19 травня 2022 року в Українському хабі громадянського суспільства у Брюсселі було проведено міжнародну конференцію «Солідарність ЄС з Україною: захист людей, які тікають від війни». Захід відбувся з ініціативи Представництва України при ЄС, Генерального директорату Європейської комісії з міграції та внутрішніх справ та підтримки Міжнародного центру розвитку міграційної політики (ICMPD). Участь у заході взяв Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк.
Захід відбувся в змішаному форматі, керівництво та експерти ЄК, агенцій ЄС, дипломатичних місій України та ЄС, громадські організації та українська діаспора обговорили проблемні питання тимчасової інтеграції українців в ЄС, а також шляхи їх подолання.
Заступниця міністра внутрішніх справ Мері Акопян повідомила присутніх, що 6 мільйонів 200 тисяч українців були змушені покинути територію України у зв’язку з військовою агресією, яку розпочала Російська Федерація. 1,2 мільйона громадян України вже зареєструвалися на отримання тимчасового захисту у країнах ЄС. За словами заступниці міністра, це – достатньо серйозне навантаження на європейські країни. Як приклад у МВС навели ситуацію із Чехією, де українці отримали 344 тисяч віз для тимчасового проживання. Уточнюється, що ця цифра співмірна трьом відсоткам населення Чехії.
Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк звернув увагу присутніх на те, що частина з тих громадян, які виїхали, наразі знайшли роботу та офіційно працюють відповідно до законодавства приймаючих країн. Україні необхідний механізм щодо конвертування та зарахування трудового стажу в інших державах для таких громадян. Тому є необхідним поновити процедури ратифікації укладених міжнародних угод, що забезпечують такі соціальні гарантії як право на працю та право на пенсію і провести роботу з міжнародними партнерами по укладанню таких угод з країнами, з якими такі угоди відсутні.
Учасники домовились про необхідність посилення наступних напрямків тимчасового захисту українців в ЄС:
– інтеграції українців у ринок праці європейських країн, в т.ч. з метою пом’якшення економічного тиску на економіки країн-членів ЄС;
– боротьба з торгівлею людьми та залученням до незаконної праці;
– підтримка ЄС евакуації до держав-членів, особливо важливо людей з інвалідністю та поранених;
– забезпечення державами-членами ЄС належних умов освіти для дітей, в т.ч. шляхом можливого збільшення кількості навчальних закладів.
Зазначимо, що захід відвідала народна депутатка України Юлія Тимошенко. Пані Тимошенко привітала учасників з успішним проведенням важливої дискусії та подякувала Українському хабу за чудову можливість обмінятись думками, а також привітати українців в Бельгії з Днем вишиванки.
Прес-центр