31 березня 2023 року відбувся візит Правозахисної спілки інвалідів ВГОІ до Лубенської громади Полтавської області з метою дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Дослідження реалізовується за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».
Територія Лубенської громади включає в себе двадцять населених пунктів. Загальна чисельність населення громади складає майже 67,5 тис. осіб.
Загальна кількості осіб з інвалідністю, які проживають, зареєстровані або перебувають на обліку в громаді, складає 5 474, з них:
І групи – 308 осіб;
ІІ групи – 2 518 осіб;
ІІІ групи – 2 443 осіб;
– дітей з інвалідністю – 204 особи (3,73 % від загальної кількості осіб з інвалідністю);
– жінок з інвалідністю – 2 452 особи (44,8 % від загальної кількості осіб з інвалідністю);
– користуються кріслом колісним – 169 осіб.
Також на території громади обліковується 8 794 внутрішньо переміщених осіб (з них 381 – особи з інвалідністю). Їх кількість збільшилася більш як на 8 тис. осіб порівняно з початком повномасштабного вторгнення РФ на територію України.
Для проведення даного дослідження були залучені два методи – фокус групи та анкетування.
У фокус-груповому дослідженні було залучено шість представників громадських організацій, зокрема УТОС і УТОГ. На даному заході була також присутня директор підприємства УТОГ, а також представники соціальної сфери (управління соціального захисту населення та територіального центру соціального обслуговування), ВПО. На захід також завітала заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Ірина Харченко.
Під час відкриття заходу заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади було озвучено про всебічну підтримку діяльності громадських організацій, вони є важливим елементом реалізації політики на рівні громади, зокрема в частині їх залучення до процесів ухвалення рішень, забезпечення в разі фінансових можливостей матеріальною та іншою допомогою.
Також вона зазначила про важливість залучення грантової допомоги, розвитку навичок у написанні грантових проектів, сприяння в їх отриманні. Міська влада зацікавлена, щоб її мешканці, представники громадськості були максимально поінформовані про діяльність влади.
Такий метод дослідження дозволив невимушено спілкуватися з мешканцями громади з метою визначення їхніх поглядів, ставлення до існуючих проблем та до способів їх розв’язання, а також дав змогу більш широко розкрити глибину та особливість проблем.
Ключовими питаннями в бесіді були:
- Обговорення поінформованості учасників фокус-групового дослідження щодо завдань та функцій місцевого самоврядування в Україні, способи бути залученими до процесів прийняття рішень в населеному пункті та форм громадської участі.
- Обговорення архітектурної (фізичної) доступності приміщень, в яких розташовані органи влади.
- Обговорення інформаційної доступності в громаді.
- Обговорення планів розвитку громади по підвищенню рівня інклюзії та залучення місцевих мешканців до процесів прийняття рішень.
- Обговорення можливості залучатися до процесів прийняття рішень особам з інвалідністю, ВПО, жінкам.
Експерти проекту звернули увагу, що комунікація між владою та громадськими організаціями відбувається шляхом налагодженої взаємодії, є розуміння з обох сторін щодо поглядів на вирішення спільних завдань з урахуванням фінансових можливостей бюджету громади. Зі слів заінтересованих сторін відбуваються постійні зустрічі, на яких обговорюються проблемні питання, у тому числі щодо прав людей з інвалідністю, ВПО, жінок.
Безумовно, які в будь-якій іншій громаді, існують багато невирішених питань та наявність значної кількості бар’єрів, зокрема щодо архітектурної, транспортної доступності, у тому числі до будівель органів влади, підпорядкованих їй підвідомчих установ та закладів, доступності послуг тощо. Заступник міського голови запевнила, що існуючі проблеми знаходяться в порядку денному міської ради.
Також слід відмітити, що при міській раді утворені консультативно-дорадчі органи, а саме: Громадська рада та Координаційна рада з питань впровадження програми «Громадський бюджет Лубенської територіальної громади на 2021-2023 роки».
В кінці зустрічі кожен учасник висловився, що такі просвітницькі заходи потрібно проводити частіше, оскільки була почута дуже корисна інформація для подальшої більш тісної співпраці громадськості з представниками влади.
Отримана інформація та озвучені ініціативи під час дослідження будуть відображені в аналітичному звіті та допоможуть підготувати змістовні рекомендації щодо їх врегулювання.
Правозахисна спілка інвалідів ВГОІ продовжує проводити дослідження щодо участі громадськості у процесах прийняття владних рішень, реалізація якого стала можливим за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».