Правозахисна спілка інвалідів ВГОІ провела фокус-групове дослідження в Лубенській територіальній громаді Полтавської області

31 березня 2023 року відбувся візит Правозахисної спілки інвалідів ВГОІ до Лубенської громади Полтавської області з метою дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Дослідження реалізовується за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

Територія Лубенської громади включає в себе двадцять населених пунктів. Загальна чисельність населення громади складає майже 67,5 тис. осіб.

Загальна кількості осіб з інвалідністю, які проживають, зареєстровані або перебувають на обліку в громаді, складає 5 474, з них:

І групи – 308 осіб;

ІІ групи – 2 518 осіб;

ІІІ групи – 2 443 осіб;

– дітей з інвалідністю – 204 особи (3,73 % від загальної кількості осіб з інвалідністю);

– жінок з інвалідністю – 2 452 особи (44,8 % від загальної кількості осіб з інвалідністю);

– користуються кріслом колісним – 169 осіб.

Також на території громади обліковується 8 794 внутрішньо переміщених осіб (з них 381 – особи з інвалідністю). Їх кількість збільшилася більш як на 8 тис. осіб порівняно з початком повномасштабного вторгнення РФ на територію України.

Для проведення даного дослідження були залучені два методи – фокус групи та анкетування.

У фокус-груповому дослідженні було залучено шість представників громадських організацій, зокрема УТОС і УТОГ. На даному заході була також присутня директор підприємства УТОГ, а також представники соціальної сфери (управління соціального захисту населення та територіального центру соціального обслуговування), ВПО.               На захід також завітала заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Ірина Харченко.

Під час відкриття заходу заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади було озвучено про всебічну підтримку діяльності громадських організацій, вони є важливим елементом реалізації політики на рівні громади, зокрема в частині їх залучення до процесів ухвалення рішень, забезпечення в разі фінансових можливостей матеріальною та іншою допомогою.

Також вона зазначила про важливість залучення грантової допомоги, розвитку навичок у написанні грантових проектів, сприяння в їх отриманні. Міська влада зацікавлена, щоб її мешканці, представники громадськості були максимально поінформовані про діяльність влади.

Такий метод дослідження дозволив невимушено спілкуватися з мешканцями громади з метою визначення їхніх поглядів, ставлення до існуючих проблем та до способів їх розв’язання, а також дав змогу більш широко розкрити глибину та особливість проблем.

Ключовими питаннями в бесіді були:

  1. Обговорення поінформованості учасників фокус-групового дослідження щодо завдань та функцій місцевого самоврядування в Україні, способи бути залученими до процесів прийняття рішень в населеному пункті та форм громадської участі.
  2. Обговорення архітектурної (фізичної) доступності приміщень, в яких розташовані органи влади.
  3. Обговорення інформаційної доступності в громаді.
  4. Обговорення планів розвитку громади по підвищенню рівня інклюзії та залучення місцевих мешканців до процесів прийняття рішень.
  5. Обговорення можливості залучатися до процесів прийняття рішень особам з інвалідністю, ВПО, жінкам.

Експерти проекту звернули увагу, що комунікація між владою та громадськими організаціями відбувається шляхом налагодженої взаємодії, є розуміння з обох сторін щодо поглядів на вирішення спільних завдань з урахуванням фінансових можливостей бюджету громади. Зі слів заінтересованих сторін відбуваються постійні зустрічі, на яких обговорюються проблемні питання, у тому числі щодо прав людей з інвалідністю, ВПО, жінок.

Безумовно, які в будь-якій іншій громаді, існують багато невирішених питань та наявність значної кількості бар’єрів, зокрема щодо архітектурної, транспортної доступності, у тому числі до будівель органів влади, підпорядкованих їй підвідомчих установ та закладів, доступності послуг тощо. Заступник міського голови запевнила, що існуючі проблеми знаходяться в порядку денному міської ради.

Також слід відмітити, що при міській раді утворені консультативно-дорадчі органи, а саме: Громадська рада та Координаційна рада з питань впровадження програми «Громадський бюджет Лубенської територіальної громади на 2021-2023 роки».

В кінці зустрічі кожен учасник висловився, що такі просвітницькі заходи потрібно проводити частіше, оскільки була почута дуже корисна інформація для подальшої більш тісної співпраці громадськості з представниками влади.

Отримана інформація та озвучені ініціативи під час дослідження будуть відображені в аналітичному звіті та допоможуть підготувати змістовні рекомендації щодо їх врегулювання.

Правозахисна спілка інвалідів ВГОІ продовжує проводити дослідження щодо участі громадськості у процесах прийняття владних рішень, реалізація якого стала можливим за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.