Команда ВГОI «Правозахисна спілка інвалідів» провела фокус-групове дослідження у Любешівській громаді Волинської області

20 липня 2023 року члени Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» відвідали селище міського типу Любешів Камінь-Каширського району Волинської області. Метою заходу стало проведення фокус-групового дослідження в рамках Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

Цілі та завдання візиту

Основне завдання дослідження фокус-груп у громадах партнерських областей загалом та Любешівської територіальної громади зокрема полягає в аналізі місцевих програм соціально-економічного розвитку та створення переліку необхідних дій для забезпечення доступності процесу ухвалення рішень і підвищення рівня його інклюзивності. Саме для цього члени ВГОI «ПСI» готують відповідні аналітичні матеріали за результатами кожного візиту.

Результатом діяльності нашої команди стане здобуття мешканцями відповідних цільових громад необхідних знань, навичок та компетенцій задля участі в процесах ухвалення рішень, контролю та впливу на рівень виконання таких рішень. Водночас громадські організації та місцеві активісти зможуть посилити свій потенціал, а також зміцняться взаємозв’язки між громадами в межах однієї області.

Загалом цілі дослідження направлені на виявлення проблем, прогалин та викликів, які необхідно подолати для інтеграції до процесів ухвалення рішень усіх груп населення, зокрема громадян, які зазвичай недостатньо представлені в органах влади й ініціативних групах. А саме:

  • людей з інвалідністю;
  • ВПО;
  • жінок.

Зустріч у смт Любешів

У фокус-груповому дослідженні Любешівської громади взяли участь представники органу місцевого самоврядування (селищної ради), члени активних громадських організацій, а також мешканці громади, серед яких — жінки, особи з інвалідністю та ВПО. Усі запрошені мали змогу висловитися щодо тем, винесених на порядок денний. Дискусія відбувалась шляхом відкритого мікрофону, що дало змогу почути думку кожного з присутніх та влаштувати конструктивний діалог.

На початку зустрічі присутні вшанували хвилиною мовчання полеглих захисників та захисниць України. А також подякували українцям, які стійко боронять позиції Батьківщини й наближають день нашої Перемоги. Всебічна підтримка армії та волонтерська допомога — пріоритет для кожного громадянина, незалежно від його місця проживання, віку чи посади. Саме від тилу залежить, як йдуть справи на фронті, тож кожен має бути свідомими того, що є частиною національно боротьби, та долучатися до неї в міру можливостей.

Далі присутні обговорили 5 питань порядку денного:

  1. Поінформованість населення щодо завдань та функцій органів місцевого самоврядування (ОМС) та способів залучення до процесу прийняття владних рішень.
  2. Архітектурна (фізична) доступність приміщень, в яких розташовані органи влади.
  3. Інформаційна доступність органу місцевого самоврядування (був проведений огляд сайту Любешівської громади).
  4. Плани розвитку населеного пункту з підвищення рівня інклюзії та залученості до процесів прийняття рішень громадян.
  5. Можливість залучення до процесів прийняття рішень ВПО, жінок та осіб з інвалідністю.

Результати обговорення

Присутні повідомили, що наразі в громаді відсутні консультативно-дорадчі органи (КДО) будь-якого спрямовування. Відповідно, ступінь залученості осіб з інвалідністю, ВПО та жінок не є достатнім на рівні громади та/або старостинського округу.

Представники органу місцевого самоврядування зазначили, що працюють над тим, щоб забезпечити належний рівень інтеграції до процесів прийняття рішень всіх категорій мешканців громади, в тому числі молоді, осіб з інвалідністю, жінок та ВПО.

Створення КДО вкрай важливе для подолання поведінкових, правових, соціальних й комунікаційних бар’єрів, що наявні нині в суспільстві та державних установах щодо представників цільових категорій.

Саме ця організаційна форма громадянського суспільства представляє і відстоює їхні інтереси. Це дає змогу почути думки представників вразливих категорій, захистити їх права. Наприклад, КДО, що представлятиме людей з інвалідністю, може займатися просуванням концепції універсального безбар’єрного середовища в регіоні для розвитку інклюзивного суспільства в контексті конкретних рішень і програм.

Просвітницька діяльність таких організацій допоможе фахівцям та посадовцям ОМС здобути нові знання, зокрема з тем інклюзії та безбар’єрності. А також покращити комунікацію та позбутися упередженого ставлення до представників цільових груп, що сформувалось у суспільстві з різних причин.

Тож рекомендацією ВГОI «ПСI» є створення відповідних консультативно-дорадчих органів при селищній раді та забезпечення представництва в них активних громадян, що належать до означених цільових категорій.

Актуальні виклики громади

Для забезпечення інтеграції осіб з інвалідністю та ВПО, що мешкають в Любешівській громаді, до процесів прийняття рішень потрібно подолати низку актуальних викликів, серед яких:

  1. Відсутність комплексних знань щодо завдань та функцій органу місцевого самоврядування, його компетенції, основних напрямків роботи, механізму прийняття рішень, формування та розподілення бюджету.
  2. Відсутність базових знань щодо форм громадської участі, механізмів та способів бути залученим до процесу прийняття рішень.
  3. Неактивність громадських об’єднань, що наразі зареєстровані на території громади. Номінальна присутність таких органів не дозволяє повною мірою реалізувати політику залученості цільових категорій мешканців до процесів прийняття та контролю за виконанням владних рішень.
  4. Потреба в правоосвітніх заходах та навчаннях щодо посилення правової спроможності громадських організацій. Першочергово потрібно провести навчання з:
  • написання проєктів та програм;
  • основ проєктного менеджменту;
  • захисту персональних даних;
  • організації внутрішнього документообігу;
  • ведення документації організації.

Проте в ході відкритого діалогу були визначені й позитивні моменти, котрі варто наслідувати органам місцевого самоврядування та громадським організаціям інших громад не тільки Волинської області, а й всієї України — там, де наразі відсутня подібна практика.

В Любешівській громаді наявна послуга соціального таксі. Вона передбачає перевезення спеціальним автомобілем осіб з І та ІІ групою інвалідності (зокрема й дітей з інвалідністю) з захворюванням опорно-рухового апарату, які пересуваються на інвалідних візках або мають труднощі з пересуванням.

Варто зазначити, що соціальне таксі допомагає подолати наявні транспортні бар’єри, в тому числі й щодо архітектурної доступності приміщення ОМС. Розуміння важливості підтримки подібних ініціатив з боку місцевої влади — чи не найголовніша передумова для подальшого розвитку інклюзивності та безбар’єрного простору в громаді.

Команда ВГОI «ПСI» продовжує проводити дослідження громад Волинської області в рамках Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Звіти про кожну поїздку читайте згодом на нашому сайті.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *