Онлайн – освіта в умовах воєнного стану: виклики, ризики та ефективні способи захисту прав учасників освітнього процесу

12 грудня 2022 року Комітет з сімейного права НААУ та Центр “Адвокат дитини” Вищої школи адвокатури НААУ провів фахову дискусію на тему «Онлайн – освіта в умовах воєнного стану: виклики, ризики та ефективні способи захисту прав учасників освітнього процесу».

У заході взяли участь адвокати, науковці, представники органів державної влади та органів системи ювенальної юстиції, експерти у сфері захисту прав дітей громадських правозахисних організацій. До заходу долучилися і члени ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів».

Зазначимо, що сфера освіти в умовах воєнного часу зазнала кардинальних змін. У період з 24 лютого 2022 року значна частина учасників освітнього процесу була змушена переміститися в межах території України та за кордон. Захисту потребують діти, молодь, педагоги й викладачі, які зазнали внутрішнього переміщення, продовжують перебувати на тимчасово окупованих та деокупованих територіях. Відкритим залишається питання забезпечення найкращих інтересів дитини в разі перебування дітей за кордоном, одночасного набуття ними освіти в українському закладі освіти та за законодавством іноземної держави за місцем тимчасового проживання.

Освітній омбудсмен України Сергій Горбачов під час свої доповіді зазначив, про проблематику української освіти в умовах війни та виклики, з якими зіштовхуються учасники освітнього процесу. А це зокрема, забезпечення реалізації права на освіту в умовах збройного конфлікту, безпековий освітній компонент, надання психологічної підтримки учням, які стали жертвами війни, їх адаптація та залучення до освітнього процесу. Щодо захисту прав дітей під час збройного конфлікту освітній омбудсмен виокремив 6 категорій в порядку зростання небезпеки, які потребують особливого захисту освітніх прав, та окреслив виклики і ризики, що ускладнюють чи роблять неможливим освіту дітей за українськими програмами в умовах війни.

Генеральний директор Директорату розвитку соціальних послуг та захисту прав дітей Мінсоцполітики Руслан Колбаса доповів про заходи, які вживає Україна для захисту дітей, які перетинають кордон України: налагодження співпраці з приймаючими країнами, розроблення рекомендацій компетентним органам держав, до яких евакуюються діти, підготовка до підписання двосторонніх меморандумів щодо захисту прав переміщених дітей з вразливих категорій, а також створення координаційних штабів із захисту прав дітей, які тимчасово перемістились з України.

               Представники ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» підготували розгорнуту доповідь на тему: «Зміна форми навчання як привід для зміни умов договору про надання освітніх послуг чи його припинення». Під час виступу були розкритті наступні аспекти: нормативно-правова база, яка регулює питання, державні гарантії в умовах воєнного стану, форми здобуття освіти, договірні відносини між ЗВО та здобувачем освіти.

Також учасники заходу обговорили ряд важливих питань серед яких:

– право дітей (студентів) на аліменти та інші форми утримання: вплив обставин, обумовлених онлайн — навчанням;

– гарантії реалізації права на освіту дітей з числа ВПО та особливості переведення студентів з ТОТ з контрактної форми навчання на бюджетну;

-“подвійне навчання” українських дітей: вибір батьків чи інтереси дитини?

– зміна форми навчання як привід для зміни умов договору про надання освітніх послуг чи його припинення;

– поважні причини, які перешкоджають роботі педагогів в онлайн — режимі, та їх вплив на освітній процес.

Переглянути запис заходу можна за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=NtuFca3v2C0

Прес-центр

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *