01 липня 2020 року відбулось онлайн-обговорення в рамках підготовки плану дій із впровадження Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд».
На запрошення співголови Координаційної ради з питань реалізації в Україні Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» Олесі Архипської і заступника директора Департаменту інформації та взаємодії з громадськістю Наталії Окші до обговорення долучилися й представники ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів».
«Партнерство «Відкритий Уряд» – це багатостороння міжнародна ініціатива, що покликана об’єднати зусилля урядів та громадянського суспільства для створення позитивних змін у житті громадян.
Метою заходу стало обговорення проблемних питань, пов’язаних з економічною нерівністю, а також у сфері соціального захисту, протидії дискримінації, міграційної політики, які можуть бути вирішені в рамках Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» (через доступ до інформації, участь громадськості, забезпечення підзвітності органів влади та використання інформаційно-комунікаційних технологій).
На порядок денний винесли наступні питання для обговорення:
1. Доступ до інформації;
2. Забезпечення прозорості та підзвітності діяльності органів виконавчої влади;
3. Розвиток технологій та інновацій для забезпечення прозорості і підзвітності.
Ці питання обговорювалися в контексті визначення проблем, які можуть бути вирішені за допомогою інструментів відкритого урядування.
Так, по першому питанню голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк акцентував увагу присутніх на такому інструменті доступу до публічної інформації як інформаційний запит до компетентних державних органів/інституцій та зазначив, що хоч профільний закон «Про доступ до публічної інформації» є доволі прогресивним, містить гарантії забезпечення права на доступ до публічної інформації, порядок доступу до такої інформації та встановлює відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації, проте на практиці зустрічаються часті випадку, коли державні органи не надають інформацію у встановлений законодавством термін або не надають інформацію взагалі. Також не пояснюють причин такої відмови.
Окремо спікер зазначив, що притягнути до відповідальності посадову особу винну в ненаданні відповіді на інформаційний запит в Україні доволі важко, так як Уповноваженій Верховної Ради України з прав людини не завжди належним чином реагує на порушення прав громадян на доступ до публічної інформації фактично покриваючи бездіяльність органів державної влади та створюючи сприятливе середовище для подальших незаконних дій таких органів.
– Рівень забезпечення прозорості та підзвітності діяльності органів виконавчої влади є далеким від ідеального стану,- зазначив Олександр Вознюк. – Так, по-перше, всупереч вимог чинного законодавства органи виконавчої влади часто взагалі не публікують звіти та іншу публічну інформацію на відкритих ресурсах у мережі інтернет, тим самим позбавляючи суспільство можливості ознайомитися з результатами своєї роботи. По-друге, щодо змісту самих звітів необхідно прагнути до того, щоб вони були доступними і зрозумілими для пересічного громадянина, який бажає з ним ознайомитися. Окремо слід зазначити, що звіт не має бути формальною відпискою або зазначенням статистичних даних певного органу. Недостатньо щороку збирати дані, наприклад, про кількість безробітного населення, осіб з інвалідністю, малозабезпечених осіб, також паралельно має проводитись аналітична робота з приводу даних, що призведе до розуміння причин таких явищ та допоможе ефективніше налагодити роботу органам виконавчої влади.
Щодо розвитку технологій та інновацій для забезпечення прозорості і підзвітності спікер підкреслив, що всіляко підтримує впровадження сучасних технологій, онлайн-сервісів і додатків державних органів та вважає, що це сприятиме забезпеченню прозорості і підзвітності органів виконавчої влади суспільству. Однак держава зобов’язана забезпечити безпеку цих додатків та онлайн-сервісів, які сама ж і впроваджує та унеможливити витік персональних даних користувача сервісу, який зареєструвався на цій платформі.
Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк вдячний за запрошення та організовану онлайн-зустріч. Також він має надію, що на наступній зустрічі спільно з колегами буде знайдено можливі шляхи вирішення проблемних питань, озвучених учасниками заходу.
Прес-центр