10 грудня 2021 року у Міжнародний день прав людини ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» за сприяння та фінансової підтримки Міністерства соціальної політики України, Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю провела конференцію «Суд без бар’єрів. Право на справедливий суд осіб з інвалідністю». Партнерами заходу стали: Верховний суд, Рада суддів України, Національна асоціація адвокатів України, Національна школа суддів України, громадська організація «Безбар’єрність», громадська організація «Громадський рух «Соціальна єдність», громадська організація «Асоціація соціального розвитку через право».
Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк звернувся до присутніх з вітальним словом та зазначив, що на сьогодні в Україні гостро стоїть питання доступу до правосуддя людей з інвалідністю. Так, існує ряд бар’єрів, які стають на заваді людині з інвалідністю реалізувати своє право на доступ до правосуддя, яке закріплене як на рівні міжнародного, так і на рівні національного законодавства. Голова організації зазначив про архітектурні, інформаційні, транспортні та ментальні бар’єри, які потребують подолання. Також, Олександр Вознюк розповім чому доступ до правосуддя-це вкрай важливе питання. Спікер вказав, що у демократичному суспільстві не існує іншого, більш справедливого способу вирішення спорів, суперечок та конфліктних ситуацій, ніж звернення до незалежного арбітру-суду. Саме суд покликаний захищати громадян від будь-якого посягання – чи то з боку держави, чи у правовідносинах між людьми. Якщо ж державою не створюються умови для рівного доступу до правосуддя усіх груп населення, то фактично тим самим групи, інтереси яких не враховані, позбавляються права на захист та справедливий суд.
У вітальному виступі виконувач обов’язків Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький окреслив нагальні проблеми сьогодення, зумовлені черговим реформуванням у судовій сфері. Зокрема, зазначив, що вкрай стурбований питанням неналежного кадрового забезпечення судів. Загалом у державі не вистачає майже 40 % суддів від загальної штатної чисельності, що заганяє у глухий кут не лише людей з особливими потребами, а й усіх громадян.
Олексій Маловацький не обійшов увагою й питання недостатнього фінансування. За його словами, критичним є рівень фінансування потреб головного розпорядника коштів державного бюджету – Державної судової адміністрації України. У 2021 році потреби ДСА у фінансових ресурсах задоволені лише на 38,4 % (після зміни держбюджету – на 40,2 %). Такий обсяг фінансування не дає змоги повністю реалізувати поставлені завдання, в тому числі щодо забезпечення доступності установ правосуддя для осіб з обмеженими можливостями.
Борис Лебедцов, заступник Міністра соціальної політики, наголосив на важливості консолідації зусиль представників органів державної влади та спільноти осіб з інвалідністю для досягнення спільної мети та зазначив, що саме такі зустрічі дають можливість почути проблематику і напрацювати певні кроки задля її вирішення.
Звертаючись до учасників конференції Голова Ради суддів України Богдан Моніч нагадав, що Рада суддів України ще у 2015 році почала робити перші кроки в напрямку побудови суду без бар’єрів. Найперший документ, що став проєктом дій задля допомоги суддям і працівникам апаратів у співпраці із людьми з інвалідністю було затверджено рішенням РСУ № 54, 5 червня 2015 року. Згадав він і про спільну ініціативу Ради суддів України та Всеукраїнської громадської організації інвалідів “Правозахисна спілка інвалідів” щодо встановлення у судах платіжних терміналів, які розраховані, в першу чергу, на людей з інвалідністю. Як результат – було розроблено і виготовлено унікальний платіжний термінал, що встановлено і який активно використовується у Київському апеляційному адміністративному суді.
Валентин Гвоздій, заступник Голови Національної асоціації адвокатів України зазначив, що захід є дуже важливим для висвітлення проблематики доступу до правосуддя осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення в Україні. Безумовно, люди з інвалідністю є повноцінними членами суспільства і потребують комплексної уваги до своїх потреб з боку держави і суспільства.
Конференція складалася з 6 сесій в межах яких виступило понад 20 спікерів.
Директор департаменту підтримки користувачів ДП «ІСС» Борис Мацера розповім присутнім про необхідність впровадження електронного судочинства в Україні та зазначив, що наразі-це не тільки об’єктивна вимога сучасного цифрового світу, але і спосіб забезпечити хоча б частковий доступ до правосуддя людям з інвалідністю.
Суддя Шостого апеляційного адміністративного суду Оксана Епель зазначила, що розвиток “електронного суду” звичайно позитивно впливає на доступність до правосуддя, проте приміщення судів необхідно переобладнати та зробити загальнодоступним для всіх категорій громадян.
Керівниця апарату Сьомого апеляційного адміністративного суду Марина Самойленко виступила з доповіддю “Інклюзивна доступність у 7ААС” та розповіла про шлях, який було пройдено та заходи, які були втілені для того, щоб зробити суд дружнім та зручним для всіх категорій відвідувачів. Доповідачка зазначила, що будівля суду забезпечена рухомою платформою, світловими позначками, спеціальним ліфтом та відеоінформацією.
Щодо необхідності кращої клієнтоорієнтованості судів зазначила заступниця начальника Територіального управління Державної судової адміністрації в місті Києві Наталія Чумак. Спікерка виступила з презентацією «Клієнтоорієнтований суд як нова реальність» та розповіла, які заходи можна зробити вже сьогодні.
Анна Адамська-Галлант , міжнародна експертка Проєкту ЄС “Право-Justice” наголосила про важливість співпраці українських судів з міжнародною спільнотою.
ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» вдячні партнерам, спікерам, учасникам заходу, які долучилися як в режимі офлайн, так і в режимі онлайн до обговорень та дискусій в межах панелей конференції.
Переглянути відеозапис заходу можна на офіційній сторінці організації у соціальній мережі Facebook.
Рухаємось далі, зробимо Україну безбар’єрною разом!
Прес-центр