22 серпня 2023 року команда Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» відвідала Жовківську громаду Львівської області для проведення фокус-групового дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у громадах-партнерках Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».
Жовківська громада – це перша громада-партнерка Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», яку відвідали члени команди проєкту в межах Львівської області.
Нагадаємо, що метою проведення фокус-групових досліджень в громаді є отримання актуальної інформації щодо залучення мешканців до процесів прийняття рішень, дослідження чи утворені при органах місцевого самоврядування консультативно-дорадчі органи, які саме, межі їх повноважень, а також збір інформації щодо можливості участі для осіб з інвалідністю, жінок та внутрішньо переміщених осіб.
Також в рамках проекту буде здійснено аналіз місцевих програм соціально-економічного розвитку та створення переліку необхідних дій для забезпечення доступності процесу ухвалення рішень і підвищення рівня його інклюзивності. Саме для цього члени Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» готують відповідні аналітичні матеріали за результатами кожного візиту.
Проведення фокус-групового дослідження у громаді
Участь у заході взяли -мешканці Жовківської громади, серед яких: представники органу місцевого самоврядування громади, члени громадських організацій, активні мешканці, включаючи ВПО, осіби з інвалідністю, молодь.
Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк звернувся до присутніх з вітальним словом, розповів про діяльність проєкту, заплановані заходи та активності, проведення фокус-групових досліджень та обговорень безпосередньо в громадах. Результати зазначених активностей:
- допоможуть дізнатися реальний стан інтеграції цільової аудиторії до процесів прийняття рішень місцевою владою;
- допоможуть встановити чи функціонують при органі місцевого самоврядування (ОМС) консультативно-дорадчі органи (КДО) будь-якого спрямування, чи обізнані мешканці громади про КДО та можливість долучатися до їх роботи в різних форматах;
- підвищать рівень обізнаності цільової аудиторії щодо можливостей долучатися до процесів прийняття рішень, способів впливу, механізмів участі та інструментів залучення;
- допоможуть виявити наявні проблеми так виклики, у залучені громадян до процесів прийняття рішень.
У громаді діє Молодіжна рада, яка адвокує партисипативну участь молоді в житті Жовківської громади, жодних рішень, які стосуються молоді без схваленні Молодіжної ради не приймається. З іншого боку, ряд учасників, які не залучені до діяльносіт ОМС, не були обізнані про діяльність Молодіжної ради і вказали на відсутність інформації про неї на сайті ОМС.
Представники Молодіжної ради зазначили, що висвітлюють власну діяльність використовуючи власні соціальні мережі і погодились з важливістю висвітлення їх діяльності на офіційному сайті, що сприяло б кращому інформуванню мешканців громади (в тому числі і молоді) про їх роботу. Модератор заходу вказав, що органу ОМС необхідно належним чином забезпечувати інформування мешканців громади щодо діяльності КДО та можливості долучитися до роботи органу.
Також на заходу обговорили архітектурну доступність Жовківської міської ради та її прилеглої території. Мешканці громади зазначили, що необхідно поліпшувати доступність органу місцевого самоврядування, забезпечити використання елементів безбар’єрності для того, щоб всі мешканці, в тому числі і особи з інвалідністю, літні люди, жінки з дітьми могли комфортно перебувати в ОМС.
Щодо інформаційної доступності сайту громади було зазначено наступне:
- офіційний сайт не адаптований для осіб з інвалідністю. Відсутня версія для людей з порушеннями зору.
- частина інформації з офіційного сайту розміщена у форматах, які не доступні для програм екранного читання (розміщення документів у форматі PDF, розміщення інформації у файлі JPG без супроводу текстом).
- наявні блоки, які на заповнені або не працюють. Так, для прикладу, вкладка «Інформація для громадян», підвкладка «електронні петиції» не містить інформації.
Серед рекомендацій для налагодження належного інформування мешканців громади про роботу ОМС було зазначено необхіність проведення інформаційних кампаній щодо роз’яснення механізмів та способів бути залученими до процесів прийняття рішень, інформування про діяльність існуючого КДО та можливості долучитися до його роботи, а також розглянути створити інші КДО, наприклад, Раду внутрішньо переміщених осіб (ВПО) або Раду жінок.
Цей захід було проведено Всеукраїнською громадською організацією інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» в рамках проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього заходу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.