Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів», член Громадської ради при Міністерстві соціальної політики України Олександр Вознюк взяв участь у засіданні Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, яке відбулося 17 січня 2024 року.
Комітет прийняв кілька важливих рішень та сформулював рекомендації, спрямовані на поліпшення умов життя та забезпечення осіб з інвалідністю, зокрема ветеранів, протезно-ортопедичними виробами.
Частина рекомендацій стосувалася напрацювань за підсумками «круглого столу» на тему: «Стан забезпечення осіб з інвалідністю та осіб з інвалідністю внаслідок війни протезно-ортопедичними виробами: проблеми та перспективи. Напрацювання дорожньої карти». Однією з ключових рекомендацій є необхідність впровадження новітніх технологій в галузі протезування на вітчизняних виробничих потужностях. Це сприятиме покращенню якості та доступності протезів для осіб з інвалідністю та ветеранів. Також Комітет визначив, що інформаційно-роз’яснювальна робота стосовно механізму отримання допоміжних засобів реабілітації для осіб з інвалідністю є невід’ємною складовою у забезпеченні їхніх прав.
Щодо протезування захисників та захисниць України, які втратили кінцівки внаслідок бойових дій, Комітет виступив за скорочення строків отримання спортивних протезів, зменшивши їхню періодичність з 12 до 6 місяців після проведення первинного протезування. Під час обговорення також йшлося про те, що передача протезних підприємств до Фонду держмайна має відбуватися в контексті переходу до ринкової економіки, де конкуренція є ключовим фактором. Важливо, щоб гроші йшли за людиною, тобто люди, які потребують протези, матимуть більше вибору та контролю над тим, які протези вони отримують.
Комітет також рекомендував до другого читання законопроєкт № 5344-д щодо змін до деяких законів України. Саме цей документ зазнав численної кількості комітетських поправок, з яких 11 (в тому числі – від громадських організацій) Комітет своїм рішенням врахував, а понад 910 відхилив. Олександр Вознюк пояснює, що раховані правки (в тому числі й від громадських організацій) дозволять розширити можливості працевлаштування осіб з інвалідністю, адже має на меті змінити поточну ситуацію, встановивши квоту для працевлаштування людей з інвалідністю не тільки на приватних підприємствах, але й у державних органах та органах місцевого самоврядування.
Виступивши під час обговорення законопроєкту громадський діяч висловився за його підтримку:
– Наша організація і наша команда підтримують цей проєкт закону. Адже протягом 30 років нічого не змінилося. Люди з інвалідністю на сьогоднішній день мають бар’єри по працевлаштуванню, по соціальним послугам і так далі. Такого поняття, як спортивна реабілітація, не може бути: якщо змінити філософію, підхід, то спорт має бути для всіх, незалежно від того, чи маєш ти інвалідність чи ні, – сказав, зокрема він. – З приводу самого проєкту закону, його структури, як вона будувалася, насправді все дуже просто. Дається можливість роботодавцю, незалежно від форми власності: хочеш, щоб у тебе працювала людина з інвалідністю на роботі – не сплачуєш внесок; не хочеш бачити цю людину в себе в орбіті, не хочеш бачити цю людину у себе колегою – сплачуєш. Незалежно від того, чи це державний сектор, чи це орган місцевого самоврядування і так далі. Водночас, прибирається поняття «всеукраїнські організації» і дається визначення «громадська організація», яка може брати участь у процесі прийняття рішень, погоджувати публічні акти. А не так, як це було раніше – лише організації, які мають цей український статус. Також щодо розумного пристосування – у нас були певні застереження. Частково їх було враховано. В цілому, ми підтримуємо цей проєкт закону, тому що він дасть можливість всім людям, в тому числі людям з інвалідністю, бути працевлаштованими і бути зайнятими. Проїдати бюджет або сидіти хтось на бюджеті – ні в якому разі.
Отже, новий підхід, за яким підприємства, котрі не можуть адаптувати свої виробництва для людей з певними видами інвалідності, матимуть змогу робити внески до Фонду захисту людей з інвалідністю. Ці кошти будуть використані для створення адаптованих робочих місць для людей з інвалідністю на інших підприємствах.
Все це сприятиме реалізації концепції рівних можливостей для осіб з інвалідністю, в тому числі через діяльність громадських організацій.
Зазначимо, що ці рішення та рекомендації Комітету покликані забезпечити соціальну справедливість, захист прав осіб з інвалідністю та ветеранів, а також зміцнити захист національної безпеки через ефективні законодавчі інструменти.