Представники ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» провели презентаційну зустріч у Луцьку в рамках реалізації Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

17 липня 2023 року команда ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» відвідала місто Луцьк. Візит відбувся в рамках проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

Мета заходу

Метою візиту стало проведення організаційно-консультативної зустрічі з представниками цільових громад Волинської області. Серед учасників були посадові особи органів місцевої влади, а також громадські активісти, члени громадських організацій.

Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» охоплює 7 партнерських областей та 65 громад, серед яких є і Волинська область. Заходи в рамках цього Проєкту передбачають проведення фокус-групових досліджень, а також підготовку звітів з підсумками та рекомендаціями, що сприятиме:

  • можливості мешканцям відповідних цільових громад здобути необхідні знання, навички та компетенції для участі в процесах ухвалення рішень, а також для контролю та впливу на їх виконання;
  • зміцненню потенціалу громадських організацій та місцевих активістів;
  • посиленню взаємозв’язків між громадами в межах області;
  • виявленню проблем та викликів, які необхідно подолати для інтеграції всіх груп населення (зокрема людей з інвалідністю, жінок та ВПО) до процесів прийняття владних рішень.

Сьогодні спостерігається досить низький відсоток участі людей з інвалідністю та ВПО в суспільному та політичному житті країни. Це означає, що їхня присутність в органах місцевого самоврядування (ОМС) також невелика. Брак досвіду застосування механізмів прямої демократії викликає низку ризиків. Наприклад: неефективність місцевої політики, уповільнення процесу розвитку громад, виникнення проблем та конфліктів.

Залучення людей з інвалідністю та представників інших уразливих категорій населення до процесів ухвалення рішень місцевою владою дозволить подолати серйозні поведінкові, правові, соціальні й комунікаційні бар’єри, а захист прав людей з інвалідністю та ВПО набуде практичного значення з успішним результатом.

Виступи учасників

Розпочався захід хвилиною мовчання на знак ушанування пам’яті захисників та захисниць, які віддали своє життя за незалежність України. Військові, що нині стримують збройну агресію російської федерації, потребують всебічної підтримки з боку громадян та органів влади, адже саме завдяки їм ми маємо можливість втілювати в життя проєкти розвитку та вдосконалення політико-соціальних процесів у державі.

Першим виступив голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк. Він звернувся до присутніх з вітальними словами та наголосив на важливості залучення мешканців громад (зокрема ВПО, осіб з інвалідністю та жінок) до процесів прийняття рішень.

Далі слово мали інші представники ВГОІ, вони розповіли про мету Проєкту, його завдання, заплановані результати діяльності та інші важливі відомості. До заходу долучилася Ганна Борова — радниця з питань інклюзії Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Вона повідомила про цілі Проєкту та поділилася першими результатами. Йдеться про здобутки проєктної діяльності ВГОІ «ПСІ» на прикладі Полтавської та Житомирської областей.

Успішний досвід в інших партнерських регіонах надихає на плідну співпрацю з мешканцями та органами влади Волинської області, адже напрацьовані механізми взаємодії дозволяють отримати бажаний результат.

Також пані Ганна звернула увагу на актуальні проблеми щодо інтеграції ВПО до приймаючих громад загалом і щодо процесів прийняття рішень зокрема.

На заході були присутні представники Українського товариства сліпих (УТОС) та Українського товариства глухонімих (УТОГ). У своїх виступах вони підняли тему недостатнього рівня залучення громадських організацій, що представляють інтереси осіб з інвалідністю, до процесів прийняття рішень на місцевому та національному рівнях. Представниця УТОГу зазначила, що організація входить до складу комітету доступності, проте до обговорення інших питань та сфер життя громади їх не долучають.

Висновки зустрічі

Усі присутні на заході дійшли згоди щодо того, що ключовою проблемою залучення осіб з інвалідністю до процесів прийняття рішень є відсутність базової фізичної доступності як до приміщення органу ОМС, так і загалом у навколишньому середовищі. Попри намагання адаптувати населені пункти для комфортного пересування маломобільних категорій населення, брак елементів доступності залишається відчутним по всій країні.

Дослідження фокус-груп, що будуть проводитися в територіальних громадах Волинської області, включають перелік питань щодо архітектурної доступності приміщень органів місцевого самоврядування. Це дозволить виявити проблемні моменти на місцях та порушити питання щодо їх вирішення.

Учасники обговорили також проблеми залучення ВПО до процесів прийняття рішень. На сьо існують труднощі адаптації внутрішньо переміщених осіб до соціального життя в громадах. Вкрай важливо створити організації, які представлятимуть інтереси цієї категорії громадян та розв’язуватимуть нагальні задачі. Особливо враховуючи те, що кількість постраждалих унаслідок воєнних дій у громадах зростає, що створює навантаження на місцеві бюджети та збільшує фінансування соціальних послуг.

У такій ситуації всі групи населення мають бути залучені до процесів ухвалення рішень, щоб мати можливість спільно розробляти необхідні рішення, знаходити ресурси для зниження навантаження на громади, а також відчувати себе повноцінними громадянами, а не одержувачами соціальних пільг.

______

Представники ВГОІ «ПСІ» за сприяння органів місцевого самоврядування розпочинають діяльність в рамках проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» шляхом проведення фокус-групових досліджень у територіальних громадах Волинської області. Інформацію по кожному візиту читайте згодом на нашому сайті.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.