Команда проєкту щодо дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень 17 травня 2023 року відвідала Гришковецьку територіальну громаду Бердичівського району

ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» 17 травня 2023 року провела фокус-групове дослідження в селищі Гришківці, що на Житомирщині, та зустрілася з мешканцями Гришковецької селищної територіальної громади.

Гришковецька об’єднана територіальна громада створена 3 січня 2019 року шляхом добровільного об’єднання 1 селищної та 7 сільських рад. До складу громади входять 17 населених пунктів. Територія громади, згідно з адміністративно-територіальним устроєм України, входить до складу Бердичівського району Житомирської області. Адміністративним центром територіальної громади є селище Гришківці.

Загальна чисельність населення Гришковецької селищної територіальної громади – 10 359 осіб.      

Кількість внутрішньо переміщених осіб складає 6% від загальної чисельності населення, або 180 осіб (станом на 24.02.2022 їх кількість складала 13 осіб), з них 7 осіб мають інвалідність.

Фокус-групове дослідження проходило в невимушеній дружній атмосфері. До складу учасників дослідження увійшли 19 представників різних цільових груп: зокрема жінки, особи з інвалідністю та внутрішньо переміщені особи. Це дозволило отримати більш різноманітну та об’єктивну інформацію про потреби та проблеми цих категорій населення.

Ключові питання, які були винесені на обговорення:

  1. Поінформованість учасників фокус-групового дослідження щодо завдань та функцій місцевого самоврядування в Україні, способи бути залученими до процесів прийняття рішень у населеному пункті та форм громадської участі.
  2. Архітектурна (фізична) доступність приміщень, в яких розташовані органи влади.
  3. Інформаційна доступність органу місцевого самоврядування (влади).
  4. Плани розвитку населеного пункту з підвищення рівня інклюзії та залученості до процесів прийняття рішень громадян.
  5. Можливість залучатися до процесів прийняття рішень таким категоріям, представникам цільової аудиторії:

– ВПО;

– жінкам;

– людям з інвалідністю.

Всього на обговорення було винесено 25 запитань.

У рамках дослідження учасники ділилися своїми враженнями та думками з приводу діяльності місцевих органів влади.

Під час обговорення питання №1 про поінформованість учасників фокус-групового дослідження щодо завдань та функцій місцевого самоврядування в Україні, способи бути залученими до процесів прийняття рішень у населеному пункті та форм громадської участі представниця органу місцевої влади зазначила, що на сайті громади є модуль «Онлайн-петиції», проте за цей рік не було жодного звернення.

Загалом учасники фокус-групи не зовсім обізнані щодо способів своєї участі у процесах прийняття рішень. Для підвищення їхньої компетентності та зацікавленості необхідно розробити й реалізувати відповідні програми інформування та навчання.

Що стосується обговорення архітектурної доступності, то тут думки учасників були різними.

 Учасниця з-поміж органів влади почала обговорення: «У місцевій раді Гришківців є пандус, він відповідає ДБН, туалет адаптований під потреби осіб з інвалідністю, є табличка на дверях туалету з шрифтом Брайля».

Деякі учасники висловили свої зауваження до роботи місцевих органів влади щодо облаштування доступу для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення до об’єктів інфраструктури. Після завершення обговорення інша учасниця наголосила на відсутності контрастних ліній та маркувальної плитки, звукопідсилення, паркування для людей з інвалідністю. Також вона зазначила, що населення громади не знає підходів до інклюзії, універсального дизайну, потрібно вчитися всього, до цього про це ніхто не розповідав.

Учасники дослідження також обговорили сайт селищної територіальної громади. Версія сайту для користувачів із порушеннями зору має належний рівень доступності, але потребує вдосконалення у плані структури, навігації, наявності голосового супроводу, альтернативного тексту для зображень.

Найбільш емоційним виявилося обговорення питання щодо залучення до процесів прийняття рішень жінок, осіб з інвалідністю, ВПО.

«Люди з інвалідністю є і відносно активні, і менш активні. Для них діє чудова програма “Турбота”. Ось, наприклад, у нас є дитина, яка потребує фінансування щороку понад 300 тис. грн, це все забезпечує громада через цю програму, самі батьки не в змозі таку суму забезпечити», – зазначила одна з учасниць дослідження.

Жінка звернула увагу на питання залученості жінок-матерів: «Зі школами все добре. Єдине – не вистачає дитячих садків, через війну зупинили будівництво нового садочку».

«Що стосується мам діток з інвалідністю, то у нас є інклюзивні класи. Один із трьох шкільних автобусів – інклюзивний. Щодо пандусів у школах – вони є, але не всі відповідають нормам. Тож є над чим працювати», – додала наступна учасниця.

Після завершення фокус-групового дослідження учасники дійшли висновку, що для здійснення спільної діяльності покращення умов у громаді та лобіювання власних питань та потреб потрібно об’єднати зусилля місцевих активістів, опанувати інструменти написання та подання проєктних пропозицій, налагодити й      активізувати співпрацю між місцевими, регіональними та національними громадськими об’єднаннями, лідерами думок, експертами тощо.

Правозахисна спілка інвалідів ВГОІ продовжує проводити дослідження щодо участі громадськості у процесах прийняття владних рішень, реалізація якого стала можливою за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.