28 липня 2023 року члени Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» відвідали Ківерцівську громаду Волинської області. Метою заходу стало проведення фокус-групового дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у громадах-партнерках Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».
Зазначимо, що проведення фокус-групового дослідження у громаді допоможе виявити актуальну інформацію щодо:
- стану залучення мешканців до процесів прийняття владних рішень у громаді;
- дослідити, які консультативно-дорадчі органи (далі- КДО) наразі функціонують в громаді;
- дізнатися про рівень представлення жінок, осіб з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб (далі- ВПО) в існуючих КДО;
- допоможе виявити існуючі бар’єри та перешкоди щодо залучення мешканців до активної взаємодії з органами місцевого самоврядування.
Проведення фокус-групового дослідження у Ківерцівській громаді
Розпочали захід хвилиною мовчання для вшанування пам’яті загиблих унаслідок збройної агресії російської федерації.
Перед тим як перейти до обговорення та оцінювання питань анкети учасникам заходу було продемонстровано 2 презентації: щодо завдань та функцій проєкту, його цільової аудиторії, заходів, які будуть проведені в його межах, а також презентацію-інструктаж щодо роботи з анкетою фокус-групового дослідження.
Анкетування учасників відбувалося під час фокус-групової дискусії. Усі питання були відкриті, що допомогло отримати повні результати. В анкетуванні взяли участь 14 осіб із них – 12 жінок, 2 – чоловіки.
Метод фокус-груп дозволив невимушено спілкуватися з мешканцями громади з метою визначення їхніх поглядів, ставлення до наявних проблем та до способів їх розв’язання.
Результати обговорення
Щодо наявних консультативно-дорадчих органів (далі – КДО) в громаді учасниками було зазначено про діяльність Молодіжної ради Ківерської міської ради. Варто вказати, що не всі присутні були обізнані про те, що в громаді діє Молодіжна рада, про мету її створення та повноваження. Тому модератор заходу запропонував присутнім переглянути офіційний сайт громади, дізнатися чи наявна на ньому інформація про КДО та заразом перевірити доступність та інформаційну наповненість офіційного сайту.
На офіційному сайті громади була знайдена інформація про Молодіжну раду, а саме: рішення Ківерцівської міської ради від 19.04.2019 року № 3/2 «Про створення Молодіжної ради при Ківерцівській міській раді», Положення про молодіжну раду при Ківерцівській міській раді, 5 протоколів засідання за 2020. Інша офіційна інформація про діяльність КДО у відповідному розділі сайту не зазначена. Відповідно до Положення про Молодіжну раду при Ківерцівській міській раді, цей КДО призначений сприяти співпраці міської ради та молоді на території громади, приймати участь у вирішенні питань молодіжної сфери, організовувати молодіжні заходу та інформаційно-навчальну роботу серед молоді. Згідно зі змістом документу до складу Молодіжної ради можуть бути включені жителі Ківерцівської громади віком від 14 до 35 років. Для присутніх ця інформація стала відкриттям, оскільки вони вважали, що віковий ценз є значно нижчим та долучатися можуть виключно підлітки громади.
Модератор заходу спробував знайти згадки про інші КДО, які створені та/або діють в громаді. Представник органу місцевого самоврядування зазначив, що інших КДО наразі при міській раді не сформовано, проте планується.
Щодо офіційного сайту громади зазначили:
- сайт громади має версію, призначену для користувачів із порушеннями зору;
- сайт передбачає можливість виставити налаштування для підвищення комфортності ознайомлення з інформацією відповідно до власних потреб: змінити колір фону (білий, чорний, блакитний), розмір шрифта, інтервали, розрідити текст, прибрати зображення взагалі або зробити його чорно-білим;
- версія сайту для людей з проблемами зору передбачає наявність форми зворотного зв’язку та контактів міськради;
У той же час, контактний емейл подано не в текстовому форматі, що створює бар’єр для людей з порушеннями зору;
- версія для людей з проблемами зору містить багато візуальниї елементів на які нанесений текст. При цьому супровідний текст відсутній поруч з візуальним елементом (оголошенням, картинкою, банером) відсутній. Зокрема, банери з інформацією для ВПО та про координаційний центр при міськраді;
- на сайті наявний окремий розділ «Запит на публічну інформацію», але в ньому наявна лише форма запиту доступна для завантаження в форматі word. Можливість електронної форми подання запиту через спеціальні поля на сайті відсутня.
- учасники фокус-групового дослідження зазначили, що сайт потребує оновлення. Наразі є більш зручні та вдалі рішення, щодо шаблону сайту.
Обговорили такий інструмент як електронна петиція та його використання в громаді. На сайті селищної громади є розділ «Система електронних петицій». У 2023 році проведено 6 консультацій, загалом з початку роботи розділу за останні 4 роки – 14 (з 2014 року). Учасники фокус-групового дослідження не змогли самостійно зазначити кількість голосів, яку необхідно зібрати для того, щоб ОМС розглянув петицію.
Учасники фокус-групового дослідження висловили подяку Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» за проведений захід та отримані нові знання.
Цей захід було проведено Всеукраїнською громадською організацією інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» в рамках проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього заходу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.