Парламентські слухання «Захист прав і свобод громадян України, які перебувають на території держав — членів ЄС та інших держав як тимчасово переміщені особи внаслідок збройної агресії російської федерації»

15 червня 2022 року спільними зусиллями Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, Комітету з питань інтеграції України до Європейського Союзу, Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономній Республіці Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин, Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Верховної ради України було проведено парламентські слухання на тему «Захист прав і свобод громадян України, які перебувають на території держав — членів ЄС та інших держав як тимчасово переміщені особи внаслідок збройної агресії російської федерації».

До обговорення долучилися члени відповідних Комітетів – народні депутати України, представники міністерств і відомств, наукових установ і аналітичних центрів, міжнародних та українських громадських організацій, громадські діячі та правозахисники. Від ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» участь взяв Голова Олександр Вознюк та члени організації.

Як відомо, за даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, з початку російського вторгнення понад 6,5 млн українців були змушені покинути територію України. За прогнозами аналітиків, вже до кінця року ця кількість може сягнути 8,3 млн осіб. Олександр Вознюк у своєму виступів наголосив, що захист прав і свобод українських громадян, які вимушено зараз перебувають на території держав Євросоюзу та інших держав має бути одним із пріоритетних питань української влади. Також Голова організації зазначив, що Україні необхідно зосередитися на напрацюванні довгострокової транскордонної політики захисту прав українців, які перемістились до інших країн, рятуючись від війни.  Для захисту трудових та соціальних прав такої категорії громадян необхідно закріпити такі соціальні гарантії у відповідних двосторонніх угодах, які українська держава має ратифікувати. Олександр Вознюк вказав, що наразі, наприклад, існує проблема конвертування та зарахування трудового стажу в інших державах для громадян України, які офіційно працюють в приймаючих країнах. На думку доповідача, така ситуація є недопустимою, оскільки порушує соціальні права та гарантії українських громадян.

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова у своєму виступі також звернула увагу на необхідності ратифікації відповідних двосторонніх угод між державами. «Частина громадян, які виїхали, наразі знайшли роботу та офіційно працюють відповідно до законодавства приймаючих країн. Тому сьогодні необхідно поновити та прискорити процедури ратифікації укладених міжнародних угод, що забезпечують такі соціальні гарантії, як право на працю та право на пенсію», – констатувала Лідія Ізовітова. При цьому не з усіма приймаючими державами укладено та ратифіковано угоди про соціальне та пенсійне забезпечення. Взагалі відсутні відповідні угоди з такими країнами, як Франція, Іспанія, Австрія, Італія. Угода між Україною та Федеративною Республікою Німеччина про соціальне забезпечення від 07.11.2018 не ратифікована Україною і відповідно не набрала чинності, хоча Німеччина дану угоду ратифікувала.

Голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова підтримала ці позиції виступаючих і вказала, що вони мають бути відображені в рекомендаціях за підсумками парламентських слухань. При цьому вона запропонувала, щоб Комітет Верховної Ради України  з питань зовнішньої політики проаналізував наявність двосторонніх угод про соціальний захист з ключовими міжнародними партнерами та стан їхньої ратифікації.

Також Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк звернув увагу присутніх на проблеми і виклики з якими зіштовхуються особи з інвалідністю, які змушені були виїхати з України рятуючи себе та своїх близьких  та закликав консолідувати зусилля для подолання цих проблем.

Прес-центр

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.