30-31 жовтня 2019 року в м. Краматорськ, Донецька область, відбувся Круглий стіл «Право на справедливий суд осіб з обмеженими можливостями».
Метою заходу є висвітлення проблематики доступу до правосуддя осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення, а також ознайомлення і навчання зазначених осіб користуватися своїми правами та захистом у відповідності до діючого законодавства.
Організатором заходу виступила Всеукраїнська громадська організація інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів», а серед учасників були представники Краматорського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, представники Першого апеляційного адміністративного суду, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області, Громадської організації “Всеукраїнська організація союз осіб з інвалідністю України” (Донецька та Луганська області), Донецького обласного центру зайнятості інші представники державної влади, управління, інші громадські організації.
Широкий спектр проблем людей з інвалідністю в Україні свідчить про необхідність посиленої і комплексної уваги до них з боку держави і суспільства. Кожна людина повинна мати однакові можливості щодо безперешкодного доступу до приміщень де справляється правосуддя, також учасниками було піднято проблематику доступності і до органів державної влади, установ та закладів сфери соціального захисту населення та до правової допомоги.
Учасники круглого столу поділилися досвідом, враженнями з питань проблем доступності до правосуддя в Україні, планами на майбутнє щодо поліпшення стану доступності та інклюзивності.
Так, відповідно до статті 26 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» підприємства, установи та організації зобов’язані створювати умови для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю до об’єктів фізичного оточення, це й стало першочерговою темою для обговорення під час заходу.
Олександр Вознюк, голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів», розповів присутнім про основні поняття інклюзивного суду і шляхи його розвитку, та поділився цікавим іноземним досвідом щодо пристосування приміщень судів для таких груп населення. Також керівник громадської організації повідав про свій досвід аудиту судів в Україні щодо їх доступності для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення.
Суддя Першого апеляційного адміністративного суду Михайло Сухарьок виступив з доповіддю на тему: «Суд, як дієвий механізм поновлення прав осіб з інвалідністю та інших категорій громадян, порушених органами державної влади і управління» та акцентував увагу на специфіці розгляду таких справ. Також ним було проведено відеоекскурсію по приміщенню суду, яке облаштовано пандусами з поручнями, кнопками виклику та іншими зручностями для осіб, які не мають можливості самостійно пересуватися, слухати та бачити.
Директор Краматорського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Вікторія Харенко розповіла присутнім про проблемні питання реалізації права осіб з інвалідністю на безоплатну правову допомогу.
Для системи безоплатної правової допомоги доступність правової допомоги для всіх, у тому числі й людей з інвалідністю, є одним з пріоритетів діяльності. Ми постійно вдосконалюємось з метою сприяння розвитку інклюзивного суспільства в Україні, – зазначила директор місцевого центру.
Присутнім було продемонстровано результати надання безоплатної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях та повідомлено про партнерські організації, які опікуються особами з інвалідністю та з якими співпрацюють установи системи надання БПД.
Зокрема Вікторія Харенко зазначила, що особи з інвалідністю та маломобільні групи населення, які не мають можливості самостійно звернутись до місцевих центрів або бюро правової допомоги, мають можливість отримати адресну допомогу, яка передбачає виїзд за місцем перебування особи з інвалідністю для надання їй безоплатної правової допомоги, або звернутись у певний час до дистанційного пункту доступу до безоплатної правової допомоги, який діє на базі ДРУ «Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Донбас».
Представники Донецького обласного центру зайнятості розповіли про працевлаштування осіб з інвалідністю працездатного віку та звернули увагу присутніх на законодавчих гарантіях з цього питання і порядку їх реалізації.
В свою чергу, представник Краматорського міського управління Пенсійного фонду Донецької області доповіла про гарантії забезпечення призначення пенсії осіб з інвалідністю.
Представники міністерства юстиції України в Донецькій області розповіли присутнім про права та обов’язки осіб з інвалідністю при примусовому виконанні судових рішень.
Протягом дводенного заходу були підняти і інші важливі теми для осіб з інвалідністю, вони могли задавати спікерам питання по вирішенню власних проблем, обмінюватись власним досвідом та баченням поліпшення доступності.
Наприкінці заходу спікерами та присутніми було узгоджено, що результатом проведення подібних заходів має стати реальне безперешкодне забезпечення доступу до правосуддя для осіб з інвалідністю та представників маломобільних груп населення.
На завершення круглого столу експерт з соціальних питань виступила з проблематикою «Психологічна допомога особам з інвалідністю, як запорука успішної соціалізації». Було підкреслено важливість залучення осіб з інвалідністю до всіх сфер життя, надано рекомендації як це зробити, як правильно позиціонувати себе в суспільстві, для отримання зворотнього зв’язку тощо.
В рамках круглого столу для практичної реалізації доступності правосуддя на місцях, до Краматорського міського суду Донецької області прибули представники громадських організацій осіб з інвалідністю, для здійснення аналізу доступності суду.
Адміністрацією Краматорського міського суду вживаються заходи із забезпечення доступності до приміщення для осіб з додатковими потребами. Але варто відмітити, що необхідно залучити кваліфікованих фахівців і експертів з цього питання, оскільки проведена на сьогодні робота не враховує низку факторів, які були визначені у ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд» та інших нормативно-правових актах.
Переконані, що голова Краматорського міського суду Донецької області та керівництво Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області будуть вживати всіх необхідних заходів для забезпечення комфортного перебування відвідувачів приміщень судових установ.Всеукраїнська громадська організація інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» і надалі буде здійснювати просвітницьку діяльність у сфері захисту прав людей з інвалідністю, оскільки проведення таких заходів є необхідністю для підвищення правової освіти незахищених верств населення, для знання своїх прав, вміння їх використовувати та захищати у разі їх порушення, навчитися один в одного чути та комунікувати.
Проведення таких заходів вкотре підтверджує їх важливість, адже найвищою цінністю є захист прав і свобод людини та забезпечення їх гарантій.
Вища цінність це право людини!
Прес-центр