Команда ВГОI «Правозахисна спілка інвалідів» провела онлайн-навчання для мешканців громад-партнерок Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» у Львівській області

6 вересня 2023 року Всеукраїнська громадська організація інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» провела онлайн-навчання на тему: «Правові механізми та засоби комунікації й взаємодії з органами влади (їх представниками)» для партнерських громад Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

               Зазначимо, що участь у заході взяли 100 осіб, серед яких: представники органів місцевого самоврядування, громадських об’єднань, активних мешканців Жовківської, Бродівської, Рава-Руської, Добротвірської, Золочівської, Городоцької, Козівської, Оброщинської, Сокільницької, Жидаківської громад, Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк та  Радниця з питань інклюзії Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» Ганна Борова.

З вітальним словом до учасників заходу звернувся Олександр Вознюк, який відзначив важливість запровадження залучення мешканців громад до процесів прийняття рішень та потребу отримання нових знань, вивчення механізмів (способів) залучення та використання їх на практиці.

 «Інформаційні запити є елементом забезпечення прозорості органів влади різного рівня. Але, така взаємодія, через запити та відповіді, також має бути і ефективною для всіх сторін цього процесу. З одного боку, зрозуміло, якщо на публічних ресурсах громадськість не може знайти по тим чи іншим причинам необхідну інформацію, то вона звертається з письмовим запитом до влади. Але при цьому, повинна знати як чітко сформулювати свій запит, щоб влада все зрозуміла та вчасно відреагувала. В свою чергу, владні установи не мають боятися таких запитів від громадськості і повинні вміти реагувати. Права та обов’язки і влади і громадян з цього приводу чітко визначені українським законодавством. Тому, цей семінар та тема дуже важливі для всіх категорій громадян, представників, як громадськості так і влади, бо таким чином вчать всіх ефективно взаємодіяти, дотримуватися прав, свобод та обов’язків, що є обов’язковим елементом правової демократичної держави» – Ганна Борова, радниця з питань інклюзії Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

Програма заходу охоплювала такі теми:

  1. доступ до публічної інформації: права запитувачів та обов’язки розпорядників;
  2. реалізація права на доступ до інформації за інформаційним запитом;
  3. доступ до публічної інформації під час дії воєнного стану;
  4. відмова або ненадання відповіді на запит як предмет оскарження.

За підсумками проведеного заходу, його учасники отримали:

  1. інформацію щодо проєкту в межах якого відбувається навчання;
  2. нові знання щодо існуючих механізмів (способів) залучення до процесів прийняття рішень, механізмів та засобів комунікації й взаємодії з органами влади;
  3. нові ґрунтовні знання щодо такого інструменту як запиту на доступ до публічної інформації (інформаційний запит), а саме:

– дізналися яким чином запит на доступ до публічної інформації (інформаційний запит) допоможе бути належним чином поінформованим, а також дасть можливість впливати та контролювати процес прийняття рішень;

– дізналися, які види публічної інформації існують та чи може бути отримана інформація з обмеженим доступом (таємна, службова, конфіденційна);

– дізналися про міфи у забезпеченні доступу до публічної інформації (типові помилки в розумінні закону);

– інформацію щодо гарантії забезпечення права на доступ до публічної інформації та про нормативно-правове регулювання питання;

– дізналися яким чином скласти запит на доступ до публічної інформації (інформаційний запит), які реквізити є обов’язковими, а які ні, чого саме варто уникати при складанні запиту та лайфхаки щодо написання, а також направлення запиту;

–  отримали інформацію щодо строків надання відповіді на запит на доступ до публічної інформації та правових засобів (способів) захисту свого права у разі:

а) порушення строку на надання відповіді;

б) ненадання відповіді на окреме питання(питання) запиту;

в) ненадання відповіді на запит в цілому;

г) надання відповіді не по суті запиту

д) відмови розпорядника надати відповідь.

Присутні високо оцінили актуальність, кількість і    якість інформації, що була надана в рамках      освітнього заходу. Адже саме ці знання дозволять їм більш ефективно взаємодіяти з органами місцевого самоврядування та бути залученими до прийняття важливих рішень, створення планів та програм.

Мешканці цільових громад виявили активність під час заходу: ділилися      враженнями, ідеями та досвідом взаємодії з органами влади щодо інформаційних запитів. Тож дійшли висновку, що здобуті      знання допоможуть їм      ефективніше      реалізувати права на доступ до публічної інформації.

Цей захід було проведено Всеукраїнською громадською організацією інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» у рамках проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього заходу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *