Голова Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк взяв участь у прямому ефірі телеканалу «KyivLive», що був присвячений проблемам людей з інвалідністю в Україні та приурочений до Міжнародного дня людей з інвалідністю.
Обговорили як живеться людям, що мають інвалідність в українській державі та чи пристосована інфраструктура міста під їх потреби.
Під час обговорення був продемонстрований сюжет у якому кореспондент каналу Петро Цурукін провів один день з Богданом-людиною з інвалідністю, який пересувається за допомогою крісла колісного та намагався разом з ним подолати ті труднощі з якими Богдан зіштовхується кожен день.
Олександр Вознюк прокоментував ролик та зазначив, що всі озвучені проблеми, а саме відсутність обладнанихз’їздів з тротуарів, пандусів або облаштування пандусів, що не відповідають нормам чинних державних будівельних норм існують через те, що держава недостатнім чином слідкує за виконанням встановлених нормативів та правил щодо облаштування публічного громадського простору та інфраструктурних об’єктів. Ситуація, яка наразі склалася є неприпустимою та потребує негайного реагування та вирішення з боку компетентних державних органів. Інфраструктура міста має бути пристосованою та зручною для всіх жителів, в тому числі для людей з інвалідністю та маломобільних груп населення.
Також обговорили питання інклюзивної освіти. Олександр Вознюк зазначив, що на сьогоднішній день рано говорити про забезпечення повноцінного інклюзивного освітнього середовища та інклюзивних форм навчання оскільки є ряд невирішених проблем.Голова організації зазначив, що наразі необхідно направити зусилля на розвиток системи підготовки кадрів для роботи з дітьми з інвалідністю, так якзараз школи елементарно не укомплектовані тюторами, психологами та педагогами, які вміють комунікувати з такими дітьми у спосіб, що не принижує їх гідність. Також існує проблема з архітектурною доступністю садочків та шкіл. Окрім цього має проводитися робота зі стереотипним мисленням у суспільстві відносно можливостей дітей з інвалідністю, необхідно культивуватиу суспільстві позитивну думку стосовно інклюзивної освіти шляхом залучення до цієї справи засобів масової інформації.
Не оминули увагою ведучі і нещодавно підписаний президентом України указ про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні. На запитання, що він думає з приводу зазначеного указу, Олександр Вознюк зазначив, що те, що на проблему звертають увагу-це плюс, президент України задав вірний напрямок і держава справді потребує розроблення Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні , але висловив побоювання щодо того, що орган на який указом було покладено розроблення такої Стратегії, спрямованої на поширення практик інклюзії, недискримінації, упровадження принципів доступності та універсального дизайну – Кабінет Міністрів України є саме тим органом, що допускає в своїх нормативно-правових актах дискримінаційні підходи та підходи, що нівелюють права осіб з інвалідністю.
Прикладом таких дій є Постанови КМУ щодо надання державної фінансової підтримки громадським об’єднанням осіб з інвалідністю, які наразі оскаржуються Всеукраїнською громадською організацією інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» у Окружному адміністративному суду міста Києва. Олександр Вознюк зазначив, що позивачем було надано 7 незалежних наукових висновків щодо ознак дискримінації у вищезазначених постановах. Наразі триває розгляд справи , Всеукраїнська громадська організація інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» сподівається , що суд винесе справедливе і законне рішення та скасує незаконні постанови КМУ зламавши тим самим систему, що існує сьогодні.
На запитання ведучої програми чи не вважає він, що певні політичні сили зіштовхують громадські організації осіб з інвалідністю один з одним надаючи переваги одним та встановлюючи дискримінаційні підходи щодо надання фінансової підтримки, Олександр Вознюк зазначив, що на його думку окремим політикам та чиновникам є вигідною ситуація, коли люди з інвалідністю не є єдиною сильною рушійною силою та здатні захищати свої права та інтереси , а конфліктують між собою, тому може мати місце створення штучних конфліктних ситуацій між громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю різних нозологій захворювань.
До ефіру завдяки відеозв’язку долучився Микола Подрезан-громадський діяч, український екстремальний мандрівник, який пересувається за допомогою крісла колісного. Микола Подрезан розповів про власний досвід дискримінації за ознакою стану здоров’я та інвалідності з боку держави та зазначив , що необхідні у суспільстві зміни щодо сприйняття людини з інвалідністю відбуваються, але дуже повільно.Олександр Вознюк додав, що наразі людина з інвалідністю може розраховувати на себе, близьких людей та лідерів громадського руху, проте, на жаль, не на органи державної влади.
На думку Голови організації, існуюча ситуація із забезпеченням прав людей з інвалідністю є ганебною для України та є результатом байдужого ставлення до потреб та проблем людей з інвалідністю протягом усього періоду незалежності нашої держави. Влада змінюється, а безбар‘єрність досі існує лишена папері.
Всеукраїнська громадська організація інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» висловлює подяку телеканалу «KyivLive» за запрошення та організацію заходу.
Переглянути запис ефіру можна на офіційному YOUTUBE-каналі телеканалу «KyivLive» за посиланням:https://www.youtube.com/watch?v=iBsLb3TZB74
Прес-центр