11 травня 2023 року в приміщенні сесійної зали Любарської селищної ради відбулася зустріч ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» з мешканцями Любарської селищної територіальної громади Житомирської області.
Громада включає в себе 48 населених пунктів Житомирського району Житомирської області, центром громади є смт Любар.
Чисельність населення селищної територіальної громади становить 25 451 особу.
На території громади обліковуються 308 внутрішньо переміщених осіб (з них 36 – особи з інвалідністю). З початком повномасштабного вторгнення РФ на територію України кількість внутрішньо переміщених осіб збільшилася на 272 особи.
Захід розпочався з хвилини мовчання на знак поваги та пам’яті загиблих Захисників та Захисниць. З вітальним словом виступив Олександр Вознюк, який детально розповів про мету цього проєкту, його етапи проведення та очікувані цілі від реалізації.
До заходу долучився представник Любарської селищної ради, який розповів про роботу громади, послуги, які надаються громадою, та проблеми, що потребують вирішення.
Він зазначив, що нині в громаді затверджені та діють 23 місцеві програми. Серед програм, які спрямовані на підтримку дітей, вразливих категорій населення, що проживають у межах Любарської селищної територіальної громади, він відзначив такі:
Цільову програму Любарської селищної ради «Дітям Любарщини – безпечне та якісне харчування» на 2021-2025 роки;
Програму соціальної підтримки громадян Любарської селищної ради, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на 2021-2023 роки;
Комплексну програму фінансової підтримки громадської організації «Любарська місцева організація Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства “Колос”» на 2021-2023 роки;
Програму «Розвиток паліативної допомоги Любарської селищної територіальної громади на 2021-2023 роки»;
Комплексну програму соціального захисту осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, пенсіонерів та незахищених верств населення Любарської селищної ради на 2021–2023 роки;
Програму фінансової підтримки Комунального некомерційного підприємства «Любарський центр первинної медико-санітарної допомоги» Любарської селищної ради Житомирської області на 2021-2023 роки;
Програму розвитку фізкультури та спорту на території Любарської селищної ради на 2021-2023 роки;
Комплексну програму з оздоровлення та відпочинку дітей Любарської селищної ради на 2021-2023 роки;
Програму «Турбота» щодо поліпшення соціального захисту громадян на 2021-2024 роки;
Програму імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2020–2024 роки;
Програму розвитку системи надання соціальних послуг у Любарській об’єднаній територіальній громаді на 2020-2023 роки;
Програму національно-патріотичного виховання дітей та молоді Любарської селищної ради на 2020-2023 роки.
Також представник селищної ради зауважив, що через початок воєнних дій не встигли завершити розробку стратегії розвитку громади. Нині за підтримки Проєкту USAID «Підвищення ефективності роботи і підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА») працюють над розробкою програми місцевого економічного розвитку для подальшого відновлення економіки, яка постраждала від повномасштабного вторгнення російських військ.
Під час спілкування присутні озвучили, що діють громадська рада, молодіжна рада та рада підприємців.
Крім того, представник селищної ради зазначив, що громада намагається залучати громадськість до процесів прийняття рішень. На сайті громади розміщено для громадського обговорення перелік проєктів рішень Любарської селищної ради, які виносяться на обговорення.
«Викликом для залучення в громаді є велика кількість людей поважного віку та їх неможливість придбати собі гаджети через нестачу фінансів. Вони не мають навичок користуватися електронними пристроями, здійснювати оплату послуг через інтернет», – підкреслив представник селищної ради.
Після завершення він висловив сподівання на розуміння та підтримку жителів територіальної громади і запевнив присутніх у готовності до співпраці з ними, обговоренні цікавих ідей, побажань і нових думок.
У свою чергу Олександр Вознюк окреслив основні форми громадської участі у процесі управління громадою і навів приклад ефективної взаємодії громадськості з місцевою владою.
«У випадку ефективної взаємодії громадськості з місцевою владою результати закріплюються в офіційних рішеннях місцевих рад та інших документах і реалізуються на практиці. А якщо влада перешкоджає громадськості реалізувати права на участь у місцевому управлінні у визначених формах – має передбачатися відповідальність представників влади», – зазначив Олександр Вознюк.
Також учасники заходу обговорили важливі для мешканців громади питання. Для здійснення аналізу реального стану залучення громадян до прийняття рішень у громаді команда проєкту провела анкетування серед учасників, результати якого будуть відображені в аналітичному звіті та допоможуть підготувати змістовні рекомендації щодо їх врегулювання.