04 грудня 2019 року за ініціативи Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів відбувся круглий стіл на тему: «Соціальний захист людей з інвалідністю. Найвагоміші проблеми людей з порушеннями слуху та зору».
На круглому столі були присутні представники міністерств і відомств, громадських об’єднань та представники Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів», що є членом Громадської ради при цьому Комітеті.
Відкрила та вела засідання Голова Комітету Галина Третьякова. Також вона підняла питання про потребу у перегляді системи фінансування соціальної сфери, яку необхідно позбавити бюрократичної та корупційної складової. Така система повинна бути лояльною і ефективною.
Заступник міністра соціальної політики України Віталій Музиченко зазначила, що щороку, починаючи з 2001 року надається фінансова підтримка діяльності всеукраїнських громадських об’єднань осіб з інвалідністю. Загальна сума даної фінансової підтримки складає понад 873 млн. грн., з яких біля 90% від загальної суми коштів спрямовуються на утримання об’єднань та об’єктів невиробничої сфери Українського товариства глухих (УТОГ) та Українського товариства сліпих (УТОС). За період 2001-2019 рр. виділено: УТОСу – понад 401,1 млн. грн., а УТОГу – понад 199 млн. грн.
В Законі України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» бюджетною програмою 2507020 передбачено 89,4 млн. грн., у тому числі фінансова підтримка Національної Асамблеї інвалідів України, підприємств і організацій невиробничої сфери УТОС та УТОГ і Союзу організацій осіб з інвалідністю України – понад 76 млн. грн.
За даними місцевих органів виконавчої влади у 2018 році 275 підприємств і організацій, які засновані громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю отримали дозвіл на право користування пільгами з оподаткування, на яких працює 9701 особа, з них 6 135 осіб з інвалідністю.
Сума отриманих податкових пільг – 492,6 млн. грн., з них підприємствами УТОС – 53,85 млн. грн., підприємствами УТОГ – 51,33 млн. грн.
Сума отриманих соціально-економічних пільг по сплаті ЄСВ – 69,09 млн. грн., з них підприємствами УТОС – 31,07 млн. грн., підприємствами УТОГ – 23 млн. грн.
За період 2014-2018 рр. було надано 56 млн. грн. фінансової допомоги на безповоротній основі, з них 22 підприємствам УТОС – 37,7 млн. грн., 14 підприємствам УТОГ – 4,46 млн. грн.
Варто відмітити, що підприємства і організації, які засновані громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю працюють на морально застарілому обладнанні, виробляють неконкурентоспроможну продукцію та отримують дотації і безповоротну фінансову допомогу з Державного бюджету для покриття збитків.
Учасники круглого столу погодились робити такі зустрічі на постійній основі, а не лише до Міжнародного для людей з інвалідністю, на яких необхідно розглядати невідкладні питання забезпечення прав осіб з інвалідністю на гідну освіту, працю, оплату такої праці і соціальне забезпечення європейського рівня, як на законодавчому рівні, так і при реалізації таких прав і свобод на місцях, із застосуванням дієвих управлінських механізмів.
Прес-центр