Команда ВГОI провела фокус-групове дослідження в Гощанській громаді Рівненської області

23 червня 2023 року представники Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» відвідали селище міського типу Гоща Рівненської області для проведення фокус-групового дослідження в рамках Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Детальніше про діяльність Проєкту — за посиланням.

Як проходив захід

Метою фокус-групового дослідження в Гощанській громаді став аналіз реального стану речей щодо інтеграції представників визначених Проєктом USAID «ГОВЕРЛА» цільових категорій населення до процесів прийняття рішень місцевою владою.

Нагадаємо: цільова аудиторія — це люди з інвалідністю, внутрішньо переміщені особи (ВПО) та жінки.

Окрім того, в задачі дослідження входить визначення рівня обізнаності зазначених категорій мешканців громади в питаннях способів впливу та механізмів/інструментів залучення до прийняття рішень, а також перешкод, які унеможливлюють або ускладнюють цей процес.

До фокус-групи, що представляла інтереси мешканців Гощанської громади, увійшли 15 учасників, серед яких:

  • 1 жінка з інвалідністю;
  • 2 жінки ВПО;
  • 1 чоловік з інвалідністю.

Довідка: Гощанська громада була утворена 12 червня 2015 року. До неї увійшли селище міського типу      Гоща та 39 сіл. Загальна чисельність населення становить 23 079 осіб. Кількість осіб з інвалідністю — 1 675, з них — 863 жінки та 97 дітей. Загальна кількість ВПО в г     ромаді — 541, з них 27 — особи з інвалідністю.

Першим виступив голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк та запропонував присутнім вшанувати хвилиною мовчання воїнів, загиблих на російсько-українській війні.

Метод фокус-груп передбачає невимушене спілкування з мешканцями громади. Вони ділилися своїми поглядами та ставленням до наявних проблем і способів їх розв’язання.

Далі перейшли до порядку денного, який включав 2 етапи:

  1. Обговорення по 5 пунктам:
  • поінформованість учасників фокус-групового дослідження щодо завдань та функцій місцевого самоврядування в Україні;
  • архітектурна доступність приміщень, в яких розташовані органи влади;
  • інформаційна доступність органу місцевого самоврядування (ОМС);
  • плани розвитку з підвищення рівня інклюзії та залученості цільових категорій громадян до процесів прийняття рішень;
  • можливості залучатися до процесів прийняття рішень ВПО, жінкам, особам з інвалідністю.
  1. Заповнення анкети з 25 питань (по кожному учасники виставляли бали).

Результати дослідження

Учасники зазначили, що наразі існує недостатній рівень залучення цільових категорій населення до процесів прийняття рішень. Також спостерігається досить низький рівень знань щодо способів та механізмів долучатися до процесів прийняття рішень у      громаді.

«… У нас петиції ще не практикувались. Наша громада це тільки розробляє. Тобто саму суть петицій громада не знає, ще не може дати відповідь на це питання. Але вони в процесі впровадження», — зазначив один з учасників.

Щодо архітектурної доступності      присутні зійшлися на думці, що приміщення органів влади не відповідають критеріям інклюзивності та зручності для відвідування людьми з різними видами інвалідності, включаючи тих, що пересуваються на візку.

Пандус біля входу в Гощанську селищну раду відповідає нормам ДБН, проте його стан незадовільний, тому пересуватися ним наразі неможливо. Iснує брак елементів доступності (тактильної плитки, інформаційних табличок зі шрифтом Брайля тощо) та облаштованих відповідним чином місць очікування для відвідувачів.

Аналізуючи інформаційну доступність, учасники дійшли висновку, що сайт Гощанської громади адаптований для людей з порушеннями зору: рішення селищної ради дублюються у форматі Word та передбачена можливість збільшення розміру шрифту.

Для інформування жителів громади про важливі події та новини використовується не лише сайт, а й інші джерела. Ось що зазначив один з учасників:

«Дуже зручно, що є інстаграм та фейсбук ми ними користуємось».

Щодо регулярності та повноти висвітлення всього, що відбувається в житті громади, висловилась одна з присутніх:

«Я скажу як ВПО. У себе вдома ми працювали в органах місцевого самоврядування. Зазначу, що тут приємно здивована координацією, інформаційною доступністю. Бо з цим стикнулась особисто і маю з чим порівняти. Всю потрібну інформацію можна отримати на сайті, все структуровано. Постійно оновлюється інформація, висвітлюються всі події».

Тему планів підвищення рівня інклюзивності розглянули з позиції доцільності створення стратегії розвитку інклюзії у громаді. На що учасники відповіли, що така стратегія необхідна для покращення умов життя і якості пересування для осіб з інвалідністю, ВПО і навіть вагітних жінок.

Останнім пунктом плану обговорення було проведення органами місцевого самоврядування освітніх заходів серед населення щодо можливості залучення цільових категорій до прийняття владних рішень. Присутні розповіли, що сесії громади проходять в онлайн-режимі, тож долучитися до обговорень можуть усі охочі.

Рекомендації від команди ВГОI

За результатами фокус-групового дослідження члени команди ВГОI «ПСI» підготували Аналітичний звіт, в якому, окрім інформації щодо підсумків обговорення й розгляду анкет, надали перелік рекомендацій.

Наприклад:

  • провести роз’яснення діяльності ОМС мешканцям громади через офіційні інформаційні майданчики;
  • забезпечити всебічний інформаційний супровід усіх етапів реалізації економічної та  соціальної політики виконавчої влади;
  • сприяти роботі Молодіжної ради (консультативно-дорадчий орган, що наразі діє в  Гощанській громаді), а також долучати активну молодь до її роботи;
  • створити КДО, які зможуть впливати на процеси прийняття рішень в інших сферах (не тільки щодо молодіжної політики);
  • регулярно проводити просвітницькі кампанії серед посадових осіб ОМС, працівників комунальних підприємств, установ та закладів щодо важливості залучення до процесів ухвалення рішень активних мешканців;
  • провести консультації з роботодавцями (за участю громадських організацій) щодо зміни стереотипного мислення про працевлаштування осіб з інвалідністю;
  • розглянути можливість виділення бюджету на забезпечення фізичної (архітектурної) доступності приміщення ОМС.

Впровадження цих рекомендацій сприятиме інтеграції активістів з-поміж людей з інвалідністю, ВПО та жінок Гощанської громади до співпраці з органами влади за допомогою різних форм громадської участі в процесах ухвалення рішень.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.