Команда ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» взяла участь у конференції «Спеціальний трибунал щодо злочину агресії проти України. Правосуддя, яке має бути здійснене» («Special tribunal for the crime of aggression against Ukraine. Justice to be served»)

21 серпня 2023 року члени Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» взяли участь у конференції «Спеціальний трибунал щодо злочину агресії проти України. Правосуддя, яке має бути здійснене» («Special tribunal for the crime of aggression against Ukraine. Justice to be served»).

До участі у конференції були запрошені провідні експерти з міжнародного права, кримінального права та прав людини з багатьох країн світу, правозахисники, представники громадських організацій, громадські діячі та експерти. Подія проводилася під патронатом Офісу Президента України.

Відкрив захід Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, який наголосив, що з 24 лютого 2022 російська федерація розпочала повномасштабне вторгнення по всій довжині спільних кордонів з Україною. «З перших днів повномасштабної війни ми говоримо про відплату та справедливість як частину нашої перемоги. Саме тому справедливість – один із ключових пунктів формули миру Президента України Володимира Зеленського», – зазначив Прем’єр-міністр.

Як повідомив доповідач, з лютого 2022 року зафіксовано понад 136 тисяч злочинів, які скоїла росія. За цей час загинуло близько 11 тисяч цивільних людей, з яких понад 500 — діти. Ще як мінімум 20 тисяч дітей окупанти вкрали та насильно вивезли до росії. Крім того, росія знищила в Україні понад 116 тисяч об’єктів цивільної інфраструктури.

Наразі Україна разом з іншими країнами відстоює позицію щодо необхідності створення Спеціального Міжнародного Трибуналу, тобто створення юридичного механізму відповідальності, який охопив би всіх військових злочинців (як тих, хто віддавав накази, так і тих, хто їх виконував). До основної групи із заснування трибуналу вже входять 38 країн (коаліція держав «Core Group»). Щодо міждержавного рівня, то наразі створення спецтрибуналу для розслідування злочину агресії російської федерації проти України підтримали Європарламент, Парламентські асамблеї Ради Європи, НАТО та ОБСЄ).

Зазначимо, що створення спецтрибуналу потребує пошуку юридичного рішення у поєднанні з політичною волею багатьох держав.

Для того, щоб Спеціальний міжнародний Трибунал став ефективним механізмом забезпечення притягнення до відповідальності вищих посадових осіб країни-агресора, він повинен відповідати наступним ознакам:

  1. Бути створеним відповідно до чинних норм міжнародного права;
  2. Юрисдикція такого органу повинна охоплювати лише злочин агресії, щоб не створювати конкуренції в діяльності Міжнародного кримінального суду (МКС), а навпаки посилити центральну роль МКС у розслідуванні основних міжнародних злочинів.

Члени команди ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» цілком поділяють ініціативу створення Спеціального Міжнародного Трибуналу та переконані, що спільними зусиллями Україна та держави-партнери зможуть створити прецедент судового покарання винних та прецедент відшкодування коштів на відновлення нашої держави.

Рухаємося далі, Слава Україні!

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.