21 березня 2019 року в приміщенні Національного інформаційного агентства «Укрінформ» за ініціативи ГО «ВГО «Всеукраїнський парламент працездатних інвалідів» проведенний круглий стіл «Доступність незрячих до правосуддя в Україні», приурочений до річниці прийняття Закону України «Про основи соціальної захищеності людей з інвалідністю в Україні».
Організатором заходу є Громадська організація «Всеукраїнська громадська організація «Всеукраїнський парламент працездатних інвалідів», співорганізаторами виступили ВБО інвалідів та пенсіонерів «Обличчям до істини», Громадська рада Фонду соціального страхування України, Громадська рада Київської міської державної адміністрації.
Під час заходу було розглянуті наступні питання:
1. Стан доступності правозахисту для незрячих
2. Законодавчі і виконавчі аспекти забезпечення прав незрячих і отримання ними послуг з захисту їхніх прав.
3. Стан забезпечення для незрячих транспортної, архітектурної та інформаційної доступності
4. Перспективи впровадження ефективних механізмів доступності незрячих до правосуддя в державі.
Учасниками заходу були: Володимир Борисович Петровський, голова ГО «ВГО «Всеукраїнський парламент працездатних інвалідів», Володимир Миколайович Турський, заслужений юрист України, голова ВБО інвалідів та пенсіонерів «Обличчям до істини»; Сергій Іванович Кириченко, юрист, адвокат, голова Дніпропетровської обласної організації ВГО ВППІ; Олександр Миколайович Павліченко, Виконавчий директор Української Гельсинської спілки; Андрій Володимирович Мамалига, представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини; Наталія Анатоліївна Чумак, заступник начальника Територіального управління державної судової адміністрації в місті Києві, Олександр Григорович Вознюк, голова ВГОІ “Правозахисна спілка України”, юрист, адвокат та інші.
Учасники жваво обговорювали проблеми, з якими стикаються громадяни України з вадами зору в пошуках правосуддя та справедливості. Вже вкотре піднімалися питання щодо недоступності більшості судових установ держави для незрячих, відмова адвокатів надавати захист незрячим співгромадянам (вони просто не знають, як це робити), проблеми незрячих юристів та адвокатів, які захищають фізично здорових громадян України тощо. Найголовнішою тезою, яка прозвучала під час заходу, була наступна: аби захистити свої права, незрячі громадяни України, повинні об’єднатися в пошуках нових шляхів виходу з кризи, в якій відносно них знаходиться вітчизняне судочинство.
В свою чергу представники Робочої групи із забезпечення доступності суду та судової процедури для осіб з інвалідністю та інших мало мобільних груп населення в місті Києві пані Наталя Чумак та Олександр Вознюк розповіли присутнім про реалізацію проекту “Навагація суду”, що до кінця цього року планується завершити обладнання 10 київських судів такими навігаційними системами. Нині в Києві таку навігаційну систему має Шевченківський районний суд. У комплект навігації входять виготовлені за європейськими стандартами таблички, система елементів навігаційних покажчиків, виконаних у контрастному варіанті та продубльованих шрифтом Брайля, тактильна плитка, мнемосхема.
Прес-центр