Панельна дискусія Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні щодо окупованих Російською Федерацією територій


На запрошення Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (UN Human Rights Monitoring Mission in Ukraine) Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів», Голова Комітету з питань захисту прав осіб з інвалідністю, що діє в складі НААУ Олександр Вознюк долучився до панельної дискусії щодо презентованої доповіді про порушення прав людини, вчинених в ході кримінальних проваджень та процесів, пов’язаних з конфліктами на сході України та в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, які тимчасово окуповані Російською Федерацією.
Під час заходу було обговорено ряд важливих питань, серед яких:
1) Порушення прав на справедливий судовий розгляд осіб, які проживають на території, що контролюється бойовиками самопроголошених «республік».
Так, учасники заходу вказали на наступне: судові процеси на території, яка контролюється самопроголошеними «республіками», характеризуються відсутністю доступу до самостійно обраного захисника, закритими «судовими засіданнями» та відсутністю незалежності і неупередженості «суддів».
2) Недоліки в системі правосуддя в Криму, які призводять до порушень права на судовий розгляд і гарантій належної правової процедури, а саме: недопуск захисника до обвинуваченого, тиск на захисника з боку «органів державної влади» самопроголошених республік, співпраця призначених адвокатів з «органами державної влади» самопроголошених республік, незалежність суддів підривається тиском із боку прокурорів і окремих членів груп, які заохочують до насильства (крайні праві групи). Поліція не запобігає спробам втручатися у правосуддя і не розслідує належним чином такі спроби. Незважаючи на наявність механізмів розслідування порушень прав людини і відповідного кримінального переслідування, притягнення до відповідальності осіб, які вчинили такі порушення в рамках кримінальних проваджень відсутнє.
3) Рекомендації щодо запобігання подальшим порушенням права на справедливий судовий розгляд, в тому числі у провадженнях, не пов’язаних з конфліктами.
4) Відсутність дієвого механізму та чіткого кримінального закону в Україні по притягненню до відповідальності осіб, які вчинили військові злочини в зоні бойових дій.

На підставі презентованої сьогодні доповіді та прикладів наведених в ній, можемо зробити висновок, що наразі на окупованих українських територіях не забезпечено дотримання базових елементів права на справедливий судовий розгляд, а також суміжних прав особам, що притягуються до кримінальної відповідальності як особи, що мають зв’язок з Урядом України та/або мають проукраїнські погляди.
Російська Федерація зобов’язана, проте не дотримується міжнародних домовленостей та зобов’язань з прав людини ані щодо забезпечення обвинуваченим права на захист, ані щодо справедливого судового розгляду та здійснення правосуддя згідно з гарантіями належної правової процедури.

Така ситуація є неприйнятною та потребує негайного реагування з боку світової спільноти та міжнародних організацій.
Дякуємо за запрошення та за виконану роботу колегам з Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (UN Human Rights Monitoring Mission in Ukraine ).

Окрема подяка організаторам за залучення фахівця з синхронного перекладу. Сподіваємося, що українські чиновники та державні органи теж почнуть залучати експертів-перекладачів жестової мови до публічних обговорень тим самим забезпечуючи право осіб з інвалідністю на інформацію.

Прес-центр

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.