ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» за підтримки Київської міської державної адміністрації і Національної асоціації адвокатів України, спільно з громадською організацією «Громадський рух «Соціальна єдність» провела семінар-тренінг «Знай свої права» для людей з інвалідністю.
Захід відбувся у комбінованому форматі: он-лайн та оф-лайн. У оф-лайн режимі захід відвідали близько 70 осіб, до он-лайн режиму за допомогою платформи ZOOM долучились більше 100 осіб. В заході присвяченому знанню прав осіб з інваліністю прийняли участь: особи з інвалідністю, представники органів державної влади, Офісу Президента України, представники Національною асоціацією адвокатів України, в тому числі і Комітету з питань захисту прав осіб з інвалідністю, що діє в складі НААУ, а також громадські організації.
Відкрив захід Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк, який зазначив, що організація ініціювала проведення заходу щоб підвищити рівень обізнаності людей з інвалідністю про власні права та правозахисні інструменти, які законодавчо закріплені. В ході роботи організації було виявлено, що рівень обізнаності про реальні правозахисні інструменти (такі як суд, поліція, Омбудсмен тощо), а також про власні права, пільги передбачені державою та можливості отримання правової допомоги серед людей з інвалідністю є доволі невисоким і базуються не на реальних знаннях, а на уявленнях сформованих під впливом оточення та засобах масової інформації. Незнання та недостатнє розуміння особою власних прав, їх правової природи або механізму їх реалізації часто призводить до ситуації, коли фактично право особи порушено, але через процесуальні підстави (пропущення строку для оскарження, неналежний орган оскарження, помилки щодо змісту заяви/скарги) право не буде захищено та особа отримає вмотивовану відмову. Знаючи ж про власні права та способи їх захисту люди з інвалідністю зможуть: мати можливість захистити власне порушене право, уникнути ситуацій порушення права, відновити порушене право, мати високий рівень правової свідомості та правової культури, а також поважатимуть права інших людей та уникатимуть їх порушення.
Заступник Голови Національної асоціації адвокатів України, адвокат Валентин Гвоздій звернувся до присутніх з вітальним словом у якому зазначив про необхідність проведення постійної роботи в суспільстві щодо підвищення правової свідомості та обізнаності про власні права громадян.
Радниця-Уповноважена Президента України з питань безбар’єрності Тетяна Ломакіна зазначила, що надзвичайно важливо, щоб громадяни України знали про свої права, а також мали практичні навички щодо того як користуватися ними та захищати їх та долати існуючі бар’єри. Спікер звернула увагу на проблеми дискримінації людей з інвалідністю та зазначила, що будь-які прояви дискримінації є неприпустимими у сучасному та демократичному суспільстві. Люди з інвалідністю мають мати доступ до всіх аспектів суспільного життя нарівні з іншими.
Начальник управління забезпечення соціальних державних гарантій, взаємодії з громадськими об’єднаннями ветеранів та осіб з інвалідністю Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Ірина Южаніна вказала, що захід є актуальним та необхідним, а КМДА вітає та підтримує ініціативи, які направлені на підвищення обізнаності громадян про свої права.
Після вітальніх слів розпочалась безпосередня робота на заході, яка дозволила освітити наступні теми:
1.трудові права та гарантії осіб з інвалідністю;
2. звернення громадян, інформаційні запити та порядок їх складання;
3. інвалідність та порядок її встановлення;
4. страхування та захист від дискримінації у сфері страхування;
5. індивідуальна програма реабілітації осіб з інвалідністю;
6. захист та протидія домашньому насильству.
7. пільговий проїзд для осіб з інвалідністю тощо
Також обговорили наступні питання: вирішення питань незаконних прибудов, що блокують доступ до будівель людей з інвалідністю, облаштування пандусами закладів громадського харчування, проблеми з будівлями аптек, що встановлюють пандуси, які не відповідають нормам ДБН щодо інклюзивності та які фактично блокують доступ до якісного та вчасно забезпечення населення лікарськими препаратами.
Кількість осіб, які прийняли участь у заході підтверджує актуальність та необхідність для осіб з інвалідністю бути обізнанним правам та вміти їх викоритсовувати. Завдяки участі партнерів в організації заходу його відвідали близько 200 осіб із запланованих 20 людей.
ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» і надалі ініціюватиме подібні заходи із представниками органів державної та місцевої влади, міжнародних та національних громадських організацій осіб з інвалідністю і профільних організацій.
За анонсами заходів бажаючі мають змогу слідкуйте на нашому сайті та на офіційній сторінці Організації у Facebook.
Переглянути відеозапис заходу можна за посиланням:
https://www.facebook.com/watch/live/?v=353694686324017&ref=watch_permalink
Прес-центр