Команда ВГОI «Правозахисна спілка інвалідів» провела фокус-групове дослідження у Вишнівській  громаді Волинської області

     24 липня 2023  року члени Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» відвідали Вишнівську громаду Волинської області. Метою заходу стало проведення фокус-групового дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у громадах-партнерках Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

У фокус-груповому дослідженні Вишнівської громади взяли участь представники органу місцевого самоврядування (сільської ради), члени активних громадських організацій, а також мешканці громади, серед яких — жінки, особи з інвалідністю та внутрішньо переміщені особи (ВПО). Долучився до заходу та анкетування сільський голова Вишнівської сільської ради Віктор Сущик.

      Розпочався захід хвилиною мовчання на знак ушанування полеглих захисників та захисниць України. Берегти пам’ять про своїх героїв, вшановувати їх та бути вдячними за жертву — шлях, який щодня обирають українці. Сільський голова зазначив, що за ініціативи мешканців громади на офіційному сайті громади з’явився розділ «Сторінка пам’яті» в якому наявна інформація про полеглих захисників в громаді.

      Під час анкетування учасники дослідження обговорили та проставили свої рейтингові оцінки щодо 25 питань, які безпосередньо стосуються питань залучення до процесів прийняття рішень місцевих мешканців, а саме:

  • рівня поінформованості про завдання та функції органів місцевого самоврядування (далі – ОМС) в Україні;
  • способу бути залученим до процесів прийняття рішень в громаді, практичного механізму залучатися;
  • архітектурної доступності сільської ради;
  • інформаційної доступності сільської ради та офіційного сайту громади;
  • ознайомленість мешканців документів з програмними документами різного рівня (від національних стратегій до місцевих планів розвитку села);
  • наявністю просвітницький кампаній та правоосвітніх заходів для мешканців громади, в тому числі для жінок, внутрішньо переміщених осіб та осіб з інвалідністю.

   Сільський голова Віктор Сущик зазначив, що  одним із ключових факторів підсилення успіхів громади у впровадженні реформ є діджиталізація, що включає в себе розвиток інформаційно телекомунікаційного середовища громади, впровадження технологій е-урядування в органах місцевого самоврядування, впровадження інструментів е-демократії в ТГ, формування системи електронних інформаційних ресурсів громади, організація захисту інформації, підтримка працездатності та забезпечення функціонування інформаційних систем.

     Наразі в громаді впроваджено 3 інструменти е-демократії: громадський бюджет, електронні звернення та електронні петиції, проте вони не користуються достатньою популярністю серед населення громади. Під час обговорення питання було встановлено, що причиною цього є недостатній рівень цифрової грамотності населення, а також відсутність інформації про такі способи. На думку присутніх, інформаційна кампанія та роз’яснення від органу місцевого самоврядування могло б покращити ситуацію. Представники сільської ради пообіцяли врахувати побажання мешканців та провести інформаційну кампанію щодо можливості залучатися до процесів прийняття рішень використовуючи інструменти е-демократії.

     Щодо місцевих планів розвитку та наявних документів було вказано на те, що наразі громада працює над Стратегією розвитку Вишнівської сільської територіальної громади, залучені до роботи над нею і представники громадськості. Присутні на заході вказали на те, що важливим є залучення представників різних груп населення серед яких: молодь, жінки, особи з інвалідністю та внутрішньо переміщені особи у роботу над документом, який безпосередньо стосується кожного мешканця громади.

      Також обговорили консультаційно-дорадчі органи, які наразі працюють при сільській раді. Так, в громаді сформована та функціонує Рада з питань внутрішньо переміщених осіб при Вишнівській сільській раді, до її складу входить 2 особи, які мають статус ВПО. Мета діяльності ради – це посилення участі ВПО у громадському та політичному житті, сприяння пошуку довготривалих рішень, розширення потенціалу місцевої влади в питаннях їх інтеграції, врахування потреб та інтересів ВПО в процесі розробки політик та ухвалення управлінських рішень на місцевому рівні. Наразі Рада ВПО вже неодноразово проводила анкетування щодо актуальних проблем внутрішньо переміщених. На основі цього будуть будувати політику в громаді для задоволення потреб цієї категорії людей.

     Станом на 24 лютого 2023 року у Вишнівській громаді проживало 14 внутрішньо переміщених осіб, а після початку повномаштабного вторгнення ця кількість виросла до 993 осіб. Наразі на території громади знаходяться 229 ВПО, 52 особи з яких є людьми з інвалідністю. Щодо жінок та осіб з інвалідністю, то було отримано наступні дані:

  1. загальна кількість жінок у громаді 4341 особа, що становить 53% від загальної кількості населення;
  2. загальна кількість осіб з інвалідністю в громаді 635, що становить 8% від загальної кількості населення.

Представники ОМС зазначили, що планують активніше залучити представників зазначених груп населення до процесів прийняття рішень та наразі працюють над цим. Так, заплановано проведення установчих зборів із створення  Молодіжної ради при Вишнівській сільській раді.

     Враховуючи позиції висловлені учасниками дослідження, експерти проєкту вважають, що мешканці Вишнівської громади потребують додаткових просвітницьких заходів, інформування та роз’яснення механізмів (способів) залучення до процесів прийняття рішень для всіх категорій цільової аудиторії, а саме: ВПО, жінок та осіб з інвалідністю.

Серед таких заходів можуть бути наступні:

–     проведення більш широких інформаційних кампаній (шляхом розміщення інформації на офіційному сайті та соціальних мережах органу влади);

–     проведення офлайн та онлайн заходів (семінарів, тренінгів, конференцій, форумів, круглих столів, панельних дискусій тощо) для мешканців громад власними силами;

–     проведення офлайн та онлайн заходів (семінарів, тренінгів, конференцій, форумів, круглих столів, панельних дискусій тощо) для мешканців громад із залученням представників громадського сектору області та/або національного рівня;

–     проведення різноманітних публічних заходів щодо важливості залучення мешканців громади до процесів прийняття рішень;

–     окремим напрямком забезпечити роботу з дітьми та молоддю громади як майбутніми «агентами змін» (в тому числі з числа ВПО, осіб з інвалідністю, жіноцтва).

     Цей захід було проведено Всеукраїнською громадською організацією інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів»  в рамках проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього заходу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *