27 липня члени Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» відвідали Локачинську громаду Волинської області. Метою заходу стало проведення фокус-групового дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у громадах-партнерках Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».
Фокус-групове дослідження у громаді допоможе виявити актуальну інформацію щодо стану залучення мешканців до процесів прийняття владних рішень у громаді, дослідити, які консультативно-дорадчі органи (далі- КДО) наразі функціонують в громаді, дізнатися про рівень представлення жінок, осіб з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб (далі- ВПО) в існуючих КДО, допоможе дізнатися про існуючі бар’єри та перешкоди щодо залучення мешканців до активної взаємодії з органами місцевого самоврядування.
Проведення фокус-групового дослідження у Локачинській громаді
У фокус-груповому дослідженні взяли участь 13 учасників – мешканців громади, серед яких особи з інвалідністю та ВПО.
Розпочали захід хвилиною мовчання для вшанування пам’яті захисників та захисниць України, в тому числі і мешканців Локачинської громади, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. “Живі, поки пам’ятаємо!”- зазначив модератор заходу, присутні учасники фокус-групи наголосили, що завжди будуть вдячні захисникам та захисницям, які всі без виключення є героями, і саме завдяки їм Україна була, є і буде.
Члени команди проєкту продемонстрували учасникам 2 презентації : щодо завдань та функцій проєкту, його цільової аудиторії, заходів, які будуть проведені в його межах, а також презентацію-інструктаж щодо роботи з анкетою фокус-групового дослідження.
Зазначимо, що в анкету входить 25 ключових питань, які стосуються наступних сфер життя громади:
- архітектурної та інформаційної доступності органу місцевого самоврядування;
- обізнаності про завдання, функції та повноваження органу місцевого самоврядування серед учасників фокус-групового дослідження;
- обізнаності щодо можливості долучатися до процесів прийняття рішень в громаді, а також наявності знань про правові способи бути залученим/залученою до цього процесу;
- існуючих проблем та викликів, які перешкоджають вище зазначеним категоріям населення долучатись до процесів прийняття рішень та можливих шляхів їх подолання.
На заході панувала дружня атмосфера, кожен учасник групи мав змогу висловитися щодо поставлених модератором запитань, а також отримати відповідь на власні питання у разі необхідності уточнення окремих положень та/або термінів. Учасники дослідження зазначили, що для них захід був в тому числі і освітнім, оскільки завдяки членам команди ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» вони отримали нові знання щодо безбар’єрності та інклюзії, дізналися про елементи доступності (як архітектурної, так і інформаційної) та вимоги щодо них, в тому числі і встановлені законодавством, дізналися про вірну термінологію, а також правила етичної комунікації з людьми з інвалідністю.
Результати обговорення
Відповідно до реплік учасників в громаді діє Молодіжна рада та Громадська рада, проте детальнішу інформацію як то, про склад КДО, повноваження, дату створення присутні не змогли зазначити. Модератор заходу запропонував переглянути офіційний сайт Локачинської громади для того, щоб дізнатися інформацію про вищезазначені КДО, переглянути у який спосіб можна долучитися до їх роботи та заразом ознайомитися всім з офіційним сайтом громади, оцінити його доступність, зручність та інформаційну наповненість.
Переглянувши офіційний сайт було встановлено, що «Молодіжна рада» є громадською організацією, а не консультативно-дорадчим органом як вважали учасники. Інформація про «Громадську раду» також відсутня на офіційному сайті. Проте, було встановлено, що у громаді діє такий КДО як координаційна рада з питань запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі на території Локачинської селищної ради (далі – Координаційна рада). Координаційна рада є консультативно-дорадчим органом, утвореним з метою забезпечення міжвідомчої співпраці щодо реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, узгодженості заходів у цій сфері, підвищення їх ефективності, координації проведення інформаційно-просвітницьких заходів. Утворена 17 лютого 2022 року.
Присутні на заході представники органу місцевого самоврядування зазначили, що надалі проведуть інформаційну кампанію на власних інформаційних ресурсах для ознайомлення мешканців громади з різними способами бути залученими до процесів прийняття рішень, а також для інформування, які консультативно-дорадчі органи функціонують в громаді.
Щодо офіційного сайту громади варто зазначити, що він має спеціальну версію для людей з порушенням зору. Присутні на заході не мали досвіду користування сайтом у зазначеному режимі, не звертали увагу на позначку та ніколи не намагалися перейти у режим іншого функціоналу.
Модератор заходу продемонстрував присутнім як працює сайт в різних режимах та з застосуванням різноманітного функціоналу, як заміна кольору фону (робочого простору сайту) на наступні кольорові варіанти: білий, чорний, блакитний, заміна розміру інтервалу та тексту, функція розріднення тексту, можливість знебарвити зображення або прибрати його взагалі.
Члени команди проєкту розповіли присутнім про те, яким чином кожен із зазначених елементів впливає на доступність сайту для осіб з інвалідністю.
Обговорили також і наповненість сайту. Загалом сайт регулярно оновлюється, містить актуальну інформацію, однак були виявлені і проблемні моменти щодо заповнення окремих вкладок сайту. Представники органу місцевого самоврядування присутні на заході зафіксували інформацію щодо відсутності інформаційного наповнення та зазначили, що вона буде додана найближчим часом.
Щодо поліпшення рівня залученості мешканців громади до процесів прийняття рішень учасники фокус-групового дослідження виразили наступні думки:
- важливий загальний стан доступності (архітектурної, інформаційної, транспортної) в громаді оскільки це безпосередньо впливає на можливість окремих груп населення громади таких як особи з інвалідністю, маломобільних груп населення долучатися до процесів прийняття рішень та/або їх обговорень;
- інформування та проведення освітніх заходів направлених на отримання мешканцями громад нових знань має бути одним із напрямків роботи органу ОМС в громаді;
- також мешканцям громади варто самостійно дізнаватися про існуючі можливості щодо залучення;
- необхідно об’єднати зусилля активних мешканців громади, громадських організацій задля забезпечення належної співпраці з органами влади та вирішення проблем громади.
Учасники фокус-групового дослідження подякували членам команди ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» за візит в громаду та проведений захід. Відмітили творчий підхід до організації фокус-групового дослідження та анкетування та зазначили, що це був цікавий досвід щодо того, щоб ставити себе на місце певної людини – особи з інвалідністю, жінки та ВПО та оцінювати з їх точки, це змусило задуматись про багато питань.
Також присутні висловили подяку Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та американському народові за надану допомогу та підтримку громади та її мешканців. Представники ОМС зазначили, що наразі Локачинська громада напрацьовує Стратегію розвитку громади, а експерти Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» надають всю необхідну підтримку та консультації щодо цього питання.
Цей захід було проведено Всеукраїнською громадською організацією інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» в рамках проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього заходу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.