25 липня 2023 року члени Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» відвідали Володимирську громаду Волинської області. Метою заходу стало проведення фокус-групового дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у громадах-партнерках Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».
Володимирська громада є 6 громадою, яку відвідала команда проєкту у межах робочого візиту.
Основні цілі та завдання візиту
Нагадаємо, що основне завдання дослідження фокус-груп у громадах партнерських областей загалом та у Володимирській громаді зокрема полягає в аналізі місцевих програм соціально-економічного розвитку та створення переліку необхідних дій для забезпечення доступності процесу ухвалення рішень і підвищення рівня його інклюзивності. Саме для цього члени Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» готують відповідні аналітичні матеріали за результатами кожного візиту.
Результатом діяльності нашої команди стане здобуття мешканцями відповідних цільових громад необхідних знань, навичок та компетенцій задля участі в процесах ухвалення рішень, контролю та впливу на рівень виконання таких рішень. Водночас громадські організації та місцеві активісти зможуть посилити свій потенціал, а також зміцняться взаємозв’язки між громадами в межах однієї області.
Загалом цілі дослідження направлені на виявлення проблем, прогалин та викликів, які необхідно подолати для інтеграції до процесів ухвалення рішень усіх груп населення, зокрема громадян, які зазвичай недостатньо представлені в органах влади й ініціативних групах. А саме:
людей з інвалідністю;
внутрішньо переміщених осіб (ВПО);
жінок.
Проведення фокус-групового дослідження у місті Володимир
У фокус-груповому дослідженні взяли участь 11 учасників – мешканців громади.
Розпочався захід хвилиною мовчання за загиблими Героями, які поклали свої життя у боях за незалежність та територіальну цілісність нашої держави.
Усі запрошені мали змогу висловитися щодо тем, які становлять предмет дослідження та були винесені на порядок денний. Дискусія відбувалась шляхом відкритого мікрофону, що дало змогу почути думку кожного з присутніх. Учасники заходу активно ділилися своїми думками та пропозиціями та жваво долучалися до обговорення.
Зазначимо, що на обговорення було винесено 25 питань, які стосувалися різних сфер життя громади, реалізації місцевої політики, залучення мешканців до процесів прийняття владних рішень, інформаційної та фізичної доступності міської ради.
Результати обговорення
Присутні повідомили, що наразі в громаді функціонують 2 консультативно-дорадчих органи (далі – КДО) : Молодіжна рада при виконавчому комітеті Володимирської міської ради та Громадська рада при виконавчому комітеті Володимирської міської ради.
Варто зазначити, що не всі присутні на заході були ознайомлені з тим, що в громаді функціонують зазначені КДО та наявна можливість долучитися до їх діяльності та таким чином впливати на процес прийняття рішень.
Щодо діяльності та складу КДО було вказано, що:
- До складу Громадської ради долучені представники жіноцтва, а також представники громадських організацій, які представляють інтереси осіб з інвалідністю. Зокрема ГО «Ветеранів, учасників та інвалідів АТО» та Володимир-Волинської міської організації осіб з інвалідністю. Учасники фокус-групи вважають, що до складу Громадської ради бажано було б долучити ВПО або активістів, які опікуються питаннями та проблемами цієї групи населення.
Одним із присутніх була висловлена думка щодо причин неактивності ВПО в громаді. Серед них була названі: незадовільний психологічний стан через пережитий стрес викликаний війною, нерозуміння необхідності поступово інтегруватися у життя громади, яка приймає, бажання повернутися додому та перебування подумки у «житті, що було до війни», відсутність знань щодо можливостей впливати на рішення органу місцевої влади. Ця думка знайшла підтримку серед присутніх.
- До складу Молодіжної ради входять представники молоді (в тому числі і жіночої статі), а також представники громадських об’єднань, які функціонують в громаді, серед них і представники громадської організації, яка в тому числі опікується інтересами осіб з інвалідністю – ГО «Берег надії». Присутнім невідомо чи є серед членів КДО особи з інвалідністю.
Щодо завдань, повноважень та діяльності Молодіжної Ради, то учасникам заходу вони невідомі.
- Інформація про КДО наявна на офіційному сайті громади проте не всі присутні використовують його для отримання інформації про життя громади та прийняті ОМС рішення.
В громаді використовується інструмент громадських слухань проте , на думку присутніх, не надто активно. Серед останнього громадського слухання про яке їм відомо всі присутні зазначили про слухання щодо повернення місту Володимиру-Волинському історичної назви «Володимир». Інший приклад громадського слухання назвати не змогли. Зазначили, що детальніше розповісти про інструмент громадських слухань, а саме: коли, ким може проводитись (скликатися), чи можуть мешканці громади ініціювати проведення, чи є рішення громадських слухань обов’язковим та чи оформлюється у вигляді документу, не можуть.
В громаді використовується платформа електронної демократії щодо подання місцевих петицій. Члени фокус-групи зазначили, що їм відомо про те, що можливість подання петицій наявна, проте жоден з групи цим інструментом не користувався.
Інформація про інструмент участі через громадський бюджет і підготовку проєктів відома 2 учасникам групи. Інші присутні на заході учасники зазначили, що потребують поліпшення знань щодо зазначеного та хотіли б спробувати себе у написанні проєктів, які націлені на поліпшення життя в громаді, але наразі такого досвіду не мають.
Про консультації з громадськістю щодо актуальних питань розвитку громади, стратегічного планування, формування місцевого бюджету та видатків присутнім невідомо.
На думку присутніх поліпшити рівень залученості мешканців (в тому числі жінок, ВПО та осіб з інвалідністю) до процесів прийняття владних рішень можливо шляхом:
- проведення інформаційної кампанії, яка буде направлена на інформування мешканців про можливість впливати на процес прийняття рішень та роз’яснення кожного окремого способу (механізму такого впливу). Інформаційну кампанію слід проводити як на офіційному сайті, так і у соціальних мережах, які використовує переважна більшість місцевих мешканців (на думку учасників фокус-групи). Для спрощення подання інформації її слід подавати у вигляді інфографіки або покрокової дорожної карти;
- проведення правоосвітніх заходів серед активістів щодо способів залучення до процесів прийняття рішень та правових заходів реагування у випадку, якщо таке право порушене;
- проведення освітніх заходів щодо роз’яснення мешканцям громади як створити та вести діяльність громадським об’єднанням;
- проведення окремих заходів щодо надання психологічної допомоги та підтримки ВПО, після надання такої допомоги проведення окремих освітніх заходів щодо інструментів залучення та впливу на процес прийняття рішень.
Учасники заходу висловили подяку Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», який наразі підтримує громаду та проводить ряд важливих заходів в ній, допомагає змінювати життя мешканців (як постійних, так і тимчасових), а також членам команди ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів», які провели захід та збагатили їх новими знаннями.
Цей захід було проведено Всеукраїнською громадською організацією інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» в рамках проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього заходу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.