30 серпня 2023 року Всеукраїнська громадська організація інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» завітала з робочим візитом до Козівської громади для проведення фокус-групового дослідження в межах проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».
Наразі це 7 цільова громада – партнерка Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», яку відвідала команда проєкту у Львівській області. Нагадаємо, що метою відвідин громад є отримання актуальних даних щодо стану залучення громадськості до процесів прийняття рішень. Загалом цілі дослідження направлені на виявлення проблем, прогалин та викликів, які необхідно подолати для інтеграції до процесів ухвалення рішень усіх груп населення, зокрема громадян, які зазвичай недостатньо представлені в органах влади й ініціативних групах. А саме: людей з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та жінок.
Фокус-група складалося з 12 осіб – мешканців Козівської громади, серед яких : активні мешканці громади, представники органу місцевого самоврядування, громадські активісти. Розпочався захід хвилиною мовчання за загиблими Героями та Героїнями, які поклали свої життя у боях за незалежність та територіальну цілісність нашої держави.
Усі запрошені мали змогу висловитися щодо тем, які становлять предмет дослідження та були винесені на порядок денний. Дискусія відбувалась шляхом відкритого мікрофону, що дало змогу почути думку кожного з присутніх. Учасники заходу активно ділилися своїми думками та пропозиціями та жваво долучалися до обговорення.
Зазначимо, що на обговорення було винесено 25 питань, які стосувалися різних сфер життя громади, реалізації місцевої політики, залучення мешканців до процесів прийняття владних рішень, інформаційної та фізичної доступності сільської ради.
Учасники фокус-групи повідомили, що наразі в громаді не утворено консультативно-дорадчого органу при сільській раді та зазначили, що долучилися б до його діяльності у випадку створення. На думку представника органу місцевого самоврядування для того, щоб такий спосіб залучення справді був ефективний та запрацював, паралельно зі створенням консультативно-дорадчого органу (далі- КДО) варто проводити навчальні заходи для населення на яких мешканців громади необхідно навчати основам правових знань, інформувати про завдання та функції КДО, його повноваження, механізми співпраці. Підтримали цю думку і інші присутні, які відзначили, що самого бажання замало, для ефективного залучення необхідно бути теоретично та практично підкованими.
Обговорили виклики, які є бар’єрами для активного залучення різних груп населення в громаді. Так, на думку присутніх, особи з інвалідністю, наразі є у найбільш вразливій ситуації щодо представлення та можливості долучатися до процесів прийняття рішень. Так, ця група населення окрім браку інформації та знань щодо механізмів залучення вимушена долати архітектурні бар’єри, наприклад, недоступність та недостатня облаштованість публічного простору, відсутність необхідних елементів доступності у органі місцевого самоврядування.
Одним із присутніх була висловлена думка щодо причин неактивності внутрішньо переміщених осіб ( ВПО) в громаді. Серед них була названі: незадовільний психологічний стан через пережитий стрес викликаний війною, нерозуміння необхідності поступово інтегруватися у життя громади, яка приймає, бажання повернутися додому та перебування подумки у «житті, що було до війни», відсутність знань щодо можливостей впливати на рішення органу місцевої влади. Ця думка знайшла підтримку серед присутніх, які вказали, що кваліфікована психологічна допомога та підтримка, а також освітні ініціативи сприяли б активнішому залученню ВПО до процесів прийняття рішень.
На думку присутніх поліпшити рівень залученості мешканців (в тому числі жінок, ВПО та осіб з інвалідністю) до процесів прийняття владних рішень можливо шляхом:
- проведення інформаційної кампанії, яка буде направлена на інформування мешканців про можливість впливати на процес прийняття рішень та роз’яснення кожного окремого способу (механізму такого впливу);
- проведення освітніх заходів щодо роз’яснення мешканцям громади як створити та вести діяльність громадським об’єднанням;
- висвітлення вдалих прикладів взаємодії влади та громадян та інформуванням про позитивні результати такої співпраці та досягнені результати, які надихатимуть інших долучатися.
Цей захід було проведено Всеукраїнською громадською організацією інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» у рамках проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього заходу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.