Круглий стіл «Проблеми, з якими стикаються особи з інвалідністю під час війни та шляхи їх вирішення»

08 грудня 2022 року Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів провів круглий стіл на тему «Проблеми, з якими стикаються особи з інвалідністю під час війни та шляхи їх вирішення». Захід відбувся у змішаному форматі, модерував обговорення Голова підкомітету з питань соціального захисту і реабілітації осіб з інвалідністю та регулювання діяльності їх підприємств і громадських об’єднань , народний депутат України Сергій Гривко.

У заході взяли участь Міністр соціальної політики України Оксана Жолнович, заступник Міністра у справах ветеранів України Євген Котик, заступник Міністра економіки України Тетяна Бережна, Голова підкомітету з питань соціального захисту прав ветеранів Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, народний депутат України Анатолій Остапенко, Радник – уповноважений Президента України з питань безбар’єрності Тетяна Ломакіна, народний депутат України Лариса Білозір, Радник – уповноважений Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації  Дар’я Герасимчук, Голова підкомітету з питань соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, народний депутат України Олег Арсенюк, Президент Конфедерації роботодавців України Олексій Мірошниченко, експертка з міжмуніципального співробітництва Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» Ганна Борова, Голова ГО «Українське товариство глухих» Ірина Чепчина. ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» представляв Голова організації – Олександр Вознюк.

Голова підкомітету з питань соціального захисту і реабілітації осіб з інвалідністю та регулювання діяльності їх підприємств і громадських об’єднань , народний депутат України Сергій Гривко зазначив, що внаслідок повномасштабного збройного вторгнення РФ Україна відчуває і відчуватиме у майбутньому катастрофічні наслідки, що незворотньо спричинять збільшення рівня інвалідизації суспільства (у тому числі з важкими формами) як серед мирних мешканців, зокрема дітей, так і серед представників силових структур. У зв’язку з цим перед Україною постають виклики щодо належної фінансової підтримки, забезпечення постраждалих допоміжними засобами реабілітації, протезування, здійснення їх реабілітації, організації надання соціальних послуг, сприяння інтеграції, зокрема шляхом працевлаштування, в умовах війни та поствоєнний період.

Міністр соціальної політики України Оксана Жолнович під час доповіді зазначила, що за оперативними даними Пенсійного фонду України та Державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України», протягом березня-листопада 2022 року кількість осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, яким призначено пенсію та державну соціальну допомогу зросла на 26 699 осіб, з них 5005 дітей з інвалідністю.

Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк зазначив, що важливо звернути уваги на проблемні питання щодо забезпечення осіб з інвалідністю допоміжними засобами реабілітації. Серед основних були зазначені наступні:

  • обмеження державних фінансових ресурсів для забезпечення окремих категорій осіб допоміжними засобами реабілітації та надання послуг з підбору, адаптації та освоєння таких виробів;
  • необхідність у висококваліфікованій допомозі з протезування та ортезування на базі протезно-ортопедичних підприємств на території України із залученням кваліфікованого медичного персоналу;
  • необхідність створення умов для підбору, адаптації та освоєння протезно-ортопедичних виробів та крісел колісних на ранніх етапах, ще в умовах медичних закладів.

Обговорили учасники заходу і питання обліку осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших осіб, які мають право на безоплатне забезпечення допоміжними засобами реабілітації.

Олександр Вознюк також звернув увагу на проблеми щодо зайнятості осіб з інвалідністю. Так, викликами наразі є низький рівень зайнятості осіб з інвалідністю, а також невідповідність сучасним умовам норм чинного законодавства. Було зазначено, що показний зайнятості осіб з інвалідністю до початку бойових дій і так був занизьким та складав 32%, проте на сьогодні він ще суттєво зменшився.

Учасники заходу домовились, що оформлять свої пропозиції в письмовому вигляді та відправлять  народним депутатам комітету для опрацювання та роботи.

Прес-центр

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *