Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк дав розгорнуте інтерв’ю журналістам видання «Закон і Бізнес» стосовно захисту прав осіб з інвалідністю в Україні, процесу створення безбар’єрного громадського простору та стану доступності, який існує на сьогодні, державної фінансової підтримки громадських організацій осіб з інвалідністю та щоденних викликів, які долають люди з інвалідністю.
Олександр Вознюк зазначив, що забезпечення доступності має вирішальне значення, оскільки безпосередньо впливає на користування особами з інвалідністю та маломобільними групами населення всім спектром прав людини та відіграє ключову роль у створенні інклюзивного суспільства в Україні. На жаль, наразі в Україні існує така ситуація , коли люди з інвалідністю зіштовхуються з дискримінацією через певну ознаку (стан здоров’я) внаслідок чого формується нерівність, яка часто не дає людині з інвалідністю скористатися власними права, адже фактично до них нема доступу. Таким чином, існує ситуація, коли особа з інвалідністю наділена цілим спектром прав та свобод на сторінках нормативно-правових актів, проте на практиці реалізувати їх не може або реалізовує частково. На думку Олександра Вознюка така ситуація виникла через неузгодженість та безсистемність дій, які вчинялись раніше, а також відсутність комплексного підходу щодо забезпечення доступності. Наразі ж Україні потрібен системний підхід в законодавстві, імплементації та координації зусиль та спільній роботі як представників органів державної влади, так і представників громадських організацій осіб з інвалідністю.
Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» розповів про роботу над проектом Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні розробленого міжвідомчою робочою групою Кабінету Міністрів України за ініціативою першої леді Олени Зеленської та на виконання указу Президента України Володимира Зеленського. Олександр Вознюк вказав, що вірить в напрацювання, які були здійснені ним спільно з колегами та експертами під час роботи над напрямком «Фізична безбар’єрність» Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні та нагадав, що стратегічною метою напрямку є визначення основних перешкод у фізичному пересуванні маломобільних груп населення громадським простором та створення шляхом розробки та реалізації відповідних стандартів, планів, проектування, реконструкції, закупівель, будівництва середовища, в якому громадські споруди та публічні місця, транспорт і послуги на рівні громади та держави є фізично доступними для всіх суспільних груп, включаючи людей з інвалідністю, маломобільних людей, батьків з дитячими візочками та інше.
Обговорили також і питання надання державної фінансової підтримки громадськихоб’єднань осіб з інвалідністю. Олександр Вознюк зазначив, що основними проблемами у цьому питанні є фінансування державою окремих громадських об’єднань осіб з інвалідністю в обхід конкурсних процедур, лише за фактом існування таких організацій, відсутність дієвого і відкритого конкурсу з визначення програм (проектів, заходів) розроблених інститутами громадянського суспільства для виконання (реалізації) яких надається державна фінансова підтримка, наявність колізій у нормативно-правових актах, які регулюють надання державної фінансової підтримки таких об’єднань. Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» акцентував увагу щодо необхідності запровадження дієвих механізмів моніторингу за цільовим використанням бюджетних коштів та необхідності проведення перевірок щодо цільового використання коштів Фондом соціального захисту інвалідів та громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю, які отримували бюджетні кошти останні 5 років.
З інтерв’ю можна буде ознайомитися на офіційному сайті видання «Закон і Бізнес» за посиланням https://zib.com.ua
Прес-центр