Освітній семінар «Про забезпечення прав людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення»




















У Вінниці 16 – 17 серпня пройшов освітній семінар «Про забезпечення прав людей з інвалідністю та інших мало мобільних груп населення». Семінар проходив у готелі ОПТИМА, який пристосований для потреб маломобільних груп та людей на візках.
“В межах семінару ми плануємо розглянути такі важливі питання як законодавчі гарантії працевлаштування осіб з інвалідністю, право на безкоштовну правову допомогу, призначення державної соціальної допомоги, необхідність психологічної допомоги, а також міжнародний досвід з цих питань,” – поділився планами, відкриваючи семінар, голова “Правозахисної спілки інвалідів” Олександр Вознюк. Голова організації також подякував представникам судової влади за постійний інтерес та плідну співпрацю, зауваживши, що до події готувались довго та спікерів обирали ретельно. Так, окремі блоки програми провели Богдан Моніч, член Ради суддів України, суддя Житомирського апеляційного адміністративного суду, Олександр Панасюк, заступник голови Апеляційного суду Вінницької області, представники територіального управління Державної судової адміністрації України, прокуратури Вінницької області, ГО “Гармонія” та ВГОІ “Правозахисна спілка інвалідів”.
Богдан Моніч зазначив, що співпраця Ради суддів України з ВГОІ “Правозахисна спілка інвалідів” дала потужній поштовх для створення належних умов доступу до суду для людей з інвалідністю. “Впродовж трьох років Рада суддів України прийняла цілий ряд рішень, якими підтримала ініціативи ВГОІ “Правозахисна спілка інвалідів” з тим, аби привернути увагу суддів, працівників апарату судів та територіальних управлінь до проблемних питань, з якими стикаються люди з інвалідністю, звертаючись до суду. Нам це вдалося. Після проведення семінарів у більшості працівників судів з’явилося чітке розуміння особливостей спілкування з такими людьми”, – сказав Богдан Моніч. Він також відзначив, що суд має бути зручним для всіх груп населення тому Радою суддів України ведеться активна робота у даному напрямку, затверджено програми, що втілюються у практичне застосування, а їх роль важлива як для працівників суду, так і для кожного пересічного громадянина.
На семінарі людям з інвалідністю надали загальну інформацію з судочинства, про електронний суд, повноваження прокуратури, розказали про первинну і вторинну юридичну допомогу, адвокатські послуги, а головне навчали людей правильно використовувати свої права.
Заступник голови Апеляційного суду Вінницької області – Панасюк Олександр Сергійович розповів присутнім про ефективність судового захисту прав осіб з інвалідністю.
Заступник начальника територіального управління Державної судової адміністрації в Вінницькій області – Кислиця Олег Семенович на тему: «Вжиття заходів судовою адміністрацією для забезпечення доступності судів для людей з інвалідністю» проінформував про стан справ з цього питання у Вінницькій області (https://youtu.be/obMjnssQVRk).
Представник прокуратури Вінницької області, розповіла про повноваження прокуратури які були, і які залишились після реформування. Тому, що багато людей пишуть скарги до прокуратури й вимагають реагування, але прокуратура в більшості випадків немає повноважень реагувати на ці скарги. (https://youtu.be/6KP9rhBpkgM)
Загальне ознайомлення осіб з інвалідністю з методами захисту своїх права та законних інтересів провела – адвокат, член АО «Право та Закон», партнер ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» – Уласевич Анастасія Сергіївна.
Спікером на тему: «Забезпечення права на безкоштовну правову допомогу для осіб з інвалідністю», була – директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Вінницькій області Лукіянова Марина Дмитрівна
І на закінчення першого дня семінару виступив член Ради адвокатів Вінницької області – Білан Володимир Валентинович з тематикою: «Захист прав осіб з інвалідністю у міжнародному аспекті». Щоб дійти до судів міжнародних інстанцій, потрібно спочатку пройти усі місцеві суди. Володимир Білан розповів про свою адвокатську практику, з якими перепонами йому доводиться стикатися в суді. Він зазначив, що з 1 лютого 2019 р., представляти людину в суді будуть мати право виключно адвокати.
Наступний день семінару був не менш цікавим і пізнавальним. Директор департаменту Інформаційних судових систем Державної судової адміністрації України – Мацера Борис Семенович показав і розповів про технічні можливості використання електронного суду для людей з інвалідністю. І хоча електронний суд наразі працює у тестовому режимі, в перспективі він почне працювати на повну потужність для усіх громадян України.
Далі начальник Управління державної реєстрації нормативно – правових актів, правової роботи та правової освіти Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області Драчинська Віра Онисимівна розповіла про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю, її розміри, підстави для призначення, збільшення, припинення і відновлення виплат.
Не менш гостру тематику: «Працевлаштування осіб з інвалідністю: законодавчі гарантії та реальність» озвучила представник Вінницького осередку ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» – Паламарчук Ольга Анатолівна. Були наведені норми закону і конкретні приклади, за якими працездатні люди з інвалідністю окрім пенсії отримують ще й допомогу з безробіття.
А голова ГО «Гармонія» Панасюк Раїса Василівна говорила про психологічну допомогу особам з інвалідністю, як запоруку успішної соціалізації в суспільстві. Вона акцентувала свій виступ на тому, що потрібен бути діалог. З нашою недосконалою правовою системою люди з інвалідністю повинні розуміти, що через діалог рівноправних сторін з’являється можливість вирішити будь яке питання. І для того, щоб вести конструктивний діалог, люди з інвалідністю повинні знати свої права та обов’язки (https://youtu.be/_hu6_vB_h0M).
Слід зазначити, що присутні учасники семінару відзначили для себе можливість ставити питання юристам на тему їх виступу та отримння вичерпної відповіді. Загалом формат семінару сприяв діалогу між аудиторією і спікерами.
На закінчення дводенного семінару Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Вознюк Олександр Григорович підбив підсумки семінару. Він подякував спікерам за небайдужість до зазначеної тематики і зазначив, що даний семінар був першим в проекті «Забезпечення прав осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення» і йому, як організатору дуже важливі відгуки й кожен має висловитись з приводу семінару. Представники різних громадських організацій, які були присутні на заході, висловлювали вдячність, лунали прохання проводити подібні семінари не тільки в містах, але й у районах області, де люди менш обізнані у своїх правах.

Прес-центр

При підготовці статті були використанні матеріали за посиланням:
https://vn.20minut.ua/blogs/u-vinnici-yuristi-rozkazali-lyudyam-z-invalidnistyu-pro-yih-prava.html
http://rsu.gov.ua/ua/news/dostupnist-sudiv-dla-ludej-z-invalidnistu-obgovoruvali-na-vinnicini

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.