та 14 сіл: Анета, Багате, Борисівка, Великий Молодьків, Городище, Груд, Дідовичі, Майстрів, Майстрова Воля, Маковиці, Наталівка, Олександрівка, Пилиповичі, Степове.
Чисельність населення міської територіальної громади складає 61 800. осіб, з них 882 – це особи з інвалідністю, які проживають, зареєстровані або перебувають на обліку в громаді (1,43 % від загальної кількості населення громади). Кількість осіб з інвалідністю, які пересуваються за допомогою крісел колісних – 102 особи, кількість дітей з інвалідністю – 326 осіб (37 % від загальної кількості осіб з інвалідністю).
Зустріч відбувалася у позитивній атмосфері. Була цікавою та корисною для активних мешканців громади, осіб з інвалідністю, представників громадських об’єднань осіб з інвалідністю, ВПО, а також представників місцевих органів влади.
Учасники заходу з «перших вуст» отримали інформацію про стан реального залучення населення до процесів прийняття місцевими органами влади рішень та можливості впливати на них.
Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень в Звягельській міській територіальній громаді відбувалося в два етапи: фокус-групи та анкетування. До заповнення анкет фокус-групового дослідження долучилося 12 осіб, 2 з них є особами з інвалідністю.
Під час дослідження учасниками обговорено надважливі питання, які є ваговими елементами реалізації політики на рівні громади та, на їх думку, посилять спроможність місцевої влади діяти на користь та в інтересах жителів територіальної громади в довгостроковій перспективі.
Основні питання, які обговорювалися учасниками:
– забезпечення юридичним супроводженням громадські організації, які опікуються особами з інвалідністю, для активної їх спроможності;
– залучення громадськості до освітніх проектів з написання грантових проектів, які реалізовуватимуться в межах територіальної громади;
– налагодження співпраці громадських організацій, які опікуються особами з інвалідністю, та ОТГ в питанні залучення до прийняття рішення на рівні громади;
– інституційна підтримка ініціатив громадського сектору через оголошення участі у конкурсах, проектах, заходах;
– залучення місцевого населення до участі у розробці концепцій місцевого та національного рівня, проведенні круглих столів;
– створення хабу громадського сектору для спільних зустрічей громадського сектору.
Окрему увагу було приділено проблемам осіб з інвалідністю. Обговорили питання працевлаштування осіб з інвалідністю, умови проходження МСЕК, лікування дітей з інвалідністю.
«За 5 років багато що змінилось стосовно дітей з інвалідністю та їх залучення, з’явилось нове обладнання, наявні спеціалісти по роботі з ними, асистенти дитини, але потрібно далі працювати над поліпшенням їх становища» відмітив мешканець громади.
Також обговорили програми, які прийняті на рівні територіальної громади, зокрема для осіб з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб.
Слід відмітити, що на території Звягельської міської територіальної громади проживає 2 279 внутрішньо переміщених осіб (з них – 106 осіб з інвалідністю), що на 2 тис. осіб більше, ніж до початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України.
У підсумку учасники заходу відмітили, що основною передумовою розвитку Звягельської міської територіальної громади є безпосередня участь її мешканців у цьому процесі. До першочергових факторів, які необхідні для конструктивної участі громадськості, можемо віднести:
– ініціативу та бажання здійснити зміни;
– відданість справі;
– знання методів участі громадськості;
– обізнаність та освіта;
– співпраця з місцевою владою;
– досягнення успіху кожною зацікавленою стороною;
– планування та впровадження;
– прозорість;
– гнучкість;
– залучення спеціалістів.
Отримана інформація та озвучені ініціативи під час дослідження будуть відображені в аналітичному звіті та допоможуть підготувати змістовні рекомендації щодо їх врегулювання.
Правозахисна спілка інвалідів ВГОІ продовжує проводити дослідження щодо участі громадськості у процесах прийняття владних рішень, реалізація якого стала можливим за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».