Команда ВГОI «Правозахисна спілка інвалідів» провела фокус-групове дослідження у Зимнівській громаді Волинської області

26 липня  члени Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» відвідали Зимнівську громаду Волинської області. Метою заходу стало проведення фокус-групового дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у громадах-партнерках Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Основний фокус був на виявленні реального стану залучення мешканців до процесів прийняття владних рішень в громаді, дослідженні рівня представленості жителів громади (в тому числі жінок, осіб з інвалідністю та внутрішньо переміщених осіб) у консультативно-дорадчих органах при ОМС, можливості подавати власні пропозиції, ідеї, проєкти на місцевому рівні, бути почутими органами місцевого самоврядування (далі – ОМС).

Проведення фокус-групового дослідження у Зимнівській громаді

У фокус-груповому дослідженні взяли участь 14 учасників – мешканців громади, серед яких особи з інвалідністю та внутрішньо переміщені особи.

Захід розпочався хвилиною мовчання для вшанування пам’яті всіх загиблих Героїв та Героїнь, які захищали Україну, державність, свій народ від російських агресорів та полягли в боях за Батьківщину.

Фокус-групове дослідження проходило шляхом обговорення 25 ключових питань, які були винесені на порядок денний. Так, було досліджено питання, щодо:

  1. реального стану щодо інтеграції (залучення) осіб з інвалідністю, жінок та ВПО до процесів прийняття рішення на місцях;
  2. реального стану щодо обізнаності осіб з інвалідністю, жінок та ВПО щодо можливості долучатися до процесів прийняття рішень, способів впливу, механізмів участі та інструментів залучення;
  3. існуючих проблем та викликів, які перешкоджають вище зазначеним категоріям населення долучатись до процесів прийняття рішень та можливих шляхів їх подолання.

Під час обговорення кожен учасник групи мав змогу висловитися щодо поставлених модератором запитань. Саме такий підхід дозволяє почути різні точки зору щодо одного питання, проблеми та можливих шляхів її подолання.

            Результати обговорення

Один із учасників повідомив, що при органі місцевого самоврядування функціонують 2 консультативно-дорадчих органи (КДО): Молодіжна рада та Громадська рада. Присутнім невідомо ані про їх повноваження, ані про їх склад, ані про результати роботи цих органів.

Присутні ознайомлені з таким способом залучення громадськості як громадські слухання. Вони зазначили, що громадські слухання є обов’язковими при розгляді окремих питань життя громади. Було вказано, що у червні 2022 року в громаді проводились громадські слухання щодо призупинення діяльності ЗОШ І-ІІІ ст. с. Селець. Відеозапис зазначеного громадського слухання наявний на офіційному сайті. У 2023 року проводилось громадське слухання з обговорення проєкту рішення «Про припинення (ліквідацію) гімназії с. Селець імені Олени Полонської. Учасники фокус-групи зазначили, що їм відомо, що ініціатором громадського слухання може бути і мешканець громади.

Також було вказано, що інструментом впливу на формування місцевої політики та реалізації ініціатив є електронна петиція. Проте присутні не змогли відповісти, яку кількість підписів необхідно зібрати для того, щоб ініціатива розглядалася органом влади. Була озвучена кількість у 1000 підписів. Разом з учасниками дослідження організатори заходу знайшли на офіційному сайті рішення «Про затвердження Положення про електронні петиції в Зимнівській сільській раді» та саме Положення. Так, відповідно до нього петиція до Зимнівської сільської ради розглядається за умови збору на її підтримку протягом не більше як 3 місяців з дня її оприлюднення не менш ніж 100 підписів громадян. Ця інформація та цифра здивувала членів фокус-групового дослідження, оскільки не є недосяжною. Окремі учасники дослідження зазначили, що спробують створити власні петиції до ОМС, так як кількість підписів загалом не є великою та існує реальна можливість отримати їх заручившись підтримкою оточення. Модератор звернув увагу присутніх на те, що петиція, яка в установлений строк не набрала необхідної кількості голосів на її підтримку, після завершення строку збору підписів не розглядається як петиція, про що повідомляється її автор (ініціатор) з наданням роз’яснень щодо порядку вирішення порушеного питання відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Учасники заходу вказали, що їм було невідомо про це, та вони думали, що тоді пропозиція просто не розглядається.

Обговорили інформаційну доступність Зимнівської сільської ради. Члени фокус-групи зазначили, що вважають офіційний сайт громади зручним та інформативним. На сайті є форма зворотнього зв’язку, учасники вказали, що мають досвід користування функціоналом цієї форми, зворотній зв’язок справді відбувається, орган ОМС оперативно реагує на звернення. Членами команди проєкту було виявлено, що інформація з блоку «Контакти» прихована та не відображається. Представники ОМС зазначили, що у зв’язку з воєнним станом контактні дані були приховані. Наразі ОМС планував відкрити цю інформацію, але зараз немає доступу до управління сайтом, так як на нього сталася хакерська атака. Були повідомлені правоохоронні органи, які наразі вже займаються цим питанням. При поверненні доступу до сайту в режимі «адміністратор» інформація щодо адреси та телефонів буде відкрита.

            Також члени команди проєкту продемонстрували присутнім, що сайт має належний функціонал та коректно працює у режимі «для людей з порушеннями зору». Також дали кілька порад для поліпшення інформаційної доступності сайту.

            Щодо поліпшення рівня залученості мешканців громади до процесів прийняття рішень учасники фокус-групового дослідження виразили наступні думки:

  1. важливо розповісти широкому колу осіб про те, що таке залучення наразі можливо. Необхідно розповідати про кожен існуючий інструмент залучення, проводити навчальні семінари та інформаційні кампанії. В тому числі потрібно працювати з дітьми та молоддю;
  2. необхідно роз’яснювати мешканцям як створювати громадські об’єднання та посилення та адвокації інтересів різних груп населення;
  3. необхідно поліпшувати доступність в громаді для того, щоб всі мешканці громади могли реалізувати своє право на залучення до процесів прийняття рішень.

Учасники фокус-групового дослідження висловили щиру подяку Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» за надану допомогу та підтримку громади та її мешканців, а також членам команди ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» за їх працю та проведений захід.

Цей захід було проведено Всеукраїнською громадською організацією інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» в рамках проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього заходу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.   

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *