Онлайн-навчання мешканців громад Рівненської області на тему «Правові механізми та засоби комунікації й взаємодії з органами влади (їх представниками)»

28 червня 2023 року в межах проєкту “Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»” (детальніше про діяльність Проєкту — за посиланням) було проведено онлайн-навчання з метою ознайомлення мешканців громад Рівненщини із засобами та методами взаємодії з органами місцевого самоврядування (ОМС).

Початок зустрічі та вітальні слова

Онлайн-захід відвідали 95 учасників, серед яких — представники органів місцевого самоврядування і громадських об’єднань, а також активні мешканці Корецької, Острозької, Білокриницької, Радивилівської, Здолбунівської, Рокитнівської, Гощанської, Клесівської, Костопільської та Сарненської громад.

Першим виступив Олександр Вознюк, голова Правозахисної спілки інвалідів ВГОІ. Він привітав учасників з Днем Конституції України та подякував нашим захисникам, які саме в цей час мужньо боронять      державу від ворога та забезпечують      нам можливість займатись удосконаленням співпраці громадян та органів влади на в     сіх рівнях.

Також Олександр наголосив на важливості здобуття знань щодо можливості залучення мешканців громад до процесів прийняття владних рішень. Це є передумовою підвищення активності громадського сектору на місцях та консолідації зусиль населення та влади. Тільки плідна взаємодія між ними дозволить створити фундамент      для сталого розвитку та конструктивного розв’язання актуальних проблем сьогодення.

Тематика заходу

Програма заходу охоплювала такі теми:

  1. Доступ до публічної інформації: права запитувачів та обов’язки розпорядників.

Організатори зустрічі ознайомили присутніх з поняттям «публічна інформація», з її видами (таємна, конфіденційна, службова тощо) та з особливостями тлумачення законодавчих норм щодо доступу до неї. Розповіли про гарантії забезпечення права доступу до публічної інформації та привели перелік законів, що регулюють це питання. Також зазначили ключові обов’язки розпорядників публічної інформації.

  1. Реалізація права на доступ до інформації за інформаційним запитом.

Слухачі дізналися, чим відрізняється запит на отримання інформації від звернення громадянина, як подати інформаційний запит і отримати відповідь, а також правила оформлення запитів. Були наведені форми подачі звернень (електронна та звичайна пошта, телефон, факс) та зазначена можливість вибору комфортного формату отримання відповідей від органів влади. Зокрема, це стосується осіб з інвалідністю (наприклад, з вадами зору). Також розповіли про строки надання відповідей на запити й      умови, за яких орган влади може відмовити      в задоволенні інформаційних запитів громадян.

  1. Відмова      в задоволенні запиту на 
інформацію як предмет оскарження.

Дуже важливо, щоб громадяни знали, як оскаржити рішення органів влади відмовити      в наданні публічної інформації. Учасників ознайомили з методами та умовами визнання такої відмови неправомірною, а також із процедурою подачі й розгляду скарги до Уповноваженого ВР з прав людини чи до суду.

  1. Доступ до публічної інформації під час дії воєнного стану.

Окремо були розглянуті особливості доступу до публічної інформації під час дії воєнного стану. Зокрема, зазначено, що впровадження воєнного стану не позбавляє осіб права на доступ до публічної інформації, а обмеження доступу до інформації здійснюється виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності та громадського порядку.

____

Присутні високо оцінили актуальність, кількість і      якість інформації, що була надана в рамках      освітнього заходу. Адже саме ці знання дозволять їм більш ефективно взаємодіяти з органами місцевого самоврядування та бути залученими до прийняття важливих рішень, створення планів та програм.

Мешканці цільових громад та інші присутні виявили активність під час заходу: ділилися      враженнями, ідеями та досвідом взаємодії з органами влади щодо інформаційних запитів. Тож дійшли висновку, що здобуті      знання допоможуть їм      ефективніше      реалізувати права на доступ до публічної інформації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.