Команда ВГОI «Правозахисна спілка інвалідів» провела фокус-групове дослідження в Оброшинській громаді Львівської області

31 серпня 2023 року Всеукраїнська громадська організація інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» завітала з робочим візитом до Оброшинської громади для проведення фокус-групового дослідження в межах проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Наразі це 8 цільова громада – партнерка Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», яку відвідала команда проєкту у Львівській області.

Нагадаємо, що предметом дослідження у проєкті є поточний рівень залученості представників цільових категорій (осіб з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб та жінок) до процесів, що стосуються розбудови інклюзивного суспільства, а також взаємодії громадськості та влади при розробці та втіленні спільних рішень, програм, планів.

Фокус-група складалася з 17 осіб-мешканців громади, серед яких: представники органу місцевого самоврядування, активні громадяни з числа жіноцтва, осіб з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Захід розпочався з хвилини мовчання в знак шани та пам’яті про воїнів, що полягли захищаючи нашу землю від збройної агресії російської федерації.

Фокус-групове дослідження проходило шляхом обговорення 25 ключових питань, які були винесені на порядок денний. Так, було досліджено питання, щодо:

  1. реального стану щодо інтеграції (залучення) осіб з інвалідністю, жінок та ВПО до процесів прийняття рішення на місцях;
  2. реального стану щодо обізнаності осіб з інвалідністю, жінок та ВПО щодо можливості долучатися до процесів прийняття рішень, способів впливу, механізмів участі та інструментів залучення;
  3. існуючих проблем та викликів, які перешкоджають вище зазначеним категоріям населення долучатись до процесів прийняття рішень та можливих шляхів їх подолання.

Під час обговорення кожен учасник групи мав змогу висловитися щодо поставлених модератором запитань, а також поставити власну оцінку в анонімній анкеті. Саме такий підхід дозволяє почути та врахувати різні точки зору щодо одного питання, проблеми та можливих шляхів її подолання.

Представниця ОМС зазначила, що наразі в громаді функціонують 2 консультативно-дорадчих органи (КДО), а саме: Громадська рада при Оброшинській сільській раді та Молодіжна рада при Оброшинській сільській раді. Громадська рада була утворена у 2021 році, її кількісний склад становить 34 особи, із них жінок-10 осіб. На думку доповідачки, це свідчить про доволі високий відсоток залучення жінок до процесів прийняття рішень. Щодо Молодіжної ради було вказано, що цей консультативно-дорадчий орган покликаний сприяти взаємодії виконавчих органів місцевого самоврядування та молоді  Оброшинської  сільської  ради, забезпечувати узгодженість дій у вирішенні питань, пов’язаних із життям молоді та її участю в ycix сферах  життя  суспільства,  організації  та проведення молодіжних заходів та інформаційно-навчальної  роботи cepeд молоді. Наразі склад цього КДО формується.

Варто зазначити, що учасники фокус-групового дослідження мало поінформовані про зазначені КДО, їх завдання, функції, повноваження, можливість долучитися до їх роботи. Переважна більшість присутніх не була ознайомлена з тим, що ці КДО утворені та функціонують в громаді. Члени фокус-групового дослідження зазначили, що необхідно проводити заходи з інформування громадськості про те, що Громадська та Молодіжна рада утворені та діють при  та можна стати їх членом подавши відповідні заяви. Також, на думку присутніх, обов’язково необхідно долучити до складу цих КДО осіб з інвалідністю та ВПО.

Щодо способів «бути почутими» в громаді були названі наступні: громадські слухання та консультації, подання петицій, особистий прийом активістів головою громади.

Обговорили питання архітектурної, інформаційної, транспортної доступності в громаді та їх вплив на залучення окремих груп населення. Учасники заходу відзначили, що сільська рада не повністю відповідає встановленим нормам щодо доступності будівель та споруд, а тому доступ до неї справді утруднений для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення. Представник ОМС зазначив, що наразі питання на контролі, є розуміння необхідності забезпечення доступності приміщення для всіх категорій населення. Щодо залучення жінок, учасники вважають, що наразі жіноцтво не достатньо залучено до процесів прийняття рішень, активні жінки здійснюють радше волонтерську або гуманітарну діяльність. Представники влади зазначили, що саме зараз важливо включати жінок в усі процеси координації та ухвалення рішень, пов’язаних з реагуванням на війну та належним плануванням міжнародної допомоги, що надається і ще буде надана після перемоги.

Окрім питання доступності, яке впливає на можливість долучатися до процесів прийняття рішень, звернули увагу учасники заходу і на проблему браку знань, яку необхідно подолати. Так, було вказано, що наразі мешканці громади потребують:

  1. роз’яснення переваг залучення до процесів прийняття рішень, надання інформації щодо способів (механізмів) долучатися, навчання кожному окремому способу;
  2. правоосвітніх заходів щодо законного впливу та взаємодії з ОМС;
  3. роз’яснення щодо власних прав та їх меж, способів захисту щодо залучення до процесів прийняття рішень;
  4. навчання механізмам контролю за діяльністю ОМС;
  5. інформування щодо того як створити громадське об’єднання та здійснювати діяльність.

Цей захід було проведено Всеукраїнською громадською організацією інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» у рамках проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього заходу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *