Право на соціальний захист осіб з інвалідністю, отриманою в результаті військового конфлікту на Донбасі













На запрошення Національної Асоціації Адвокатів України Голова Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюкв якості експерта долучився до панельної дискусії “Право на соціальний захист осіб з інвалідністю, отриманою в результаті військового конфлікту на Донбасі”.
Учасники заходу обговорили ряд важливих питань серед яких: проблемні аспекти соціального захисту прав цивільних осіб з інвалідністю, отриманої в результаті військового конфлікту на Донбасі, соціальна адаптація цивільних осіб з інвалідністю отриманою в результаті військового конфлікту на Донбасі, дитинство в умовах збройного конфлікту та шляхи подолання негативних наслідків.
Щодо проблемних аспектів соціального захисту прав цивільних осіб з інвалідністю, отриманою в результаті військового конфлікту на Донбасі доповідала адвокатка, кандидатка юридичних наук, консультантка Гельсінського фонду з прав людини м. Варшава Наталія Аляб’єва.
Спікерка зазначила, що проблема захисту прав і свобод людини постає особливо гостро в період військового конфлікту в Україні. Більшість цивільних осіб, які отримали інвалідність внаслідок поранення, проживають на територіях, на яких велися і все ще ведуться бойові дії. На цих територіях відсутня більшість державних і комунальних послуг, або доступ до них значно ускладнено; дуже обмежені можливості працевлаштування. У зв’язку з цим одним з небагатьох постійних і стабільних джерел доходів для осіб з інвалідністю, отриманою в результаті військових дій, залишається соціальне забезпечення, що надається державою. Цивільне населення потребує розумних, нормативно забезпечених видів соціальної допомоги, у тому числі, для покриття витрат на лікування тих, хто отримав поранення та інвалідність внаслідок бойових дій. Було зазначено, що 22 травня 2018 року для забезпечення життєвих потреб осіб з інвалідністю в результаті війни в Закон про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту були внесені доповнення, згідно з якими дію закону було розширено також на цивільних осіб, які отримали поранення в результаті військових дій на Донбасі. Проте, з моменту вступу закону в силу і станом на 01.11.2020 р., статус особи з інвалідністю внаслідок війни отримали трохи більше ніж 100 осіб, але основна маса поранених цивільних осіб все ще не забезпечена належною соціальною допомогою
Адвокатка, голова Комітету з військового права НААУ Марія Островська розповіла присутнім про нетипові перешкоди на шляху отримання соціальних пільг учасниками бойових дій внаслідок поранення та контузії, подолання їх адвокатами (на прикладі конкретних кейсів)
Голова Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк у своїй доповіді розкрив питання соціальної адаптації цивільних осіб з інвалідністю , отриманою в результаті військового конфлікту на Донбасі.Спікер зазначив, що вирішення існуючої наразі проблеми не можна розглядати як комплекс заходів, які потрібно направляти виключно на цивільну особу з інвалідністю, що постраждала внаслідок збройного конфлікту на Донбасі. Необхідно додатково взаємодіяти з органами місцевої виконавчої влади, соціального захисту населення, місцевого самоврядування, керівниками медичних закладів, навчальних закладів та підприємств. Олександр Вознюк зазначив, що існують наступні види соціальної адаптації: оздоровча, психологічна, фізична, професійна (трудова), освітня, педагогічна. Детальніше спікер зупинився на трудовій адаптації зазначивши, що надзвичайно важливо надати можливість людині з інвалідністю працювати та забезпечувати себе та свою сім’ю.
Професійна реабілітація осіб з інвалідністю сьогодні є однією з визначальних умов їх максимальної адаптації в суспільне життя. Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надається така пільга як позачергове працевлаштування за спеціальністю відповідно до підготовки та висновків медико-соціальної експертизи. Доповідачвказав, що цивільна особа з інвалідністю, отриманою в результаті військового конфлікту на Донбасі може потребувати опанування нових навичок або і нової професії, так як отримані травми можуть стати перепоною для здійснення тієї трудової діяльності, яку людина здійснювала раніше (наприклад, втрата зору для водія). Держава має створювати умови задля отримання людиною нової професії та сприяти професійній інтеграції.
Було обговорено питання психологічної адаптації цивільних осіб з інвалідністю, отриманою в результаті військового конфлікту на Донбасі. Спікер зазначив, що окрім фізичної шкоди, цивільні особи змушені також боротися з психологічними травмами. Психологічні«шрами» поширені серед усіх вікових груп опитаних, але надто серед дітей і людей похилого віку. Окремо доповідач зазначив про особливості психологічної адаптації дітей з інвалідністю, отриманою в результаті військового конфлікту на Донбасі та виклики, які можуть очікувати на таку дитину.
Також Олександр Вознюк розповів про оздоровчу та фізичну адаптацію та вказав, що Конституція і відповідне законодавство України зобов’язують органи державної влади створити належні умови соціальної реабілітації жертв війни, а також забезпечити цих осіб належними державними гарантіями соціального захисту й розробити механізми ефективного вирішення проблем . На жаль, є багато фактів, коли цивільні особі, які отримали ушкодження здоров’я і навіть інвалідність, знаходячись під обстрілами у зоні бойових дій або в полоні, на рівні держави офіційно не визнаються жертвами війни, а отримані ними травми документуються як «побутові». Спікер вказав на брак інституційних механізмів та політики, спрямованих на захист цивільного населення від шкоди й надання допомоги тим, хто постраждав в результаті військового конфлікту на сході України.
Дякуємо Національній Асоціації Адвокатів України за організацію заходу та можливість обговорити та напрацювати шляхи подолання актуальних проблем в колі однодумців-правозахисників.

Прес-центр

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.